GÜRCİSTAN Yeme-İçme Rehberi

BATUM YEME İÇME REHBERİ: HAÇAPURİ Mİ HİNKALİ Mİ?

Türkiye’den Gürcistan‘a açılan Sarp Sınır Kapısı bizi komşu Batum‘a götürüyor. Artvin Hopa’nın hemen dibinde olan Batum karayolu ile Karadeniz’den, hava yolu ile de dünyanın pek çok farklı yerinden gelen misafirlerini ağırlıyor. Gürcistan‘ın vize politikası çok misafirperver 🙂 Araplar dahil herkese kucak açıyor 🙂 Bizler de vize ve pasaport gerekmeden, yeni çipli kimliklerimizle Gürcistan’ı ziyaret edebiliyor, hatta telefon alıp döndüğümüzde telefonu kimliğe bile işletebiliyoruz. İster Karadeniz turuyla gelip günübirlik gezin isterseniz de Büyük Gürcistan Seyahatinize Kuzeyden -Batum’dan- başlayın sonuçta karnınız bir şekilde acıkacak 🙂 Batum mekanlarına işiniz düşecek, Batum Yeme İçme Rehberi ‘ne ihtiyacınız olacak 🙂 Toku ağırlamak, aça da laf anlatmak zor, gelin önce şöyle mis gibi bir karnımızı doyuralım 🙂

Batum Yeme İçme rehberi

Biz aslında 24 Saatte Batum Nasıl Gezilir? bunları anlattık. Araya da Gürcü yeme içme kültürüne dair enstantaneler sıkıştırdık 🙂 Biz kim miyiz? Ben yani biz -ben ve Gürcistan sevdam- bu işe gönül vermiş şikemperverleriz 🙂 Gürcistan seyahatlerimin büyük kısmını Tiflis‘te geçirsem de Batum‘da elimiz armut toplamadı 🙂 Müsaadenizle deneyimlediğim mekanları sizlerle paylaşmak isterim efendim 🙂 Batum Yeme İçme Rehberi huzurlarınızda..

BATUM YEME İÇME REHBERİ

Coffeetopia Batumi (Kahvaltı, Kahve, Öğle Yemeği, Manzaralı Ortam, Akşam Yemeği)

Batum Yeme İçme Rehberi’nin 1 numarası! Eminönü’nde 8 senedir müdavimi olduğum Coffeetopia‘nın bir şubesi de Batum‘da! Hem de Batum‘un en gözde yerinde, tarihi bir köşe yapısında konumlanıyor. Tiyatro Meydanı‘ndaki Neptün Çesmesi bir yanda, palmiyeli bulvar diğer yanda, çaprazda dönme dolaplı otel; bir mekan da bu kadar her cepheden manzaraya hakim olmaz ki canım 🙂

Love & Pigeons

İç mekandaki duvar ve tavan işlemeleri orijinal. Böyle işlenmiş bir mekan da Tiflis‘te var, adı Cafe Leila. Ayrıca bu yapıda meşhur bir Sovyet & Gürcü Filmi de çekilmiş “Love & Pigeons” adında. İç mekanda giriş salonu, ara kısım ve dev masalı bir iç oda var. Dışarıda bahçe kısmı mevcut.

Fresh coffee is good!

Coffeetopia Batumi‘deki tüm kahveler Türkiye’deki diğer şubeler gibi Kahve Fabrikası kahveleri. Bilmem başka söze gerek var mı 🙂 Batum‘da nitelikli kahve bulmak o kadar kolay iş değil. O yüzden Coffeetopia‘ya sıkı sıkı sarılıyoruz 🙂 V60, chemex gibi manuel demleme yöntemleri ile de kahvenizi içebilirsiniz. Mekana kahvaltı için giderseniz pofidik pancakeleri ve nefis kahveleri ile güne başlayabilirsiniz.

Batum Mekan Rehberi – Coffeetopia Batumi

Öğlen gitseniz Cold Brew yanında çeşit çeşit tatlılar. Menüde salatalar ve makarna da var. Hepsi güzel hoş da beni kalbimden vuran haçapuriler. Gürcistan‘da olduğumuz için gözümüz yerel lezzetler arıyor tabi. Ben hayatımı ilk Adjaruli Khachapuri‘sini burada yemiştim. Trabzon pidesinin mekik şeklinde yapıldığını hayal edin, ortaya da bir göz yumurta sarısı.

Burada bir de Lazian Khachapuri var ki asıl bu benim bebeim. İçi peynir, üstü peynir. Mis gibi bir pide. Ama çok doyurucu, 2 kişiyseniz 1 tane söyleyebilirsiniz. Mekanın bir diğer güzelliği de alkol bulunması. Şarabın doğduğu yerde menüde şarap görmesek ayıp olurdu.

Anlayacağınız üzere Coffeetopia Batumi sadece bir cafe değil aynı zamanda bir restoran ve günün her saati gitmeye uygun. Hoş kahvaltıda haçapuriyi gömünce bir daha acıkmıyorsunuz ama o da ayrı mesele 🙂

Benim için tatlı bir detay, Coffeetopia Batumi‘de İstanbul’daki playlist çalıyor yine, kahveler aynı, müzik aynı, beni evimde gibi hissettiriyor. Ne yapayım ben kapılıyorum mekanlara böyle..

ADRES: 6 Konstantine Gamsakhurdia St, Batumi, Gürcistan

Tavaduri (Dev Hinkali)

2022 yazı için planladığım Gürcistan seyahatim için çeşitli bilgiler toplarken instagramda bir videoya tutuldum. Admine sordum burası neresi? Dedi ki Tavaduri. Hoooop, attım hafızaya, aldım listeye:) Batum‘a vardığım ilk akşam soluğu Tavaduri‘de aldım. Gitmeden evvel instagramdan rezervasyon yaptırmıştım, size de öneririm çünkü epey popüler bir mekan. Mekanda aynı zamanda canlı müzik de olduğu için rastgele gidip yer bulmanız gerçekten güç.

Batum Mekan Rehberi – Tavaduri – Mother Khinkali

Mekan şehir merkezinin popüler meydanlarına bi tık uzak. Yani yüreyerek yarım saat diyebilirim. Bolt çağırırsanız 5 dk bile sürmez 5 Lari bile tutmaz. Bolt ile gitmenizi önerebilirim yürümek istemezseniz (Gürcistan‘da kullanabileceğiniz taksi uyg. Girişte sizi karşılayıp rezervasyon durumunuzu soruyorlar. Çalışanlar gayet güler yüzlü ve yardımsever. Ben bu yeme içme deneyimimden çok memnun kaldım. Belki de bana özel minyatür çömlek qvevri hediye ettikleri için biraz torpil geçiyor olabilirim 🙂

Mother Khinkali

Gelelim dev hinkaliye.. Batum Yeme İçme Rehberi hinkalisiz olur mu? Gerçekten bir sunum harikası. Kim düşünmüşse iyi düşünmüş. 10 adet standart boyuttaki klasik hinkali büyük bir hamur içerisine yerleştiriliyor ve o hamur da hinkali şeklinde kapatılıp öylece pişiriliyor. Böylelikle hinkaliler suya direkt temas etmeden, lezzetinden bir şey kaybetmeden daha da güzel pişiyor. Sunum da olaylı 🙂 Bir şova dönüştürülmüş haklı olarak. Kameralarımızı açıp şovu izlemeye koyuluyoruz 🙂 Servis elemanı büyük bir bıçakla dev hinkalinin kafasını k*parıp içinden yavruları çıkarıyor 🙂 Bu manzara görülmeye değer, hinkaliler de yenilmeye değer. Çok hinkali denedim, çoğu mekan beceremiyor adam gibi. Tavaduri‘deki hinkalinin lezzeti de güzeldi. Hinkalimizi yedik şarabımızı içtik içmesine de oturmaya mı geldik ayol 🙂

Orta yaşlı bir amca var, beni üst kattaki çalgılı çengili kısıma çıkarıyor. Oh oh maaşallah, Kafkas ezgileri havada uçuyor 🙂 Yerel biramı sipariş edip oynayanları seyrediyorum, sonra nasıl oluyorsa kendimi oynayanlar arasında buluyorum 🙂 Komşu olmanın faydaları ve hatta Erzurum’da okumanın faydaları da diyebilirim; Kafkas havalarına pek yatkınım 🙂 Benim için hem lezzet, hem ortam, hem eğlence, hem hizmet açısından mükemmel bir akşam oldu. Fiyatları da gayet uygun bence. Açıkçası dev hinkali çok pahalı olacak diye korkmuştum ama yalnızca 20 Lariydi. 1,5 2 Lariden aşağı zaten hinkali yok. Bir de burada özel bir sunum ve ekstra hamur masrafı var sonuçta 🙂 Batum Yeme İçme Rehberi nde burası muhakkak olmalıydı 🙂

 • Mother Khinkali : 20 Lari
 • Karışık turşu: 8 Lari Karışık Pkhali: 18 Lari Gürcü Salatası: 8 Lari Chikhirtma: 14 Lari

ADRES: Ulitsa Lermontova, 36/38, Batum 6000-6010 Gürcistan

Kiziki (Yerel Mutfak)

Gürcü Mutfağına dair ne ararsanız Kiziki‘de var. Hem de hepsi gayet leziz. Hinkaliden haçapuriye, pkhaliden barbeküye hatta çiböreğe kadar inanılmaz geniş bir menüsü var. Böyle geniş menüyü her yerde bulamazsınız. Ben bulamadım da oradan biliyorum 🙂 Merdivenden çıkılarak mekana ulaşılıyor. Pek çok oda, iç içe geçmiş salon mevcut. Aile olarak gidildiğinde loca gibi kapalı kısımları, önemli davetlerde kapatılabilecek dev masalı özel odası da var. Yereller tarafından sevilen, özellikle Rus turistlerin de keşfettiği bir mekan. Şimdi gelelim yemeklere..

