MEKANLAR İstanbul Mekanları

Paps Italian: Karaköy’ün İtalyanı..

Karaköy Fransız Geçidi‘nde adına biraz tezat da olsa pek yakışıklı bir İtalyan yaşıyor: Paps Italian.. Hem de karşıdaki Mums‘ın kardeşi bu yakışıklı. Tatlı kaçamaklar için uğradığımız Mums‘ın sempatik ötesi sahibesi Yıldız Hanım’ın erkek kardeşi işletiyor mekanı. Daha doğrusu hınzır bir gruplaşma var; anne-kız Mums‘ta, baba-oğul Paps‘ta. 🙂 Konum zaten mükemmel; tarihi Fransız Geçidi geçirdiği restorasyondan sonra Karaköy‘ün göz bebeği.. İki köşe başında olabildiğince kafiyeli isimleriyle Mums ve Paps sanki geçidin bekçileri gibi. Dikkat dikkat, karnı tok olan bu geçitten geçemez! Aç olanları ise şuraya alalım…

karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza

Önce biraz Şefimizden bahsedelim.. Karaköy‘ün İtalyanı Paps‘a yine bir İtalyan şef yakışır diye düşünülmüş, Napoli’li Luigi Mariconda’ya mutfak teslim edilmiş. Kendisi çok sempatik, bizim bitmek tükenmek bilmeyen sorularımıza sabırla cevap verdi. 🙂 O esnada fotoğraf çekinmeyi de ihmal etmedik.

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-sef

Paps‘ın çok büyük olmayan kapalı kısmı Karaköy‘ün Mumhane Caddesi’ne bakan pencereleriyle keyifli olsa da asıl can alıcı masalar pasaj içine atılanlar.. Böylelikle gelen geçen bohemler vesilesiyle bu sene neler giymeyeceğimizi (!) de öğrenmiş oluyoruz. 🙂 Karaköy‘e yırtık pantolonu, yuvarlak camlı gözlüğü ve eteği eprimiş gevşek örgü hırkası olmayanların alınmadığı mevzuu da külliyen yalan tabi. 🙂 

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-ekmek

Yavaş yavaş lezzet resmi geçidi başlıyor..  Şef Luigi’nin İtalya‘dan getirdiği 40 yıllık ekşi mayaya gözleri gibi bakıyorlar. Çünkü ondan yapılan tam buğdaylı ekşi mayalı ekmek Paps için çok özel. Zeytinyağıyla buluşması şiir gibi. 

yesempatikkarakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-zeytinyagi

Başlangıç olarak “Asparagi Con Burro E Parmigiano”  yu seçiveriyoruz menüden. Kuşkonmazı ailecek seviyoruz. 🙂 Tavada pişirilen kuşkonmaz parmesanla beraber sunuluyor. Çok müthiş bir görsel vermese de lezzeti gayet güzel. Pişim oranı yerinde. Ne erimiş tümden, ne de çok sert. İtalyan Mutfağını parmesansız düşünemezdik zaten..

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-asparagus-kuskonmaz

Derken can alıcı görsel açlığımızı bu piramit şekilli sunum gideriyor: “Carpaccio Di Manzo”. Peki bu caanım dana karpaçyonun (carpaccio da yazabilirdik 🙂 ) bize vermek istediği mesaj neydi? 🙂 “Bana biraz tane karabiber ilave edin ve akışına bırakın..” Dana karpaçyoyu kırmadık, parmesan dilimleri ve rokalarla süslenmiş balzamik sosla doruğa taşınmış bu lezzeti de arada ekşi mayalı ekmeğimizden tırtıklayarak midemize doğru uğurladık.

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-dana-carpaccio

O kadar İtalyanız ki bu akşam.. Madem öyle bi raviolinizi alırız Paps Italian. 🙂 Bu beybinin adı “Ravioli Ricotta E Melanzane”. Bu menü bana İtalyanca öğretecek biraz daha kurcalasam. 🙂 Ev yapımı ricotta ve patlıcan dolgulu raviolimiz. İçinde patlıcan olup da lezzetsiz bulduğum tek yemek yok. Net! Raviolinin domates sosu gerçekten başarılı, cherry domatesler ve bir parça fesleğenle görsel güçlendirilmiş. Şimdi olsa da yesem. 🙂

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-ravioli

Ve pizzaların şahı, Margherita masamıza teşrif ediyor. Bir pizzacının iyi mi kötü mü olduğu Margheritasından anlaşılır. Eğer hamur incecik, domates sos leziz, parmesan ve fesleğen de sosla uyumluysa işte o Margherita değme pizzalardan bin kat iyidir. Bizim için “içi boş pizza” olma ön yargısı söz konusu evet. Aslına bakarsanız ben de pizzayı bol malzemeli seviyorum. Ama çoğu zaman üzerindeki malzemelerin baskınlığından ne domates sos, ne peynir ne de hamurun lezzeti anlaşılabiliyor. Margheritada bu bileşenler bir sunum fonu olmanın ötesinde lezzet sağlayıcısının ta kendisi oluyor. Margheritanın tadı hala damağımda. Paps’ta muhakkak tavsiye edeceklerimin arasında.

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-margherita

Bunca yemeğin üzerine yine de tatlı isteyiveriyor canımız. Tiramisu kapımızı çalıveriyor.. Tiramisu konusu hassas bir konu. Her mekan kendi yorumunu katıyor. Belki Türk damak zevkine uydurabilme adına çoğu zaman orijinal formülasyonundan uzaklaştırılabiliyor. Şunu söyleyebilirim ki Paps’ta yediğimiz tam bir İtalyan tiramisusuydu. Tiramisululaştıramadıklarımızdanmısınız. 🙂 

yesempatik-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-mekan

Merkezi konumuyla, usta şefiyle, güleryüzlü çalışanlarıyla ve lezzetli yemekleriyle Paps Italian muhakkak denenmeyi hak ediyor. Ben çok sevdiğim dostum Saynur ( benimdiyetyemeklerim.com) ile deneyimledim mekanı. Muhabbetimiz ile şenlendik, attığımız şen kahkahalarla Fransız Geçidi çın çın çınladı. Yanında sevdiğin bir arkadaşın varsa, damağına da hoş lezzetler değiyorsa işte o zaman YAŞADIĞIMA DEĞİYOR diyorsun bu hayatı.. Paps tadımımızda bize eşlik eden Yıldız Hanım gelmiş geçmiş en sempatik mekan işletmecisi benim için. Öylesine naif ve işini severek yapan bir kişi ki, verdiği emeklerin karşılığını alabilmesini tüm kalbimle diliyorum.. Paps‘ın da yolu bahtı açık olsun!

yesempatik-benimdiyetyemeklerim-karakoy-paps-itaian-fransizgecidi-pizza-blogger

Başka bir lezzet serüveninde görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

TEL: (0212) 243 9848

ADRES: Kemankeş Karamustafa Paşa, Fransız Gç. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın