MEKANLAR İstanbul Mekanları

Soslara Fısıldayan Adam: Chef TU&DE

Silahtar’daki Bilgi Üniversitesi’nin karşısında konumlanan Chef TU&DE, bir restauranttan çok daha ötesi. Hikayesini dinleyip hakkında daha çok şey öğrendikçe şaşkınlığım yerini hayranlığa bıraktı. Hayatını deyim yerindeyse “soslara adamış” bir şeften bahsediyoruz!

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-chef

Şef Tuncay Demir, 23 yıllık tecrübesini kullanarak doğal ürünlerle, kendi bahçesinde yetiştirdiği taze sebzelerle, saksılarda yetiştirdiği taze baharatlarla hazırladığı, üç tanesinin formülü tümüyle şahsına ait olmak üzere 110 çeşit sosun hepsini olmasa da belli bir kısmını restaurantında müşterilerine sunuyor.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-renkli-soslar

Mekanın dışında büyük saksılarda, içeride ise raflarda küçük saksılarda pek çok aromatik taze baharatı görebilirsiniz. Hatta koklayıp, tadına da bakabilirsiniz.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-bitki

10’larca bitki arasından aklımda kalanlar: adaçayı, melisa, limon çiçeği, fesleğen, mercan köşk, Madam Janet biberi, kişniş, ıtır, hercai, hodan, Frenk maydanozu, kıvırcık maydanozu, yabani kekik, adi kekik, limonlu kekik, dağ kekiği, zahter, biberiye, begonya çiçeği, malabar ıspanağı meyvesi, lavanta..

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-biber

Hepsini tek tek koklayıp tattım. Begonya çiçeğinin limon kadar ekşi olması çok ilginçti. Yabani kekik daha sert, limonlu kekik ekşi aromalı, dağ kekiği alıştığımız kekik tadındaydı.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-taze-baharat

Sunumlarını yaparken Tuncay Şef soluğu saksıların yanında alıyor, son süslemelerini saksılardan kopardığı taze baharatlarla yapıyor. Mutfak açık, yemekleriniz gözünüzün önünde yüksek hijyen standartlarında hazırlanıyor.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-salata

Sosları görünce minik bir çığlık atıyorum. Ne kadar da güzel renkleri.. Ama ufaktan aklıma takılıyor, sahi doğal malzemelerden böyle güzel renkler elde edilebilir miydi? Oluyormuş.. Tuncay Şef detaylıca anlattı, sorularımı usanmadan cevapladı. Arnavutköy ve İznik‘teki bahçelerini periyodik olarak  ziyaret eden şef, ürünlerin doğal yöntemlerle ve kimyasal ilaç katkısı olmadan üretilmesi hususuyla bizzat ilgileniyor.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-misyon

Yaptığı tarımda kimyasal ilaç ve bitkilere zarar veren insektisitler kullanmadığı için çevresel etmenlerden de daha fazla etkileniyor haliyle.. Örneğin çetin geçen kış şartları bahçeye epey zarar vermiş. Evladı gibi üzülüyor bahçesine.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-mekan

Bunları bilmeden yesem o yemekleri, belki sadece lezzetli deyip geçecektim. Ama şimdi yediğim bu fesleğenli çam fıstıklı sosu daha çok önemsiyorum. Son fesleğenlerimle hazırladım diyor şef, onu yakalayabildiğim için mutlu oluyorum.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-nilgunkarakas

“Balkabağı soslu” tagliatelli hem görseliyle hem de lezzetiyle çok hoşuma gitti. Hepimizin aklına balkabağı turuncu renk verir gibi geliyor ama sos sarı renkli oluyor. Balkabağı sosuna krema ve parmesan ekleniyor hazırlanırken. En son sunum yaparken frenk soğanı ve chili biber ekleniyor. Zaten Chef TU&DE nin en güzel özelliği böylesine renkli soslarının olması. Cıvıl cıvıl renkler tabağınızda.. Kanıksanan durumun aksine yapay renklendiriciler olmadan bu sağlanıyor.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-pestosos

