MEKANLAR İstanbul Mekanları

Adı da Tadı da Harbi Adana Ocakbaşı

Adanalılara kebap beğendirmek zordur. Sorsan, en iyisi hangisi desen, her birisi ayrı cevap verir. Etin, kebabın bu kadar içinden geldikleri için yadsımıyorum. Biz kebaba ce eee derken onlar kebap üzerine MBA yaptıkları için haliyle yaşanmışlıkları, yemiş içmişlikleri daha çok oluyor. Ama yine de gurbet ellere gidildiğinde birbirlerini tutuyorlar, Adana Kebabı yapan yerleri deneyip, damak zevklerine en yakın olanı gönül sofralarına yerleştirip müdavimi oluyorlar.. İşte Ortaköy Portakal Yokuşu’nda konumlanan Harbi Adana Ocakbaşı da onlardan biri ve hem Adana Kebabını hem de adını çok güzel taşıyor..

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga

Gayriihtiyari soruyorum, bu serüven nasıl başladı diye.. Mekanın sahiplerinden Barış Bey saatlerce sürecek o eşsiz sohbetin startını tüm samimiyetiyle veriyor. Barış Bey uzun süre ihracat ile ilgilenmiş, 17 yaşından beri her gün akşam yemeğini kebapçılarda yemiş.. Gerek Adana’da gerek Türkiye’nin başka kentlerinde dostlarla kurulan keyifli akşam yemeği sofralarında bir taraftan mezeleri diğer taraftan kebapları götürmüş sohbet akıp giderken.. Ama her yediği kebapta bir eksiklik bulmuş. Zaten hep ocakbaşında yediğinden senelerce ustaları seyretmiş, baka baka kapmış kebap ilmini. Madem aradığım kebabı bulamıyorum, o zaman kendi kebabımı kendi damak zevkime göre yapayım deyip sektöre giriş yapmış. Bir müddet Adana’da mekan işlettikten sonra Ortaköy’de ufak bir dükkanla İstanbullulara özlenen Adana Kebabını tatma imkanı sunmuş. Çok sevilip tutulduktan sonra, lezzetin yanında, mekan, servis ve hizmeti de daha iyiye taşımak adına Ortaköy Spor Kulübünün içinde, boğaz manzaralı yeni yerine taşınmış. Bu hali ile salaş sokak kebapçısı boyutundan şık bir restorana dönüşmüş, pek güzel olmuş.

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-meze-manzara

Masamıza yavaş yavaş mezelerimiz geliyor.  Cacıksız bir masa düşünemiyorum..  

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-cacik

Bol ceviziyle muhammara bu vakte kadar yediklerimin arasında en iyisi. Acılı ezme konusunda biraz hassasım. Pek çoğu yedikten bir müddet sonra midemi ağrıtır. Ama buradaki ideal doğranma boyutu, limonu ve nar ekşisiyle beni hiç rahatsız etmedi.

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-acili-ezme

Gelelim közlenmiş patlıcan ve türevlerine.. Artık bir patlıcan hayranı olduğumu cümle alem öğrendi. Hatta sosyal medyayı ilk kullanmaya başladığımda, kendini tanıt kısmına “Özlü sözüm yok, közlü sözüm var! Közün tadı kokusu bambaşka! Yemek yemek ise en başta!” yazardım.. Közlenmiş patlıcanın yine közlenmiş kırmızı biberle birlikte yoğurtlanmış hali ise “Harbi Patlıcan” adını alıveriyor menüde..

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-patlican

Harbi Patlıcan

Harbi Patlıcan

Mezeler arasında hiçbir yerde daha önce rastlamadığım bir çeşit var ki, yemelere doyamadık. İçinde bol maydanoz barındıran “Tahin Salatası” gecenin yıldızlarından biriydi. Masada gözü yine de humus arayan olursa onlara bir doz tahin salatası veriyoruz.

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-tahin-salata

Bir de “Tablacı Salatası” var ki, bu da domates, maydanoz, soğandan oluşuyor. İlle birşeye benzetmek isterseniz gavurdağımsı çoban salatası diyebiliriz. Mezeler arasında bir tanesi var ki bunu anca acıyı sevenler yiyebilir! “Atom” dediğinizi duyar gibiyim.. Evet acı, hem de yedikten bir kaç saniye sonra boğazınızı epey yakacak bir acı. Keşke böyle bir acıyı yiyebilecek yapıya sahip olsaydım. Çünkü mezeden az yediğim için içime oturdu. :/

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-sogan

Biz mezelerle cilveleşirken “Adana Kebap” masamıza teşrif ettiler.. Etin iyisini bulana kadar deneme yanılma yöntemini kullanan Barış Bey en sonunda gönlüne göre eti bulup temin ediyor. Pişimi tam ayarında, asla yanık değil, asla çiğ değil! Suyunun içinde kalması bir pişim ustalığı. Zırh kıymasıyla yapıldığı için sakız gibi birbirine yapışmıyor kebap, azıcık müdahale edince nazlanmadan kendini bırakıveriyor. Tam da olması gerektiği gibi.. Adana’nın asıl lezzetini veren yağ için, maliyeti çok düşük olan ama yedikten sonra mideyi rahatsız eden kuyrukyağı değil de kaburga arasındaki yağ kullanıyor Barış Bey. Bu yağın maliyetinin kuyruk yağının 3 katı olması da haliyle fiyatlara yansıyor. Fiyat demişken şu noktaya temas etmekte fayda var. Evet Adana’da kebap çok ucuz. Evet Adana’da mükellef bir sofraya çok az para verirsiniz, kebabı ödersiniz mezeler, salatalar ikramdır. Ama İstanbul’da hem kiralar çok fazla hem de Adana’da 5 demet yeşilliği 1 TL’ye alabilirken İstanbul’da her birine 1 TL’den daha fazla para veriliyor. Adana’nın sebze ve et konusundaki avantajını bilip, sonra “föyötlör nödön pöhölö” diye ortalıkta gezinmenin alemi yok (Evet Fahri Adana Büyükelçisiyim şu an :p ).

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-karisik

Sonra karışık kebap tabağı yerleşiyor Adanamızın yanına. Bu tabaktaki her lezzet birbirinden güzel! Ama bir tanesi daha özel! Barış Beyin dediğine göre İstanbul’da “Kemiksiz Kaburga” yapan başka bir mekan yokmuş. Bizim gözümüzden kaçıp sizin bildiğiniz bir mekan varsa yorumda benimle paylaşırsanız sevinirim. Kaburgayı çok sevip de yemesi zor diye erinenlere müjde! Kaburga siniri ve kemiğinden sıyrılıyor, kuşbaşı boyutunda doğranıp şişe diziliyor. Bana öyle bir sevindiriklik geldi ki 1 saat aynı saftirik sırıtışla yemeğimi yemeye devam ettim (Bir de kemiksiz kanat bulduğumda epey sevinmiştim, buradan ne kadar üşengeç olduğumu anladınız sanırım).

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-yemek-mekan

Adana’da kahvaltıda ciğer yemiş olmanın haklı gururuyla ciğere yöneldim. Lavaşın içine bir kaç parça ciğer, üzerine bol kimyon, onun da üzerine sumaklı soğan.. Bu mudur?  Budur! Yok yok sen daha dur daha dur, daha dur daha durr dedi sanki fonda Bülent Ersoy. Daha dur, bak burada “Kuzu Pirzola” var! Efendim kalem tutmaya alışkınız okuldan, uzandım kaptım pirzola kalemini, sen misin tutan! Bir ısırmışım ki yağları ağzımın kenarından aktı (tamam Erol Taş’laşmaya gerek yok farkındayım) o pirzola tuttu fırlattı kalbimi, ezdi üstünü çiğnedi (Üstünü çiğnediğinde altının da ezildiğini biri bu şarkıyı söyleyen kıza anlatsın!) zamanla geçer dedi, zamanla zamanla.. 3 aylık kıvırcık kuzunun pirzolası lezzet top list ime en tepeden giriş yaptı (Bu gidişle Tarkan’ın “Kış Güneşi” parçasının 39 hafta listelerin başını çekmesi gibi bu pirzola da zirveyi bırakmayacak bence). Kuzu çöp şiş de olabildiğince yumuşak ve lezzetliydi..

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-salgam

Bunca mezenin, kebabın yanında ne içilir? Tabii ki şalgam suyu! Adana’da en sevdiğim ritüellerden biri de şalgam içip havucunu kıtır kıtır yemektir. İstanbul’da hangi markayı denesem bana o lezzeti vermedi düne kadar. Harbi Adana Ocakbaşı için özel Adana’dan getirtilen şalgamı gerçekten beğendim. Şalgam hem lezzeti hem de sağlık için faydasıyla sofraların baş içeceği olmayı hak ediyor.. 

yesempatik-harbi-adana-ocakbasi-kebap-kaburga-mekan

Geceyi tatlı, kahve ve meyve ile sonlandırıyoruz.. Damakta leziz tatlar, dilde güzel kelamlar, hatırda hoş anılar.. İşte bunlar bana yeter.. Yemek yiyip yeni yerler keşfetmenin en güzel taraflarından birisi de yeni insanlar tanımak. Hoşsohbetle geçen gecenin sonunda en yakın zamanda tekrar buluşmak üzere sözleşip ayrıldık.. Öncelikle sohbetiyle masamıza renk katan Barış Bey olmak üzere tüm Harbi Adana Ocakbaşı ekibine bu güzel gece için teşekkür ederim..

Adı da HARBİ, tadı da HARBİ! Tam bir Adanalı gibi..

Yine gezip gördüğüm benim oldu, size yediklerimi anlattım.. Kendisi de bir Adanalı olan canım arkadaşım Benimdiyetyemeklerim in mekanla ilgili yazısını okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hayat yiyince, gezince, gülünce güzel!

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

ADRES: Ortaköy Mahallesi, Portakal Yokuşu Caddesi, No 2, Beşiktaş, İstanbul

TEL: 0 212 327 21 01

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

3 Yorumlar

 • Cevapla
  İsmet Ersoy
  6 Mart 2017 at 23:17

  Ben de gittiğimde çok keyif aldım. Adana kebabının, kaburganın ve mezelerin, özellikle de humusun, tadları halen damağımda 😊 Adana gerçekten de bir kebap cumhuriyeti 😄

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   7 Mart 2017 at 00:21

   Kebap zaten nefis, ama kemiksiz kaburgayı ben başka yerde görmedim.. O nasıl bir lezzetti öyle.. Ve İstanbul’da en güzel mezeleri bir ocakbaşında yiyeceğimi hiç tahmin etmezdim..

Yorum Bırakın