GÜRCİSTAN MEKANLAR

BATUM’UN KALBİNDE NEZİH BİR MEKAN: COFFEETOPIA BATUMİ

 

Doğu Karadenizde vizesiz pasaportsuz ziyaret edebileceğimiz bir ülke var: Gürcistan! Özellikle de komşumuz Batum, Karadeniz turlarının bir parçası haline gelmiş. Sarp Sınır Kapısı’ndan giriş yapabilmeniz için yeni çipli kimliğe sahip olmanız gerekiyor, bu konuda hiçbir esneme yok. O yüzden riske atıp sınırda şansınızı zorlamanızı önermiyorum. Batum’a kendi aracınızla, otobüsle yahut uçakla gidebilirsiniz. Büyük otobüs firmalarından biri Trabzon’dan direkt sınıra gidiyor. Eğer onda yer bulamazsanız yerel firmalar yarım otobüsle Rize, Artvin, Hopa üzerinden Sarp Sınır kapısına kadar götürüyorlar sizi. Oradan da minibüs ya da taksi alternatifi ile Batum Şehir Merkezi’ne ulaşabilirsiniz..

Avrupa Meydanı

Batum’a geldiniz çok şükür! Peki ne yiyip ne içecek, nerede keyif yapacaksınız? Batum mekanları nasıldır, dilimizi anlarlar mı, İngilizce biliyorlar mı, kafalarda deli sorular.. İşte tam bu noktada Coffeetopia Batumi imdadınıza yetişecektir. İstanbul’dan müdavimi olduğum mekanın Batum’da şubesinin olması ne büyük şans! İyi kahve, iyi müzik ve güleryüz.. Coffeetopia Batumi’ye hoş geldiniz..

Coffeetopia Batumi

Nitelikli kahve deyince Türkiye’de akla gelen ilk isim Şerif BAŞARAN’ın markası Coffeetopia’yı Batum’da görmek ne mutluluk! Bu iyi kahve içeceğimizin habercisi.. Tam Tiyatro Meydanı’nda, Poseidon Heykeli’ni gören merkezi konumuyla Coffeetopia Batumi’ye ulaşım çok kolay!

Tiyatro Meydanı-Poseidon Heykeli

Tarihi bir atmosferde kahvenizi yudumlarken bir yandan da Batum’un dinamik günlük akışını da seyretmeniz mümkün. Özellikle köşede bulunması nedeniyle  caddenin iki yanına da hakim.

Coffeetopia Batumi

2 gün kaldığım Batum’da hem kahvaltı için hem kahve&tatlı molası için, hem de akşam takılmacası için Coffeetopia Batumi’yi ziyaret ettim. Çalışanları Türkçe, İngilizce, Rusça ve Gürcüce biliyor. Böylelikle çok geniş bir müşteri profiline rahatlıkla hitap edebiliyorlar. Arkadaşlar gayet güleryüzlü ve yardımsever.

İç mekanda diğer şubelerden de alışık olduğumuz üzere ortak paylaşımlı dev bir masa ve kitaplık görüyoruz. Yalnız gelseniz bile eminim sıkılmadan vakit geçirebilir, huzurla kitabınızı&derginizi okuyabilirsiniz.

İlk girişte yer alan, barın da bulunduğu kısım büyüleyici.. 100 seneyi aşkın tarihi olan tavan ve duvar işlemeleri öylesine görkemli ki bir müddet gözlem yapmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz..

Gelelim menüye.. kahveler Coffeetopia’nın kahve üretim merkezi Kahve Fabrikası‘ndan.

Espresso bazlı kahve çeşitlerinin yanında chemex, V60 gibi manuel kahve demleme yöntemlerinden biriyle demlenmiş kahveleri tercih edebileceğiniz gibi cold brew kahve de bulabilirsiniz.

Cold Brew

Bu güzel kahvelere ek olarak menüde yerel lezzetleri de görüyoruz. Meşhur Gürcü pidesi “khachapuri” ile ilk tanıştığım yer olur kendileri. Khachapuri öyle bir lezzet ki hem sabah, hem öğlen hem de akşam tüketebilirsiniz. Özellikle “Adjaruli Khachapuri” pek popüler.

Adjaruli Khachapuri

Pide hamurunun üzerinde Gürcü peyniri, 1 göz yumurta ve tereyağı ile hazırlanan Adjaruli Khachapuri öyle büyük ki iki kişi rahatlıkla doyabilir. Pidenin uçlarından koparıp yumurtasına batırılıp yeniliyor. Bu haliyle bizim Trabzon pidesini andırıyor. Bir de Lazuri dedikleri bir lezzet var ki, onda da pizzaya benzer peynirli pide üzerinde geleneksel sulguni peyniri dilimler halinde yer alıyor.

Lazuri

Bu da gayet leziz ve doyurucu bir yemek, ortaya paylaşımlı olarak da düşünülebilir. Bahsettiğim yöresel lezzetlerin Coffeetopia Batumi’deki fiyatları da gayet makul.

Ormanmeyveli Pasta

Coffeetopia Batumi’de en çok hoşuma giden detaylardan biri de müzik olarak İstanbul şubeleri ile aynı playlistin çalınması. Ben senelerdir müdavimi olduğum için müziklerine de aşinayım. Aynı müzikleri Batum şubesinde de duyunca kendimi evimde gibi hissettim.

Uzaklarda bir yerlerde benzer lezzetler, aynı müzikler ve hayranı olduğumuz güleryüz.. O kadar huzur verici ki, anlatamam.. O yüzden Coffeetopia Batumi benim için Batum’a damgasını vuran mekan oldu.

Sizin de bir gün yolunuz buralara düşerse gönül rahatlığı ile Coffeetopia Batumi’yi ziyaret edebilirsiniz. Özellikle de hijyen konusunu önemsiyor ve yurtdışında gittiğiniz mekanlarda kullanılan malzemelerin kalitesinden emin olamıyorsanız Coffeetopia Batumi size ilaç gibi gelecek, benden söylemesi..

Coffeetopia Batumi

Yeni seyahatlerde ve yeni keşiflerde görüşmek üzere,

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Adres: 6 Konstantine Gamsakhurdia St, Batumi, Gürcistan

Telefon: +995 514 03 05 05

Instagram : @coffeetopiabatumi

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın