Yeme-İçme Rehberi GÜRCİSTAN

TİFLİS’TE NEREDE NE YENİLİR&İÇİLİR? TİFLİS MEKANLARI 2022

Gürcistan benim dünyada en sevdiğim ülkelerden biri. O yüzden fırsatını buldukça soluğu Gürcistan‘da alıyorum. Gürcistan‘ın başkenti Tiflis‘i Temmuz 2022’de yeniden ziyaret ettim. Diğer seyahatlerimde epey mekan gezip güzel de bir yazı yazmıştım. Son seyahatimde deneyimlediklerimi de bu yazıda paylaşmak istedim. Tiflis mekanları konusunda artık tez yazsam yeridir 🙂

Kasım 2022’de Tiflis‘i bir kere daha ziyaret ettim:) Aklımda olan bazı mekanlara da bu seyahatimde gittim. Onları da temmuzdaki notlarıma ekleyip bu yazıyı Aralık 2022 itibariyle güncelliyorum. 9 Aralık 2022 1 Lari 6,97 TL (15 Mart 2023 1 Lari 7,36 TL).

Tiflis, mekan açısından başarılı bir şehir. Kendi yeme içme kültürlerini yeni mekanlara güzel entegre etmişler. Hem yerel mutfak alternatifleri var hem de dünya mutfağı. Yükselen turizmin kattığı değerin de farkındalar. O yüzden Tiflis‘te Gürcistan‘ın genelinde gördüğümüz servis hizmeti sorunları dışında mekanlarda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Genel olarak İngilizce menü ve çat pat İngilizce konuşan birileri oluyor ama sizin haçapuri, hinkali, lobiani, lobio, pkhali, sulguni, badrijani nigzvit, chkmeruli, jonjoli, mtsvadi, tonis puri, şotis puri, churcukhela gibi yemek terimlerini önden öğrenmeniz faydalı olabilir. O yüzden başlamadan evvel GÜRCÜ MUTFAĞI VE TİFLİS YEME İÇME KÜLTÜRÜ yazımı okuyup genel bilgi edinmenizi öneririm.

Tiflis mekanları – Shavi Coffee

2018 ve 2021 yıllarındaki Gürcistan ziyaretimde Tiflis‘de gittiğim cafe, kahve dükkanı, restoran, bar gibi her türlü mekan deneyimlerimi aktardığım 30 MEKANLIK DEV TİFLİS YEME İÇME REHBERİ: SONUNA İ KOY VE YE 🙂 yazım da burada. Bu yazıda Fabrika, Kikliko, Shavi Lomi, Linville, Klike’s Khinkali, Puri Guliani, 9MTA, Black Dog Bar, 41 Gradus gibi pek çok popüler mekanlar ile gizli kalmış mekanlardan bahsettim. Bakalım kahramanımız 2022’de hangi Tiflis mekanları nı görmüş. Liste uzun, hadi başlayalım 🙂

TİFLİS MEKANLARI

KAHVALTI

Fabrika (Hipster mekan (hostel-cafe-bar kompleksi)

Eski bir tekstil fabrikasından bozma Fabrika grubu 3 senedir konakladığım hostel aynı zamanda. Her seferinde en az bir kere kahvaltı ederim. Bana kalırsa şehrin en iyi kahvaltılarından biri. Kahvaltılara ucu ucuna yetiştiğim için fazla bir çeşit kalmasa da kahvesi, meyve suyu, tatlısının da sevdaya pardon kahvaltıya dahil olması en büyük artısı 🙂 Haçapuri, lobiani, sulguni gibi yerel lezzetlere ek çok güzel kruvasanları, cupcakeleri, üzümlü çörekleri var. Sıcaklarda çırpılmış yumurta, ızgara sebze ve sosis muhakkak oluyor. Siz yine de ayrıca pancake ve omlet de isteyebiliyorsunuz. En bi çok sevdiğim 🙂 Hafta içi kahvaltı 11.00 de bitiyor, hafta sonu 12.00‘de. Meyvenizi yanınıza alıp gün içinde de yiyebilirsiniz. Ekonomik gezmek bunu gerektirir 🙂 Ortam güzel, lezzetler güzel. Bir gün kahvaltıya gelinsin. Fiyatı 27 Lari ya da 29 Lari idi.

ADRES: 8 Egnate Ninoshvili St, Tbilisi, Gürcistan

Tiflis mekanları – Fabrika

Linville (Vintage mekan)

Bu mekanı daha önceden de yazmıştım ama sonuçta daha önceden burada kahvaltı etmemiştim 🙂 Nasılsa Tiflis‘te kahvaltı için fazla alternatif yok, bu güzel dekore edilmiş şirin, vintage mekanı ziyaret etmek için kahvaltıyı bahane edebilirsiniz. Çünkü akşam yemeği için lezzetler tatmin etmeyebilir. Dışarıdan cafe olduğu anlaşılmayan, renkli bir kapıdan içeri girip yamulmuş merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz ve TA DAAA: Linville karşınızdaa!

Babaanne evindeymiş hissi veren berjerlere gömülün ve siparişinizi verin! Bu defa gözümü kreplere diktim. Ekşi kremalı mantarlı krep 8 Lari. Tatlı tuzlu tüm krepler 8 Lari idi. Kahveler 5-8 Lari arasında, Türk Kahvesi de bulunuyor. Eski duvar kağıtları, üzerinde çerçeveler.. İç içe geçmiş odalar, perdeler.. Burası Tiflis mekanları içerisinde gerçekten görülmeye değer.

ADRES: 11 Kote Afkhazi St, Tbilisi, Gürcistan

Tiflis mekanları – Linville

Iasamani

Iasamani bir şef restoranı ve akşam yemeği ile kokteyl konusunda popüler. Ancak ben kahvaltı için gittim, sakin sakin bu güzel mekanın tadını çıkarttım. Gürcistan’ın Masterchef yarışmasının yarışmacılarından biri açmış. Çok eski bir mekan sayılmaz ama Tiflis‘in iyi mekanları arasında çoktan yerini aldı. Benim gezmeye bayıldığım Lado Asatiani Sokağı üzerinde yine eski bir yapıda konumlanan yüksek tavanlı bir mekan.

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-iasamani

Bir evin odalarından oluşan mekanın çok şık bir barı var. Sade ve şık vintage dekorasyonu, dev masası, bitkileri.. Nazik çalışanları ve leziz ürünleri.  Mekanın taze çiçeklerle süslenmesi de bende her zaman olumlu bir izlenim bırakıyor. Caddeye bakan pencerelerden içerisi çok güzel ışık alıyor. Gelelim siparişime. Elimi korkak alıştırmıyorum, menüdeki en pahalı kahvaltı alternatifini seçiyorum 🙂 Telefonu alırken kar ettiğim paraların nereye gittiği belli oldu 🙂

 • Poşe yumurta, somon füme, avokado ve domates salatası: 21 Lari
 • Americano: 6 Lari

İşin acı tarafı bu fiyatlara %18 vergi dahil değil. Hesap gelince ufak bir şok yaşıyorsunuz. Desem de yaşamayın, menünün altında %18 verginin hariç olduğu yazıyor 🙂 Tiflis‘te pek çok mekan böyle yapmaya başladı. Bu hesap neden fazla geldi diye kavga etmeden adisyonunuzun sonuna eklenen vergiyi hesaba katınız.

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-iasamani-kahvalti-mekan

Poşe yumurtalı somonlu avokado tostum leziz olmasına lezizdi ama ufak bir eleştirim var. Böylesine butik bir mekandan ekşi mayalı ya da ev yapımı ekmek beklerdim. Oysa bildiğin tost ekmeği ile hazırlamışlar ve tost makinesinde iyice kurutmuşlar. Ekmek öyle sertti ki steak bıçağı istemek zorunda kaldım (Neyse Allah başka dert vermesin 🙂 ) Güzel haber; kahveler Coffee Lab‘den. Ellerini korkak alıştırmamışlar ve Gürcistan’ın en iyi kahve markalarından biriyle anlaşmışlar.

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-iasamani-kahvalti-lilac

Siz yine rezervasyon yapıp akşam yemeğine gidebilirsiniz ya da bi drink alabilirsiniz 🙂

ADRES: 33 Lado Asatiani St, Tbilisi 0105, Gürcistan

KAHVE

3. nesil kahveseverler çok şanslı. Çünkü Tiflis nitelikli kahve mekanı açısından çok zengin. Vintage cafelerde genelde zincir kahve markalarının kahveleri bulunurken, ara sokaklarda gizli hipster Berlin stil cafelerin çoğu kendi kahvesini kendi kavuruyor. Aynı anda hem alış veriş yapıp sonrasında oturup, soluklanıp kahve içebileceğiniz mekanlar da var. Sırayla hepsine değinelim.

Shavi Coffee Roasters (3. Nesil kahve dükkanı & coffee roastery)

Şehirdeki en iyi kahvecilerden biri burası. Kendi kahvelerini kavurdukları gibi pek çok kafeye de çekirdek ve ekipman sağlıyorlar. Yani şehrin kahve anlamında nabzını tutan bir mekan. Ferah iç alanı genelde beyaz dekore edilmiş. Cam kenarındaki mindere çöküp kahvemi yudumluyorum. Bir tane sütlülerden -sanırım flat white idi- bir de filtre içiyorum. Filtre kahve Tanzanya’dan, bardaklar da sosyal mesajlı 🙂

Tiflis mekanları – Shavi Coffee

Gitmeden evvel Shavi Coffee‘nin sosyal medya yöneticisi ve pazarlama müdürü Nino ile instagram’da takipleşmiştik. Bir gün de cafede buluşup biraz sohbet etme imkanı bulduk. Nino çok sempatikti 🙂 Köşe yapılarını seviyorum. İsteyenler dışarıda da oturabilir. Aslında tatlıları da güzel görünüyordu ama ben tatlı olayından Gürcistan’da epey bi uzaklaştım. Keşke şimdi de uzaklaşabilsem 🙂

Ninu with Nino 🙂

Gittiği yerden kahve çekirdeği getirmek isteyenler için burası ideal. 

ADRES: 40 Mikheil Zandukeli St, Tbilisi, Gürcistan

Pulp (Hipster)

Tiflis‘in popüler kahvecilerinden bir diğeri de burası. Berlin stil hipster yuvası bir mekan 🙂 Suratsız bir şekilde bilgisayarıyla çalışanları göreceksiniz ama onlar sizi görmezden gelecek çünkü coolluk bunu gerektirir 🙂 Burada başka ülkelerin misafir kahveleri de oluyor. Ben de onlardan biriyle bi demleme istedim. Güzel bir kahveydi fiyatı da 10 Lari idi. Vaktiniz olursa bi kahve için uğrayabilirsiniz.

ADRES: 22 Simon Janashia St, Tbilisi 0179, Gürcistan

Tiflis mekanları – Pulp

Anouki and cafe, books, emotions (Butik ve cafe)

Bir ara hem mağaza hem cafe konsepti çok yaygınlaşmıştı. Bu mekan da o furyanın eseri olabilir. Şık bir butiğin bünyesinde ufak bir köşede kahvenizi yudumlama keyfi. Ben yeme içme ile alış verişi ayırma taraftarıyım ama bu mekanın güzel olmadığı anlamına gelmiyor tabi :=) Bi Americano söyleyip sahaftan aldığım Şota Rustaveli kitabı Kaplan Postlu Şövalye‘yi inceleme imkanı buldum. Keyifli bir soluklanma noktası, aklınızda bulunsun.

ADRES: 2 Ivane Tarkhnishvili St, Tbilisi 0108, Gürcistan

Tiflis mekanları – Anouki

Museum Cafe (Fotojenik cafe)

Hiç umulmadık yerde karşımıza çıkan güzel bir cafe, The Museum. Shota Rustaveli Caddesi üzerindeki Georgian Museum of Fine Arts (Gürcistan Güzel Sanatlar Müzesi olarak mı çevriliyor, tam bi emin olamıyorum) bünyesindeki bu cafenin hem içi güzel hem de dış mekanı. İçerisi renkli sanat eserleriyle bezeli. Beyaz tasarımı bol bitkileri insanı cezbediyor. Dışarısı ise Gotik mimaride göreceğimiz ritimli sütunlu revaklı geçit tadında, inanılmaz fotojenik bir nokta. Ben de burayı fotoğraflarından görüp kaydetmiştim zamanında. Kahve başlığı altına yazsam da Black Lion IPA denedim. Anlayacağınız üzere ne ararsanız var. Kahvaltı, kahve, içecek.. Müze ziyareti sonrası, bundan iyisi Şam’da kayısı 🙂

ADRES: 7 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi, Gürcistan

Prospero’s Book Cafe (Sakin bir soluklanma noktası)

Daha evvelden listemde olan ama gidemediğim bir yerdi. Son gidişimde Shota Rustaveli Caddesi’nde yürürken kendimi yorgun hissettiğim bir anda bu mekana giriverdim .) Tam da sonbahar zamanına denk geldiğimiz için rengarenk yapraklarla süslü inanılmaz şirin ve romantik bir ortamı vardı. Self servis olan bu cafeden kahvenizi ve tatlınızı alabilir arzu ederseniz de kitapları inceleyebilirsiniz.

ADRES: 34 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi 0108, Gürcistan

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-prosperos-book

ÖĞLE YEMEĞİ

Veraze (Sakin mekanda yerel lezzetler)

Tiflis‘in öyle sağlam bir yeme içme alt yapısı var ki, yeni mekan açmak isteyenler 4 ayağı üstüne düşüyor. Hem meyve, sebzeler taze ve organik, hem etleri iyi, hem de şarapları enfes. Gerek yereller gerekse turistler arasında dışarıda yemek yemek yaygın. Veraze de nispeten yeni açılan mekanlardan biri. Vintage dekorasyonu, kompostolar ve şaraplarla bezeli duvarı, mutfağı görebileceğiniz penceresi.. Tüm bu detaylar mekanı güzelleştiriyor. Restoran Vera Bölgesi’nde yer alıyor, adını da oradan alıyor zaten.

Tiflis mekanları – Veraze

Menüyü inceledikten sonra şunlarda karar kıldım. Önce dedim bana karışık bi turşu tabağı lütfen! Jonjoli ayrı güzel ama sarımsak turşusuna çıldırdım. Eve döner dönmez ben de sarımsak turşusu kurdum. Sonra dedim güzel bir salatam olsun “Bebos salad with walnuts” seçtim, cevizli Gürcü salatası gibi tazecik bir salata geldi. Hinkalilerde farklı çeşitler vardı, onları denemek istedim. Normalde 5’li sipariş ediliyor ama bu defalık benim için tek tek sipariş aldılar. Böylelikle tarhunlu (khinkali chokhi), sarımsaklı ve peynirli, bir de klasik olandan denedim. Hep aynı hinkalileri yemekten sıkılanlar bu mekanı değerlendirebilir.

Buranın ev yapımı kompostoları da pek güzel. Çilekli olanı beğendim. Şarap olarak da house wine içtim bir kadeh. Siz şişe açtırabilir ya da kadeh şarap alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz. Öğlenleri sakin ama akşam için gidecekseniz rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

ADRES: 31 Vasil Barnov St, Tbilisi, Gürcistan

La Gamba (Minik, sevimli pizzacı)

Berika Winery’nin sahibi Ana Berika’nın burada bir şarap tadımı yapacağını görüp mekandan öyle haberdar oldum. Benim için ziyaret hem ticaret tadında hem şarap tadımı hem de pizza denemesi oldu. Odun fırınında pişen pizzaları nefis. Klasikten şaşmayıp margarita deniyorum, memnun kalıyorum. Aferin bana 🙂 Çalışanları sempatik ve güler yüzlü. Margarita 18 Lari idi sanırım, üzerinin eklentileri arttıkça fiyatlar da artıyordu. Minik menüsü, sevimli bahçesi ve leziz pizzaları ile denemeye değer bir mekan. Haçapuriden usananlara gelsin 🙂

ADRES: 4 Iakob Nikoladze St, Tbilisi, Gürcistan

GELENEKSEL MUTFAK

Salobia Bia (Merkezi konumda geleneksel Gürcü mutfağı)

Bu mekan Tiflis‘te gidilmesi gerek mekanlar listesinde hep ilk 5’te gördüğüm bir mekandı. Denemsem olmazdı 🙂 Meşhur Shota Rustaveli Caddesi üzerinde yer alan mekana girmek için giriş kattan aşağı doğru merdivenlerden iniyorsunuz. Duvarlar tablolarla bezeli. Vitrinlerde koleksiyon ürünleri var, örneğin bir tanesinde onlarca farklı tribüşon vardı 🙂 

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-salobie-bia

Gürcü menüleri çok kısıtlı oluyor. Buranın da dar bir menüsü var. Haçapuri istemedik. Şifa niyetine Shkmeruli aldık. Sarımsak ve kişniş soslu bir tavuk yemeği. Başka yerlerde yediğime göre porsiyonu küçüktü ama sipariş ettiğimiz şotis puri ekmeğini bana bana yiyince karnımız doydı 🙂 Bir şişe de Amber şarabı açtırdık, mis, çiçek 🙂

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-salobie-bia-shkmeruli

 • Shkmeruli: 18 Lari
 • M7 Mtsvane Amber 70cl: 55 Lari
 • Ludo kraft bira 33cl: 10 Lari

ADRES: Rustaveli Theater, 17 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi 0108, Gürcistan

AKŞAM YEMEĞİ

Pasanauri (Orta segment, klasik Gürcü mutfağı)

Pasanauri aslında Gürcistan‘da bir bölge ismi. Aynı zamanda da bu restoran zincirinin adı. Köfteci Yusuf kibin bişi 🙂 Ekonomik ve leziz. İş görür. Ben Kura Neyri’ni gören Gorgasali Sokağı’ndaki şubesine gittim bir sefer. Menü epey kalabalık. Mtsvadi denilen şaşlığın tavuk versiyonunu söyledim. Üzerinde kırmızı soğan yanında barbekü sosuyla geldi. Gayet lezizdi. Bir de kendi biraları, mis. Bundan daha iyisini, gayrı istemeyiz 🙂 Barbekü tavuk 14 Lari, Patates kızartması 6,90 Lari, kendi biraları da 6 Lari. Hesaba %10 servis ücretini de ekliyorlar. İngilizce menü yoktu sanki ama bir şekilde iletişim kuruluyor, merak etmeyin.

ADRES: 1 Vakhtang Gorgasali St, Tbilisi, Gürcistan

Restaurant Margalita (Güzel dekorasyon, vasat yemekler)

Ninücüm daha başlamadan iştahımızı kaçırdın diyeceksiniz, ne deseniz de haklısınız. Ama işte bazı yerlere bayılıyorum bazı yerler MEH kalıyor. Belki bir daha gidip başka şeyler yesem beğeneceğim. Bir de çalışanları güler yüzlüydü, onun hatırına buraya yazılmayı hak etti. İç mekan güzel dekore edilmiş, perdeli merdeli, piyanolu eski kap kacaklı, yuvarlak masalı bir mekan. Dışarı da da masaları var. Ben dışarıda takılıp sokağın ruhunu yaşamayı tercih ettim.

Badrijani nigzvit, patatesli hinkali ve yerel bira Natakhari söyledim. Patlıcanlı mezenin sunumu hoştu ama lezzetsizdi. Patatesli hinkalilelerin şekilleri kötüydü hamur hamurdu, anca yanında gelen tereyağı ile bir şeye benzedi. Buradan Natakhari bardağı satın aldım bir tane, kırmadan eve getirdim yine. Bardak koleksiyonum büyüyordu 🙂

ADRES: #1 Mitropan Laghidze St, Tbilisi 0108, Gürcistan

Honore (Alternatif trend mekan)

Bu mekanla tanışmam biraz hüzünlü olsa da mekanın bir suçu yok 🙂 Temmuz 2022 Tiflis seyahatimin son gününde Airpods kulaklığımı kaybetmiştim. Son sinyali verdiği yer olarak bu Honore‘ın önü görünüyordu. Gelip mekana sormuştum ama kimse kulaklık bulmamıştı :/ Türkiye’ye döndükten sonra açık açıp o konuma baktım 🙂 Hatta başka bir gezgin arkadaşım da o taraflara gidip benim kulaklığı aradı 🙂

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-honore

Neyse efendim kasımda yeniden gelince bu defa gidip adam gibi bir yemek yiyeyim dedim 🙂 Giriş kısmında bar ve bahçe var, sonra ara bir koridorda bir kaç masa ve içeride yüksek tavanlı ve geniş bir salon.. Duvarlarda dev tablolar, mumlar, loş ortam, butik bir deneyim 🙂 Georgian Grill ile bir kadeh qvevri şarabı aldım. Ben 10 Larilik olandan söylemiştim ama organik bir şarap üreticisininkini açmışlar vergi hariç 15 Lari 🙂 Burada da %18 vergi sonra ekleniyor, bilgilerinize.

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-honore-izgara

 • Classic Georgian Grill: 19 Lari (bu ızgara domuzmuş, hassasiyeti olan tercih etmesin)
 • Udabno Organic Qvevri White kadeh: 15 Lari  vergiler eklenince 40.12 Lari tuttu, biraz tuzlu 🙂

ADRES: 4 Constitution St, Tbilisi, Gürcistan

Cafe Stamba (Nezih akşam yemeği)

Temmuzda Stamba Hotel‘i gezip Pink Bar‘ında kokteyl içmiştim. Kasımda da otelin restoran kısmında güzel bir akşam yemeği yedim. Menüde Svaneti Bölgesi’nin meşhur yemeği “kubdari” yi görünce hemen onu tercih ettim. Kubdari haçapurinin etlisi gibi bişi 🙂 Bol baharatlı bir et ve hamur. Lezzetliydi ama çok doyurucu olduğu için hepsini bitiremedim. Bu tarz şeyleri 2 kişi ortaya sipariş etmek daha iyi oluyor. Kubdari danadan yapılıyor ama içine domuz da karıştırıyorlarmış.

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-cafe-stamba

 • Kubdari: 21 Lari
 • Imeretian Kahachapuri: 15 Lari
 • Adjarian Khachapuri: 17 Lari bu fiyatlar yine vergi hariç fiyatlar, elimizde hesap makinesi gezicez artık 🙂
 • Black Lion IPA: Sanırım 10 Lari idi

Cafe Stamba‘nın yemek bölümü şık bir bölüm. Dress code gözetmek mantıklı olur, mümkünse şık gidelim 🙂 Zaten Trendyol otrişli büstiyerli koca m*meli ablaları görünce anlayacaksınız neyi kastettiğimi 🙂 Neyse biz de delikli bodymizi giydik, kimseden aşağı kalmadıksaslkaslkdjalkjdalk.

MANZARA İSTERİZ

Hemen ordan ablama bi manzara sar evladım 🙂

Sofiko (Manzara demiş miydik 🙂 )

Tbilisi Free Walking Tour‘un tecrübeli ve dünyalar  tatlısı Zura‘nın önerisiyle tur sonrası tam da gün batımında bu mekana gittik. Ortam şahaneydi. Tiflis ayaklarımızın altında! Gün batımının turuncu renkleriyle daha da güzelleşen Sameba Katedrali, Metekhi Kilisesi, Konser Binası, Barış Köprüsü, Teleferik, Rike Park hepsi ama hepsi aynı kadrajdan size gülümsüyor.

Butik bir menüsü var ama ben burada bir şey yemedim, rose şaraba düştüm. Renklere aşıksam bunda benim suçum ne 🙂 Buraya gidin genşler, romantikli yemekler için de ideal. Ama tek içecek içeyim yemek yemeyeyim olayına girmeyin, o canım masaları bir kadeh içki için kitlemezler bence 🙂 Dekorasyon etnik ve şık, tabaklar çok zarif. Teliani Valley’in Separevi Rose’si 1 şişe 43 Lari idi. 1000 Lariye bile şarap var, bütçenize göre seçersiniz artık.

ADRES: 8 Dzmebi Zdanevichebi St, Tbilisi, Gürcistan

Wine House Lacoaji (Güzel manzaralı şarap evi)

Yine Zura’dan öğrendiğimiz bir diğer manzaralı mekan burası ve Sofiko‘nun hemen yukarısında. Biz 2 Rus, iki Alman bir Kolombiyalı ve 1 Türk fıkra tadında bu mekana gidip bu defa da hava karardıktan sonra gece ışıklarıyla Tiflis manzarasının tadını çıkarttık. Menüden bir tane Vardiashvili Mukuzani seçip bir de saçmasapan bir şekilde tiramisu yedik 🙂 Etnik motiflerle bezeli minik bir mekan burası, düşük beklenti ile gidilirse iş görür 🙂

ADRES: 38 Betlemi St, Tbilisi 0105, Gürcistan

ŞARAP TADIMI

Gürcistan’a gelip şarap tadımı yapmadan olmaz! İster organize edilmiş tadım etkinliklerine katılın, isterseniz Kakheti Şarap Turu satın alıp dümeni Kakheti’ye kırın -ki bunu şu yazımızda anlatmıştık- isterseniz de bu işe özel dizayn edilmiş şarap evlerine gidin. Biz 3.ye ışınlanalım hemen.

8000 Vintages (Şarap evi)

8000 Vintages‘ın Tiflis‘te 4 şubesi var. Biri Vake Park’a giderken yol üstünde, diğeri Vake Park’ın arka tarafında, biri Central Park yolu üzerinde diğeri ve şehir merkezine en yakın olanı ise Rustaveli Caddesi’ne yürüme mesafesinde, müzelerin yakınında. Ben aslında Vake yolu üzerindekine gidecektim ama taksici beni yanlışlıkla bu şubeye getirince itiraz etmedim. Akşamın belli saatinden sonra yoğun olacağına eminim ama ben öğle ile akşam arasında, sıcakların tavan yaptığı, insanların kendini serin köşelere attığı bir vakitte gittiğim için rezervasyonsuz yer bulabildim, yine de REZ öneririm.

Beni münasip bir masaya buyur edip sistemi anlatıyorlar. Elime bir kart tutuşturdular. Ve beni şarap otomatına götürdüler. Evet evet yanlış duymadınız şarap otomatı! Yanlış hatırlamıyorsam 5 beyaz beş kırmızı şarap var içeride, elinize bir bardak tutuşturuyorlar, sonrası sizde! Çok az, orta ve normal ölçülerden birini seçip düğmeye basıp bardağı şarap sebilinin altına getiriveriyorsunuz 🙂 Şarap da akıveriyor 🙂 Böylelikle az az hepsinden de tadabilir, en beğendiğinizden daha çok içebilirsiniz. Ama tabi orada yüzlerce şişe şarap var, 2 ve daha fazla kişiyseniz şişe açtırmak daha keyifli olacaktır. Her bütçeye göre şarap mevcut. Ben çıkışta 2 şişe şarap aldım buradan. Güzelce kırılmayacak şekilde paketliyorlar.

8000 Vintages‘ın ufak bir menüsü var. Menüden genellikle boardlar bulunuyor. Meksika, Toskana, Gürcü, Humus ve Cacikili, tatlı ve klasik peynir tabağı çeşitlerinden gönlünüze göre seçebilirsiniz. Ben biraz memleket hasretinden Humus ve Cacikili olanı seçiyorum. Dev bir sunum bu. 4 kişiye kadar rahatlıkla yeter. Ben tek başıma bitiremedim mesela. Ortam keyifli, çalışanlar güler yüzlü. Ben popi mekan diye şımarık olurlar diye düşünüyordum ama beni utandırdı doğrusu. O yüzden gönül rahatlığıyla öneririm.

 • Boardlar: 30-39 Lari
 • Kadeh şarap: 5-8 Lari

ADRES: 27 Revaz Tabukashvili St, Tbilisi 0108, Gürcistan

KOKTEYLLENELİM Mİ?

Eveeeet! Bizde kokteyl yerine damlalıkla alkol damlatılmış buzlu meyve suları verildiği için belki de kokteyllerle aranıza sizin de kara kedi girmiştir. Ama üzülmeyin, Tiflis‘te işler öyle yürümüyor. Zaten tüm kokteyller barda gözünüzün önünde belli oranlarla ve özel hazırlanmış özüt, meyve püresi karışımlarla hazırlanıyor. İçiniz bi nebze rahatladıysa başlayalım 🙂

Cocktail Factory (Kokteyl denince ilk akla gelen)

Nasıl olduysa diğer ziyaretlerimde gözümden kaçan bir bölgeyi 2022 yılındaki gezimde yeni keşfettim. Bomontiada gibi pek çok yeme içme mekanını bünyesinde barındıran geniş bir avlu düşünün. Sushabandi, Veriko, Kikodze Bar gibi pek çok popüler mekan burada. O avluya bakan mekanlardan biri de Cocktail Factory.

Kapıdan girip LAKS diye bara oturuyorum. Ne versinler Ninüye? Menüye bakıyorum önce. Gürcistan‘ın her bölgesiyle ve o bölgede meşhur olan içki ve lezzetleriyle özdeşleştirdikleri birbirinden farklı kokteylleri inceliyorum. İlk seçimim baya cafcaflı. Barmaid arkadaşımız güzelce hazırlıyor ama tadı benlik değil. Sonra Mark gelip el atıyor olaya, nerelisinden girip bir şekilde baklavadan çıkıyoruz ve bana baklava tadında bol Antep fıstıklı bir kokteyl yapıyor. Ne diyeyim, zaten 2 haftanın sonunda artık memleket hasreti burnumda tütüyor 🙂

İşte en sevdiğim ortam. Kokteyller hazırlanırken barmeni izlemek, bir yandan da sohbet etmek! Dedim ya Tiflis yükselen turizm potansiyelinin farkında ve mekanlar da kendilerini olumlu yönde sürekli geliştiriyor. Onlar da anladılar bence suratsızlıkla bir yere varılamayacağını 🙂 Hoş Mark zaten Gürcü değildi ama neyse 🙂 İmza kokteyller 20 Lari.

ADRES: 1 Vasil Petriashvili Street, Tbilisi, Gürcistan

ChaCha Time (Çaçalı kokteyller)

Tiflis sokaklarında avare gibi dolaşırken ama bir türlü içeri girmediğim bir mekandı. Bu defa şeytanın bacağını kırıp içeri daldım, bardaki konumumu aldım 🙂 Bu mekanın özelliği menüsüne Gürcistan‘ın yerel içkisi çaça ile yapılmış kokteyller bulundurması. Çaça çok sert bir içki, benim aram yok. O yüzden onu kokteyl içinde içmek en mantıklısı. Arrows isimli cin, çaça, lime lı kokteyli seçip beğeniyorum. Kokteyller 19 Lari. Menüde Bloody Mariam’i görünce gülümsüyorum, peşimizi bırak artık Mary 🙂

Tuvaleti bi acayipli. erkekte toto varmış kadında meminyo. O kafayla anlayamadık, erkeğe gitmişiz 🙂 Siz dikkatlice bakın, yanlış yere dalmayın emi 🙂

ADRES: 5 Geronti Kikodze St, Tbilisi 0105, Gürcistan

Stamba Hotel (Kalite desen var, klas desen var:) )

Gürcistan‘da kaliteli ve güzel otel ve mekanların sahibi Adjara Group‘un en önemli otellerinden biri burası. Tiflis mekanları nın çoğu bu gruba ait. Sadece otel desek ayıp olur. Cafe’den bara, amfi tiyatro stil alandan bitki yetiştirilen seraya kadar ne ararsanız var. Biz barında takılıp bir şeyler içtik.

Renkleri, dekorasyonu insanı gerçekten havaya sokuyor. Kokteyller 19 Lari, yerel bira 7 Lari, yerel butik bira (Black Lion) 9-13 Lari. Ruby Mound içtik sanırım. Miktarı gözümüze az geldi ama tadı güzeldi. Dayanamayıp fındık sipariş ettim. Her zaman fındık fıstığın biradan pahalı olacağını unutmayın bu arada 🙂 Bizim gibi ikram çerez olayı yok tabi, sosları bile parayla satıyor vicdansızlar 🙂

ADRES: 14, 0108 Merab Kostava St, Tbilisi, Gürcistan

GECE EĞLENMECESİ

Barmaglot (Burada olan burada kalır 🙂 )

Tiflis‘te gece eğlenmecesi dendi mi burası akla geliyor. Hep duyardık da gitmezdik 🙂 Bu defa Begüm’ün tur grubuna katılınca kızlar da kafa dengi çıkınca bir akşam eğlenmeye Barmaglot‘a gittik. Bir kare bile fotoğrafım yok iyi ki de yok :)))) Upuzuuun bi bar, karşısında bi DJ kabini, ortada bi bar daha, sandalyeler, kenarda locamsı masalar.. Masa rezerve edeceksen bir ödemesi ya da belli bir miktar harcama limiti var. Barda takılmak da iş görüyor 🙂 Dans edip eğlenmek için güzel bir mekan. Dress code önemli. Gri haşufmanı çekip gidemezsiniz, gitseniz de almazlar 🙂 Fiyatlar gayet pahalı 🙂 Bi cin toniğe de 35 Lari yazmazsın yani ya 🙂 Hadi yazdın cine ayrı toniğe ayrı para yazmazsın, yani insansan yapmazsın bunu 🙂 Cüzdanına güvenmeyen çok da şeyapmasın 🙂

ADRES: 1 Galaktion Tabidze St, Tbilisi, Gürcistan

KRAFT BİRACILIK

Tsota Tsota Craft Beer Pub (Kraft biracılık kazanacak 🙂

En sevdiğimiz 2 aktivite;

 1. Kraft biracılık
 2. Karpuzçekirdekçilik :)

yesempatik-tiflis-mekanlari-yeme-icme-

Dev bir kara tahta, üzerinde güncel & taze biralar, arpa kokuyor buralar 🙂 Seviyoruz bu sporu be, arayıp her şehirde bi kraft biracı 3. nesil kahveci buluyoruz, severiz:) Sanırım Shkara Neipayı (%7) içiyorum, iki de kraft bira satın alıp getiriyorum. Ama bu aynı zamanda pahalı da bir spor, belirtelim. Bira dalgasıan burda da bi 40 Lari’lik oluyoruz, iyi mi 🙂

ADRES: 7/20 Geronti Kikodze St, Tbilisi, Gürcistan 

GECE ACIKMASI

Shio Ramen (Ramenci geldi haaanııım)

Yine Adjara Group yine kalite 🙂 Fabrika avlusundaki bu mekan gece acıkmacalarına ilaç niyetinde. Ben bu ramenden aldığım enerjiyle o gece sabaha kadar dans ettiydim 🙂 Gayet leziz, mis. İçerken oh yarasın demekten kendimi alamadım, şifa niyetine içtim vallahi. Ramenler 19-21 Lari civarı. Kimchi, gyoza, noodle, tofu gibi Asya mutfağı lezzetlerini de bulabilirsiniz.

ADRES: 8 Egnate Ninoshvili St, Tbilisi, Gürcistan

OLMASA DA OLUR

Wine Garage

Tiflis sokaklarında kaybolayım derken gerçekten kaybolduğum, gide gide neredeyse Televizyon Kulesi’ne vardığım anda karşıma çıktı burası. İçeri girip bir kadeh şarap içtim. Sıradan bir mekan, duvardaki resimler sempatik ama bir kadeh şaraba 15 Lari verince dünyası kararıyor insanın 🙂 Hani olsa da olur olmasa da. Hayret, ilk kez bir mekanı övmedim. Çaptan düşüyorum sanırım 🙂

ADRES: 32 Kote Makashvili Street Tbilisi City, 0108, Gürcistan

Yine bir yazının sonuna geldik. Bende bu Tiflis sevdası olduğu sürece bu yazılar bitmez.. Son gezimde bazı mekanlardan çok mutlu ayrılmadım. Tek kişiyim diye masaya almak istemeyenler, başkasına kızıp acısını benden çıkaran garsonlar oldu. Ama zaten bizdeki gibi bir hizmet sektörlerinin olmadığını biliyoruz. Turizm gelişiyor dediysek o konu da hep güllük gülistanlık değil. Bir yanda Arap turistlerin yozlaştırdığı yerler, diğer yanda Ukrayna ve Rusya’dan gelen göç dalgasıyla fiyatların artıp mekanların dolması gibi her sene Tiflis‘teki mekan ambiyansını etkileyen pek çok yeni faktör çıkıyor. Ama öyle ama böyle, yine de her tarza uygun mekanlar mevcut. Özellikle benim gibi vintage ve retro tutkunları için Tiflis doğal bir film stüdyosu tadında. Tiflis mekanları her zaman bir şansı hak ediyor. Bizim paramızın değer kaybetmesi de onların suçu değil. Ya artık olgunlaştım ya da Gürcistan‘ı çok sevdiğim için kusurları batmıyor gözüme. Objektif olabilmek adına tüm deneyimlerimi ve fikirlerimi sizinle paylaşım, umarım faydalı olabilmişimdir. 

Sizden minik bir ricam var. Bu içeriğimi faydalı bulduysanız sizi instagram hesabıma davet ediyorum. Orada da pek çok paylaşım, reels ve sabit hikaye var. Bir takibi iki laykı şu Ninü’ye çok görmeyinssjakahAHAKJ.

https://www.instagram.com/yesempatik

Yeni yollarda, leziz mekanlarda görüşünceye kadar,

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

 

30 MEKANLIK DEV TİFLİS YEME İÇME REHBERİ: SONUNA İ KOY VE YE 🙂

GÜRCÜ MUTFAĞI VE TİFLİS YEME İÇME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE: KİŞNİŞMİŞ DE MUŞ MUŞ MUŞ 🙂

GÜRCİSTAN KAKHETİ ŞARAP ROTASI VE SİĞNAĞİ TURU

BATUM ‘UN KENDİSİNE SORDUK: 24 SAATTE BATUM NASIL GEZİLİR?

BATUM’UN KALBİNDE NEZİH BİR MEKAN: COFFEETOPIA BATUMİ

GÜRCİSTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER-KİMDİR BU TAMADA?

GÜRCİSTAN ‘A GİTMEDEN EVVEL BİLMENİZ GEREKENLER

 

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

  Yorum Bırakın