Batum Mekan Rehberi – Kiziki

Gürcistan seyahatimin daha en başında olduğum için yerel Gürcü lezzetlerine hasretle saldırdığım bir dönemdi, hızımı alamayıp hepsinden yap ortaya yap dedim 🙂 Önce ev yapımı limonatalarını önerdiler. Hani limonata dediysek limondan çok kırmızı meyve dolu içi, böyle berryli merryli 🙂 Çok leziz ve içimi ferahtı.

Derken ben yine hinkali sipariş ettim, yanına da içinde badrijani nigzvit de olan karışık bir pkhali tabağı istedim ama burada menüde mkhali olarak geçiyor nedense.

Asıl olay çibörekte. Tatarların meşhur yemeği çiböreği ilk kez Gürcistan‘da denemiş oldum. Çok lezizdi, Eskişehirliler kızmasın lütfen 🙂 Bir de hiç denemediğim bir şey söylemek istedim: Ostri. Dana etinden güveç gibi bişi. Leziz ama bizde de var aynı, çok yükselemedim 🙂

Kiziki de merkeze biraz uzak. 20 dk yürüme mesafesinde. Sizler de biliyorsunuz ki hem merkezi konumda hem de lezzetli yemeklere sahip mekan bulmak çok zor, herkes bir Coffeetopia değil sonuçta 😉 Old towndan biraz uzaklaşıp çevreyi gözlemleyip tanımak açısından iyi mekan kovalamayı her zaman tercih ederim. Size de bu mekanı gönül rahatlığıyla öneririm. Fiyatlar da yine gayet makul.

 • Ostri :12 Lari
 • Klasik hinkalinin adedi: 1.20 Lari
 • Chebureki (Çibörek) etli adedi: 5 Lari
 • Haçapuriler: 11-18 Lari arasında
 • Özel Limonata 1 lt: 12 Lari
 • Bira 0.40 cl Zedazeni: 3 Lari Bavaria: 5 Lari
 • Şarap kadeh: 5 Lari

ADRES: 24 Melikishvili Street, Batumi, Gürcistan

BK (Şık Mekan, Dünya Mutfağı)

2018’deki ziyaretimde ben B’de bi Sezar salata yedim.. Abbaaaaaaaov, o nasıl güzel bir salataydı. Hayatımda yediğim en güzel Sezar salata! Son gidişimde vaktim olsa yeniden uğrayacaktım. Astronomik saatinde bulunduğu o binanın altında yer alıyor mekan. Şık ve butik bir mekan olur kendileri. Şarabınızı yudumlayıp bir şeyler yiyebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

ADRES: 25 Memed Abashidze Ave, Batumi, Gürcistan

Mary’s Irısh Bar (Salaş Pub)

Batum sokaklarında dolanırken haritayı açtım ve yolumun üstünde bana en yakın olan bara gitmeye karar verdim. Bu şekilde buldum Mary’s Irısh Bar‘ı. Bir özelliği yok, düm dük bira içilip maç seyredilen mekan 🙂 Ama küçük ve sevimli, tavan bayraklarla bezeli 🙂 Benim için de işin sohbet muhabbet kısmı önemli zaten. Barmenle sohbetimizi ediyoruz, sonra da yolumuza koyuluyoruz. 

ADRES: 8 Marjanishvili St, Batumi 6001, Gürcistan

Batum‘da elbette bir sürü mekan var. Ama doğruyu söylemek gerekirse çoğu kalite anlamında Tiflis mekanlarıyla yarışamaz. O yüzden fazla risk almadan sevdiğim yerlere tekrar giderek çözüyorum işi. Aklımda olan mekanların bazılarına gidemedim. Birisi vintage dekorasyonlu Fan Fan, diğeri de Leuville. Bir de Özbek Mutfağı vardı Plov Lagman Uzbek Cuisine adında, vaktim olsa onu da deneyimleyecektim. Batum Yeme İçme Rehberi ni yeni seyahatler sonrası güncelleyeceğim. Neyse, bizde bu Gürcistan tutkusu olduğu sürece daha çok gideriz zaten 🙂 

Yeni yollarda, yine güzel sofralarda buluşuncaya kadar..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Ninü

BATUM’UN KALBİNDE NEZİH BİR MEKAN: COFFEETOPIA BATUMİ

BATUM ‘UN KENDİSİNE SORDUK: 24 SAATTE BATUM NASIL GEZİLİR?

I PHONE TURİSTLERİ İÇİN 24 SAATTE TİFLİS GEZİ REHBERİ

GÜRCİSTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER-KİMDİR BU TAMADA?

GÜRCİSTAN ‘A GİTMEDEN EVVEL BİLMENİZ GEREKENLER

TİFLİS’TE NEREDE NE YENİLİR&İÇİLİR? TİFLİS MEKANLARI 2022

GÜRCİSTAN KAKHETİ ŞARAP ROTASI VE SİĞNAĞİ TURU

GÜRCÜ MUTFAĞI VE TİFLİS YEME İÇME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE: KİŞNİŞMİŞ DE MUŞ MUŞ MUŞ 🙂

30 MEKANLIK DEV TİFLİS YEME İÇME REHBERİ: SONUNA İ KOY VE YE 🙂

 

 

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

  Yorum Bırakın