Etkinlikler MEKANLAR

Le Meridien İstanbul’un Göz Bebeği La Torre

Etiler’deki Le Meridien Hotel‘in 4. katında yer alan La Torre Restaurant‘ta “İstanbul Now!” Tadım Menüsünü denedik geçenlerde Zomato’nun davetiyle. Olabildiğince sade dekore edilmiş, geniş alana yayılmış mekanın en büyük masasına yerleştik. Şefimizin bizim için hazırladığı menüye göz attık önce. İstanbul’un geçmişten günümüze gelen lezzetlerini oldukça yaratıcı bir şekilde yeniden yorumlayarak nefis bir menü oluşturmuş Şef Erol Sarıdoğan.

le-meridien-la-torre

Fine dining sevenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm menü, görünümü ile etkileyici olmakla kalmayıp lezzeti ile de damakları şenlendiriyor. Her birine İstabul’un farklı semtlerinin adı verilmiş ve menüde isimlerinin yanına bulundukları koordinatların yazıldığı başlangıç, ana yemek ve tatlı alternatiflerinden seçeceğiniz üç çeşide yaklaşık 110 TL ödeyerek ulaşabilirsiniz. Özel gecelerde, önemli iş yemeklerinde tercih edilesi, yurtdışından gelen misafirleri şüphe etmeden götürülesi..

la-torre-menu

Yemeğimize iştah açıcılar ve yanındaki çeşit çeşit ekmeklerle başladık. Çiçek şekli verilmiş olanı beğendim.

le-meridien-la-torre-istah-acici

le-meridien-la-torre-yedikule

2 çeşit başlangıç deneyimledik: Çengelköy ve Yedikule. “Yedikule”, adını Yedikule Marulundan alıyor. İlk kez yedim, bildiğimiz marulların onda biri kadar, ufacık; hafif tatlımsı tadıyla da damakta hoş lezzet bırakıyor. Kabuklu deniz ürünleri pilakisinde jumbo karides ve deniz tarağı çok lezzetliydi. Üzüm sirkeli tane hardal sos yakışmıştı.

le-meridien-la-torre-cengelkoy

Diğer başlangıç “Çengelköy”, tahmin edeceğiniz üzere Çengelköy Salatalığı temeli üzerine kurulmuştu. Marine edilmiş salatalık üzerine yerleştirilmiş karabiberli rozbif salatalıkla uyum içerisindeydi. Üzerinde de taze nane kremi.. Füzyon mutfak eseri limon jelleri çok şirindi. Fonda bildiğimiz cacık. Yani bir cacık anca bu kadar şık sunulabilirdi. Hani fine dine yapalım derken pek çok mekanda çok zıt lezzetleri bir araya getirirler de lezzetler birbirini özümseyemez ya, La Torre’de bu duruma hiç rastlamadım. Harika seçimler hem şık sunulmuş hem de lezzetlerinden ödün verilmemiş.

le-meridien-la-torre-eyup

Ana yemeğimizin adı “Eyüp”. Kemik üzerinde üç farklı et sunuldu. Yanındaki kök sebzeler tamamlayıcı olmuş, yer elması kremi -kendisi de kök sebze olduğundan- uyum sağlamış. Keçibacağı hamuruna sarılı ıslama tarhanalı kaburga lokması efsane bir lezzetti. 

le-meridien-la-torre-vefa-tatli

Tatlıda koordinatlar “Vefa”yı gösterdi. Bozayı sevmeyen pek çok kişi dahi o akşam bu tatlıyı keyifle yedi. Boza kremi ile hazırlanan tatlı, tarçınlı dondurma ile desteklenmiş, leblebi çıtırları ile süslenmiş. Bozanın tatlıya böylesine güzel evrilebileceği aklıma gelmezdi doğrusu. Çok hafif olduğunu söylemeliyim.

le-meridien-otel

Şef her lezzeti ayrı ayrı anlattı, o kadar inanmış ki menüye, bunu gözlerinden okuyabildim. Yeme içme dünyasında böyle güzel yorumlara ihtiyacımız var. Bizim özümüzden gelen lezzetleri dünyaya bu sunumla tanıtmak ne kadar hoş olur. Ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerimiz ölümsüzleşir. Güleryüzlü hizmeti ile gecemize ışık tutan La Torre çalışanlarına, hazırladığı nefis menüyle bize farklı bir deneyim yaşatan Şef Erol Sarıdoğan’a, daveti ile bizi bu güzelliklerle buluşturan Zomato’ya teşekkürler..

le-meridien-otel-lobi

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

ADRES: Cengiz Topel Caddesi No: 39, Etiler

TEL: 0 212 384 00 00

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın