MEKANLAR İstanbul Mekanları

Tarihi Yarımada’da Bir Etçi: Baldır Sirkeci

Sirkeci’de, Büyük Postane’nin hemen arkasında tarihi bir binada yer alan Özgür Şef’in özel formüllü etlerinin sunulduğu Baldır‘ı ziyaret ettik geçenlerde, Mekan.com un nazik davetiyle.. Hava çok soğuktu. İnce kıyılmış baldır etleriyle yapılan terbiyeli çorba öyle nefis geldi ki. İçimizi ısıttı.

baldir-sirkeci-corba-ozgur-sef

Sonra sırayla Baldır ve Baldıramiyi denedik. Şehir ikiye bölünmüş baldırcılar ve baldıramiciler olarak. Ama ben her ikisini de çok beğendim. 18 saatte pişen, az yağlı, liğme liğme baldır etinin karamelize soğan ve mantarla harmanlanarak kendi yapımları ekmek içinde sunumunu çok beğendim. Karamelize soğan ete öyle yakışmış ki, tümüyle bütünleşmiş. Et yediğimi doyasıya hissettim. Dananın arka bacaklarının üst kısmı ile kuyruğunun bir kısmından elde ediliyormuş Baldır. Zaten ben de yerken tadını oxtaile benzetmiştim içinde kuyruk olduğunu bilmeden.

baldir-sirkeci-et-baldir

Baldırami kaya tuzunda bekletilen saatlerce pişirilen, odun ateşinde tütsülenen ete hardal sos ilave edilerek, kızarmış ekmek içinde sunulan bir lezzet. Füme et sevenler ve hafif birşeyler tercih edenler için ideal. Dana bonfile dilimleriyle hazırlanan lezzet de güzeldi.

baldir-sirkeci-baldirami

Baldır Burgerini yetersiz buldum. Belki içeriği biraz daha geliştirilebilir ve eti kalınlaştırılabilir. Baldır yahut Baldırami dururken bir dahaki gidişimde burger tercih edeceğimi düşünmüyorum.

baldir-sirkeci-burger

Bu lezzetlerin yanında sunulan köz biberler ve arpacık soğanlar nefisti. Kaşık salatası ve turşu alternatifi de var. Ayrıca baldırın naneli, salatalıklı, hafif de sarımsaklı cacıkvari ayranı iyi bir eşlikçi oldu. Baldır Ayran menüde yer alan lezzetlere en uyumlu içecek olarak görünüyor. Gecenin sonunda gelen tahinli sufle yeterince akışkan olmamakla beraber lezzet açısından güzeldi.

baldir-sirkeci-sufle

Binanın tarihi yapısı çok hoşuma gitti.. Yüksek tavanlı yapılara bayılıyorum..

baldir-sirkeci-mekan-avize

Tavandaki devasa avize ve duvardaki tarihi tuğlaların çerçeve içerisine alınması detayı hoşuma gitti.

baldir-sirkece-tarihi-bina-tuğla

Baldır, büyük emekle hazırlanan lezzetli etleriyle bölgenin yeme içme nabzını tutatacak gibi duruyor. Konumu akşam saatlerinde dezavantajlı gibi dursa da yakın gelecekte Sirkeci’nin bir yeme içme merkezine dönüşeceğini düşünüyorum. Baldır bu noktada konumunda bir öncü. Fiyatları da bunca emeğin üzerine gayet ideal. Ama her öğlen gidip yiyecek olsam bütçemi epey sarsar tabii.. Ama Tarihi Yarımada’ya yolunuz düştüğünde Baldır‘ı deneyimlemekte fayda var.. 

baldir-sirkeci-et-ozgur-sef

Okuldayken tarım ve hayvancılık Türkiye’nin temeli olarak öğretilmişti. Ama bugün bakıyorum da domates tohumlarını bile ithal ediyoruz. Doğu Anadolu’da en temel gelir kaynağı hayvancılıktı hani? Nereden, hangi cins angusu ithal edelimin hesabı yapıyoruz. Et fiyatları aldı yürüdü. O yüzden iyi et yemeyi kovaladığımızda yollar bizi cep yakan mekanlara sürüklüyor. Tavuğa sığınalım desek, antibiyotikle mantar gibi kısa sürede şişiveren tavukların kanserojen olduğu aşikar. Hamurlu alternatifler belki bir nebze daha ekonomik ve doyurucu, ama onlar da olabildiğince kalorili.. Salatayı ana öğün niyetine tüketmek son zamanlarda pek popüler oldu ama özellikle erkekleri pek kesmiyor, hanımları da doyurmuyor aslında da, en azından nasılsa diyetteyim diye kinoalı bir salata havalı duruyor. İşte bunca sosyolojik, ekonomik, psikolojik oklar arasında yara almadan yemek yemeye çalışıyoruz. Mideyi şenlendiren cebi yakıyor, cebi şenlendireni de yak yak bitmiyor. Bu konuya detaylı eğilip, ayrı bir yazı yazmanın vakti gelmiş 🙂 

Velhasılı kelam; size doyum olmaz ama bana müsaade..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

ADRES: Hobyar Mah. Aşir Efendi Cad. İmar Han No: 15/A Fatih / İstanbul

TEL: 0 212 522 25 37

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

2 Yorumlar

 • Cevapla
  Salih Seçkin Sevinç
  12 Nisan 2016 at 23:24

  Bir kere de bizi götür arkadaşım gittiğin yerlere. Nasıl bir gruba üye olmak lazım sizinle gezmek için bilemedim ki, paraysa para; gönülse gönül 🙂

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   12 Nisan 2016 at 23:34

   Sana kapımız ve gönlümüz her zaman açık sosyal medyalara fısıldayan adam 🙂 Bir gün harbiden oturup harbi harbi yiyip içmeli.. “Her Şeyin Başı Blog” da senin başının altından çıkıp bizim başucu kitabımız oldu bu arada. Yenisi gelse de okusak.

Yorum Bırakın