Mekanda müşterilerin en çok tercih ettiği soslardan birisi “roka&lime sos”. Lime ın tadı, kokusu her zaman hoşuma gitmiştir, ama hiç makarnada düşünmemiştim. Gerçekten çok yakışmış. Çok acı tutkunu olmamama rağmen merak ettiğim soslardan bir diğeri “kızgın kelebek” diye çağrılan (evet hakikaten bu isimle çağırınca geliyor : ) ) acı sostu.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-kekikli-tavuk-acisos

Bahçede yetiştirilen organik biberlerle yapılan acı sosun 8 saat pişerek hazırlandığını öğrendim. İşte bu emektir! Makarnaya ketçap döküp yemek 1 saniye, bu sosun hazırlanması 8 saat! Ve bu makarnaların fiyatı hazır soslarla hazırlanan niteliksiz makarnalardan dahi uygun! Chef TU&DE‘nin fiyat performans açısından çok başarılı olduğunu söylemeliyim.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-camfistigi

Derken “patlıcanlı sos” ile hazırlanan makarnaya yöneliyorum. Köz patlıcana bayıldığımı artık biliyorsunuz. Bu sos da köz kontenjanından gönlümdeki yerine yerleşiyor 🙂 . Daha ne kadar şaşırabilirim diye düşünürken “meyveli sos” çıkıveriyor karşıma. Tropikal meyveler ve lime ile hazırlanan sos benim için çok ilginç bir deneyim oluyor. Tadı biraz şekerli haliyle, tatlı ile tuzluyu birlikte sevenlerin ilgisini daha çok çekecektir. Ben bu sosa bayıldım.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-meyvelisos

Sahi siz de sıkılmadınız mı artık şu domates soslu makarnalardan? 27 çeşit sos ile hazırlanan makarnaların yanında salatalar, ızgara tavuk, et çeşitleri ve balık da bulabilirsiniz menüde. Normalde ızgaralar makarna, salata ve patates ile sunuluyor, ben daha fazla çeşit tadabilmek adına böyle minik minik yedim. Hatta isterseniz makarnaları yarım porsiyon da yiyebiliyorsunuz.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-kekikli-tavuk-izgara

Dağ kekikli kremalı tavuğu yerken bildiğin kendimden geçtim. O kadar lezzetliydi ki.. Mekan makarna ve soslarına ne kadar önem veriyorsa, diğer çeşitlere de o derece özeniyor. Dağ kekikli tavuk mekanda en çok tercih edilen lezzetler arasında yer alıyor. Ahh Bilgi üniversitelilerin dili olsa da konuşsa : ) .

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-kekikli-tavuk

Sağlıklı öğün alternatifiyle Chef TU&DE Silahtar’daki Bilgi Üniversitesi’nin öğrenci ve öğretim görevlilerinin imdadına da yetişiyor. Hem alanında öncü, hem de çevresine kaliteli hizmet sunan bir işletme Chef TU&DE.. Şef Tuncay DEMİR‘in uğruna çaba sarfettiği bu yolda başarılarının daim olmasını diliyorum. Umarım diğer işletmelere ve girişimcilere de örnek olur.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-seftuncaydemir

Soslar üzerinde akademik kariyer yaparcasına proses uygulayan ve AR-GE çalışmaları yapan, Soslara Fısıldayan Adam Şef Tuncay DEMİR‘in güzel mekanı Chef TU&DE’yi ziyaret etmenizi can-ı yürekten öneririm.

yesempatik-cheftude-makarna-sos-bilgiuniversitesi-nilgunkarakas-blogger

Yeni lezzet keşiflerinde görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

ADRES: Emniyettepe Mah. Kazımkarabekir cad. No: 57/B, Eyüp / İSTANBUL
TEL: 0212 627 74 52
E-MAİL: info@cheftude.com

http://www.cheftude.com

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın