GÜRCİSTAN Yeme-İçme Rehberi

30 MEKANLIK DEV TİFLİS YEME İÇME REHBERİ: SONUNA İ KOY VE YE :)

Az gittim uz gittim, dere tepe düz gittim. 2018 Ağustosu’nda ziyaret ettiğim Tiflis ‘e aşık olduğum için kalktım 2021 yazında, temmuzun sıcağında yine çıktım Gürcistan’ın başkenti Tiflis ‘e geldim. Tarihi yapıların arasından sıyrılıveren, adeta uzaylıların gelip şehre kondurduğu fantastik köprü ve binalarıyla Tiflis insanı şaşırtan bir güzelliğe sahip. Eski evlere, tarihi yapılara oldum olası hayranım. Ama ben Tiflis ‘teki mimari zenginliği ve estetiği başka yerde görmedim. Yıllar içerisinde yaşanan istilalar, savaşlar, güç kavgaları esnasında Moğollar, Bizans, İran, Osmanlı, Ermenistan, Azerbaycan, Rusya ve haliyle Sovyet etkisinde kalan Tiflis bu çeşitliliği öyle zarif ve öylesine olduğu gibi sunuyor ki.. Hem çok çeşitli, hem de uyum içerisinde.

Ben evlerin güzelliğini hayran hayran, ağzım açık, dilim dışarda (hava sıcak) izlerken, ayaklarım kopana kadar gezerken elbette karnım da acıkıp durdu 🙂 Ninü bu, durur mu hiç, yapıştırmış cevabı: HAYAT YİYİNCE, GEZİNCE, GÜLÜNCE GÜZEL! Madem öyle bol yemeli, keşfetmeli, damakta lezzetler patlaması yaşatmalı Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberimize geçelim. 

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi‘ne başlamadan önce biraz Gürcü Mutfağından bahsetmekte fayda görüyorum. Zira kendine has bu mutfağı yakından tanırsak, ne yediğimizi daha iyi bilir, menüden seçim yaparken zorlanmayız. Ama bu demek değil ki bu rehberde geleneksel Gürcü yemeği sunan mekanlara değineceğiz sadece.

Tiflis dünya üzerindeki pek çok mutfağın yemeklerini sunan inanılmaz geniş bir mekan skalasına sahip. Ve bu çeşitliliği çok fazla dışarıdan göç almamasına rağmen sağlıyor. Hani demem o ki Amerika’ya göçen Vietnamlı’nın Vietnam Restoranı açması kafasından bahsetmiyoruz. Çoğu mekan emek sarf edilerek tasarlanmış ve özenle dekore edilmiş. Tabi dönerci açan Türk vardır, yahut falafelci açan Araplar. Neyse siz beni anladınız bence 🙂 Bu konu detaylı bir konu, onunla ilgili de yazı yazdım, linki ŞORADA olup önce onu okuyup sonra bunu okumanızı çok isterim. Sonra nedir ki bu haçapuri denmesin 🙂 Her şeyin sonuna “i” eklenip bir güzel yenilsin! Haçapuri, hinkali, lobiani, çkmeruli, tonis purilililililililililili :))))))))))

Batumla ilgili yazımı da şuraya iliştireyim. Çok farklı bir stilde, komikli şakalı bir yazı olduğuna da belirteyim 🙂

YURTDIŞINA ÇIKMADAN ÖNCE DEĞİŞİK DÖVİZLERİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Instagram’da sabitlediğim hikayeleri görmek için de ŞURAYA TIKIR TIKIR. 

O ZAMAN DANS!

TİFLİS MEKAN REHBERİ

Nihayet beklenen an geldi! Nefesleri tuttuk, Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi için geri sayıyoruz. Öyle zekiyiz ki düşün bu ikisini bile aynı anda yapabiliyoruz 🙂 Di haydin başlayalım.

Adreslere konum linki bağladım, sizi direkt Google Haritalar’a uçuracak 🙂

GÜNAYDIN ŞEKERİM!

1-Fabrika Tbilisi (Açık büfe kahvaltı, vintage ortam)

Fabrika, Sovyetler Birliği zamanında tekstil fabrikası iken bir müddet atıl kaldıktan sonra restore edilip bir konaklama, yeme içme kompleksi haline getirilen -bana kalırsa- Tiflis ‘in en güzel projesi. Hayatımda ilk hostel deneyimimi de burada yaşadım, çok yüksekten başladım:) İki defadır Fabrika Hostel‘de kalıyorum; akşamları, dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerle Fabrika‘nın avlusunda tanışma imkanı buluyorum.

Fabrika Tbilisi

Konaklamaya kahvaltı dahil değil. Zaten konaklamanın geceliği 35 Lari ise kahvaltı 27 Lari, epey pahalı anlayacağınız. İlk gittiğimde (Ağustos 2018) 19 Lari idi ve çok daha zengin bir kahvaltıydı. Bu defa hem fiyatı zamlıydı hem de çeşit sayısı daha azdı. Ama olsundu. Sadece kahvaltı gibi düşünmeyelim, sınırsız çay kahve, ev yapımı meyve suları, tatlılar falan da var. Zaten ortamın güzelliği yeter. Buradan #instahusband lara sesleniyorum: Bu mekana hanımınızla gittiğinizde beğeneceği 5 kare poz garantidir, ona göre 🙂

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi-Fabrika Tbilisi

2018’deki kahvaltı

Benim lobiani ile ilk tanışmam Fabrika’da oldu, oh canıma değsin 🙂 Gürcü mutfağına ait lezzetler de var dünya mutfağından da, nefis bir harman sunuyor size fabrika. Bir elma bir de cupcake atarsanız çantanıza, günün geri kalanı için de cici bir çözüm alternatifi olur. Ama sanırım buna ihtiyacınız kalmayacak çünkü size 29 mekan daha anlatacağım 🙂

https://fabrikatbilisi.com/

ADRES: 8 Egnate Ninoshvili St, Tbilisi, Gürcistan

2-Kikliko (Kahvaltı, yumurtalı ekmek)

Kikliko Gürcüce yumurtalı ekmek demek. Çok da geniş olmayan kahvaltı kültürlerinde önemli bir yere sahip kikliko. O yüzden kahvaltı yapmalık mekan arayışı olanlara Kikliko‘yu öneriyorum. Ama asıl genelde kahvaltıyı pas geçip öğlen haçapuri yemek suretiyle bir taşla iki kuş vurmanızı öneriyorum. Önermek bizim işimiz 🙂

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi-Kikliko

Ben klasik kikliko tabağını aldım, 2 dilim yumurtalı ekmek bol salata ile sunuluyor, insan olan bununla doyuyor, yok beni kesmez hacı diyenler menüyü biraz daha inceleyebilir 🙂

3 masalık dış mekanı ve bir kaç masalık iç mekanı mevcut. Ortada dev paylaşımlı bir masa var. Cici bir cafe, deneyebilirsiniz.

 • Kikliko: 7 Lari
 • Americano: 5 Lari

ADRES: 28 Mtskheta St, Tbilisi 0179, Gürcistan

3-Entree (Kahvaltı, fırın, öğle yemeği, salata, sandviç)

Entree 15 şubesi Tiflis ‘te, 5 tane şubesi Bakü’de, 1 tane şubesi de Londra’da bulunan bir cafe zinciri. Ben Tiflis ‘teki iki şubesini denedim. Bir tanesi en popüleri olan David Agmashenebeli Caddesi üzerindekiydi, diğeri de Agmahleba Sokağı’ndakiydi. İlkinde kahvaltı yaptım. Hem bir fırın gibi; çeşit çeşit kruvasanlar, çörekler, hem sıcak kahvaltı tabakları var; yumurtalar, eggs benediktler, omletler, hem taze hazırlanmış sandviçler var; somonlu mu dersin avokadolu mu füme etli mi, hem taze sıkılmış meyve suları var hem de tatlılar. Eee tabi kahve de.. Ödeme sipariş esnasında yapılıyor, self servis diyebiliriz. Ne yediysem lezizdi, gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Tiflis Yeme İçme Rehberi-Entree

Diğer şubede de bir bowl denedim. Sanırım 18 Lari idi. Epey pahalı ama biliyorsunuz şu sağlıklı beslenmecilik dalgaları hep bi pahalı oluyor. 2 lariye mahalle arası haçapuricisinden yemek de var. Sahi neden karbonhidratlılar hep ucuzdur da proteinli vitaminli zımbırtılar pahalıdır? Oy oyy. Bu muhabbet bitmez 🙂

Ben şimdi şuraya internet sitelerini bırakıyorum, siz konumlarına bakabilirsiniz. 

https://entree.ge/en

KAHVEMİ GETİRİN!

4-Milk Coffee Shop (Kahve)

Fabrika‘nın o muazzam avlusunda yer alan mekanlardan birisi de Milk. Zaten Fabrika insana her şey dahil otel sistemi gibi her şeyi sunuyor ki oradan dışarı çıkmayasın 🙂 Yani ne yalan söyleyeyim, bana da çıkma deseler çıkmam, şikayetçi de olmam. Çünkü bünyesinde yer alan her mekan güzel.

Çok öyle 3. nesile girmeden espresso bazlı kahve içmek için ideal. Al Götür bardakları hoş, alın alın götürün anacım 🙂

 • Espresso bazlı kahveler 5-8 Lari bandındaydı, zam geldiyse de 1-2 Lari gibi bir fark olmuştur.

ADRES: 8 Egnate Ninoshvili St, Tbilisi, Gürcistan

5-Pin Pon Cafe (Kahvaltı, Kahve) (Kapandı) Yerine Nami Wine&Coffee açıldı

Tiflis ‘in tarihi sokaklarında kendimi ve aklımı kaybettiğim, sıcaktan bitap düştüğüm bir anda karşıma çıktı Pin Pon Cafe, daldım içeri. Güler yüzlü iki hipster çalışan karşıladı beni, yesin onları Ninüsü 🙂 Soğuk kahve ve başka soğuk bir şeyler sipariş ettim ama sanırım foto çekmedim, çünkü gerçekten beynim pekmez gibi akmıştı 🙂 Sen misin Tiflis ‘in 38 derece sıcağında eski evleri görücem diye aylak aylak dolanan! Telefonumu şarja taktım, klimanın tadını çıkarttım. Enerjimi ve şarjımı fulleyip keşiflerime devam ettim. Yumurtalı omletli kahvaltıları da var, yazın bunu bir kenara.

2022 Temmuz ayındaki Tiflis seyahatimde Pin Pon’un kapanıp yerine Nami Wine&Coffee’nin açıldığını gördüm. Pek minik bir mekan, yol üstünde soluklanma noktası olarak değerlendirilebilir.

ADRES: 13 Lado Asatiani St, Tbilisi 0105, Gürcistan

6-Cafe Daphna 

Bazen bir mekana sadece somon rengi duvarları için gidersin 🙂 Dizi dizi inciyim, şekilcilikte birinciyim 🙂 Tiflis ‘te pek çok kafede kahveyi de içkiyi de aynı mekanda içebiliyorsun, adamlarda alkol ruhsatı sorunu yok tabi 🙂 Cafe Daphna da hem cafe hem bar. Seç beğen al artık gönlüne göre! Tarihi bir binada konumlanan cafe tam köprü bitiminde (Dry Bridge) yer alıyor, yüksek tavanı ile insana ferah bir atmosfer sunuyor. O yüzden meşhur bit pazarı&antika pazarı Dry Bridge Market‘i dolaştıktan sonra soluklanmak için değerlendirebilirsiniz. Ayrıca nefis mimariye sahip Londra Oteli‘nin tam karşısında. Ancak Temmuz 2021 itibariyle büyük bir restorasyona girdiğini ve şu anda fotoğraf çekmenin yasak olduğunu söylemeliyim. Londra Oteli‘nin orijinal halini göremediğim için baya hayıflandım ama sağlık olsun.

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi-Cafe Daphna

ADRES: Dry bridge, 29 Atoneli St, Tbilisi, Gürcistan

VİNTAGE CAFELER&ETNİK ESİNTİLER, ADETA ZAMANDA YOLCULUK

7-Linville (Belki de Tiflis’in en güzel cafesi)

2018’deki gezimde ziyaret ettiğim Linville‘i. Kalbimden bir parçayı orada bıraktım. Önce rengarenk bir resimle süslenmiş kapıdan geçiyorsunuz. Mekanı bilmeseniz sokak sanatı der geçersiniz. Yampiri yumpiri merdivenlerden “acaba yürürken bina üzerime yıkılır mı” diye düşünerek tırmanıyorsunuz. Hayır yıkılmaz canım, yıkılmaz bebeğim, tüm Tiflis böyle zaten, bak 100’ü aşkın yıldır ayakta bu binalar, 50 seneden fazladır da bu harabe halde, şu güne kadar yıkılmamış da şimdi mi yıkılacak 🙂

Vintage dekorasyona bayılıyorum. Eski masalar, sandalyeler, babaanne evinde görebileceğiniz koltuklar, duvar kağıtları.. Duvarda asılı çerçeveler, mini televizyon bir akvaryuma dönüşmüş.. Oda içinde oda. Eski bir ev cafeye dönüşünce böyle oluyor işte. Hala ev gibi koltuğuyla, sandalyesiyle. İşte bu benim bayıldığım stil. Ve bu stil Tiflis ‘te çok yaygın.

Menüden bir yerel yemek ile bir kadeh roze şarap seçiyorum. 

 • Chicken with “bazhe” (cevizli bir sos) sauce and “ghomi” (mısır lapası) : 12 Lari (2018), 15.5 Lari (2021)
 • Saperavi Rose: 6,5 Lari (2018) 8 Lari (2021)
 • Kindzmarauli :9 Lari (2021)

Daha sonra keyfe gelip bir kadeh de Kindzmarauli sipariş ediyorum. Bu semi-sweet (yarı tatlı) şarap en güzeli bence. Farklı bir masada devam ediyorum. Böyle böyle 3-4 masa değiştirip mekanın tadını sonuna kadar çıkarıyorum. 

Linville Türkler arasında epey yaygın bir cafe, çoğu kişi ziyaret ediyor. Bana kalırsa bir kere de olsa gidilmesi gereken bir mekan. Yıllar içerisinde diğer tüm restoranlar gibi buranın menüsü de zamlanmış. Hem 1 Lari 1.91’den 2.71’e çıktı hem de fiyatlar zamlandı (Aralık 2021: 1  Lari: 4.38 TL kur sürekli değişiyor. Aralık 2022 1 Lari: 7,1 TL. Bunun takibini rahat yapabilmeniz için xe currency mobil uygulamasını indirmenizi öneririm). Tiflis eskisi kadar ucuz değil, tabi Avrupa ile kıyaslamaya kalkarsak her daim ucuz, o da ayrı. Neyse efkar bastı yine, siz bana aldırmayın 🙂

ADRES: 11 Kote Afkhazi St, Tbilisi, Georgia

8-Cafe Leila (Otantik cafe)

Tavanı, duvarları geleneksel işlemelerle bezeli -tahminimce- İran esintili otantik bir cafe Cafe Leila. Leyla ile Mecnun hikayesinden esinlenilerek kurulmuş. İçerisi de adeta saraydan bir köşe gibi. Parlak kumaşlar, süslü duvarlar, minyatürler ve bol kadife.. Bir ön kısımda bir de arka kısımda olmak üzere iki bahçesi var, bir de iç mekanı. Keyfinize göre oturun yayılın. Ben burada yerel bira ve “kaklucha” denilen tatlı bir atıştırmalık denemiştim. Sizler yemeklerini de deneyimleyebilirsiniz.

 • Başlangıçlar: 13-36 Lari
 • Salatalar: 12-25 Lari
 • Ana Yemekler: 12-42 Lari

Menüsü ağırlıklı olarak vejetaryen. Astronomik saate çok yakın.

ADRES: 18 Ioane Shavteli St, Tbilisi, Georgia

HİNKALİ LLİRİLİLLİRİLİLLİRİLİLLİLLİLLİLLİLLİL YA!

9-Machakhela (Muhteşem manzara, hinkali, haçapuri, her şey, EKONOMİK)

Tiflis ‘te sadece bir kez yemek yiyecekseniz kesinlikle bu mekanı öneriyorum. Neden diyecek olursanız:

 1. I Love Tbilisi yazısının arkasında yer alıyor.
 2. Üst katından hem Metekhi Kilisesi hem Sameba Katedrali hem de old town Tbilisi (eski şehir merkezinin sembolik evleri) panaromik olarak seyredilebiliyor.
 3. Menüsü geniş, her türlü yerel yemek (hinkali, haçapuri, lobiani, şaşlık, phkhali) mevcut, her türlü yerel içecek (armutlu, tarhunlu gazozlar, yerel bira ve şaraplar)
 4. Lezzet orta seviyede, muhteşem değil ama kötü de değil.
 5. Ekonomik. Böyle güzel manzarada bu fiyatlar inanılmaz.
 6. 2022 yılında gelen güncelleme, mekan biraz şımardı bence yer konusunda çok laga luga yapmaya başladılar, güzel bir masa denk getirirseniz deneyin.

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi-Macakhela Hinkali

İlk gittiğimde armut gazozu içip manzaranın tadını çıkartmıştım. Bu sefer Begümle gittiğimizde hinkalisini denedik. 5’li olarak geliyor. Lezzeti de hiç fena değildi. Sonrası tabi yerel şaraptır, biradır. Manzaranın tadını çıkarmacadır, sohbettir, muhabbettir, dertleşmecedir.. Bu defa kaç saat oturduk bilmem. Ortam beni sarınca 4 saat bile aynı yerde oturabiliyorum. Bunu da günde 10 mekan gezebilen bir tip olarak yazıyorum, kayıtlara geçsin lütfen 🙂

 • Hinkalilerin tanesi 1.10-1.40 arası ama dediğim gibi minimum 5 adet ve aynı çeşit seçmek zorundasınız, farklı bir çeşit deneyecekseniz bir 5 tane daha sipariş etmelisiniz.
 • Haçapuriler ise 11.50-15 Lari bandında.
 • 3 Lari’ye kadeh şarap var, şu son zamlardan sonra şaşırtıcı ve sevindirici bir durum.

ADRES: 23 Ovanes Tumaniani St, T’bilisi, Georgia

10-Klike’s Khinkali 

İyi hinkaliyi nerede bulabilirim diye Google Haritalar’daki mekanları ve yorumlarını incelerken Klike’s Khinkali‘yi buldum. Yerellerin tercih ettiği bir mekana benziyordu. Girişteki merdivenlerden aşağı inince mekana ulaşıyorsunuz. Mekanın en güzel yanı hinkalileri tek tek de seçebilmeniz. Böylelikle ben 3 farklı hinkali deneme imkanı buldum. Dana kıyması ile yapılan, mantarlı ve patatesli. Bunun dışında menülerinde orijinal hinkali yani dana&domuz kıyması ile yapılanı, “nadughi” dedikleri bir çeşit peynirle hazırladıkları, “kalakhuri” dedikleri bol baharatlı olanı gibi çeşitler de mevcut. 

İyi bir şarap eşleşmesiyle, tok bir karın, mutlu suratlarla mekandan ayrılıyoruz. Sevgili hinkali, seni seviyoruz 🙂

Hinkali’nin nasıl yenmesi gerektiğini ŞO ŞAKIL anlattık. Tekrar tekrar aynı şeyleri söyleyip kafa ütülemiyoruz ama şuna bakmadan yemeye çalışmayın, rezil olursunuz 🙂

 • Hinkali çeşitleri: 1.30-1.50 Lari
 • Marani Kindzmarauli (2019) 75 ml: 35 Lari

ADRES: #1 Shio Chitadze St, Tbilisi 0108, Georgia

YÜKSEL YÜKSEL YÜKSEL YÜKSEL!

Haydi bakalım, biraz ateşi harlayalım, volümü yükseltelim 🙂 Biraz da “popi” yerlere gidelim 🙂 Ben bu gezimde herkesin ısrarla tavsiye ettiği yerlere karşı biraz mesafeliydim ama kayıtsız kalamadığım yerler de olmadı değil 🙂 Genel konuşacak olursam, Tiflis ‘te bir mekana gidip, “Bu ne rezalet kardeşim!” diye ortalığı birbirine kattığım tek bir an bile olmadı. Herhangi bir mekana giriverseniz bile ille kendinize göre bir şeyler bulursunuz bence.

11-Shavi Lomi (Geleneksel Gürcü Mutfağı, nezih ortam)

Konakladığım Fabrika Hostel‘in yakınlarında yer alan Shavi Lomi, Linville’den alışık olduğum stilde, kapı üzeri resimleriyle karşıladı beni. Tek başıma gezdiğim için rezervasyonsuz gitme koca yürekliliğini gösteriyorum ben. Kimsecikler de kıramıyor 🙂 Amma ve lakin ben size ısrarla rezervasyon yaptırmanızı öneriyorum. Çünkü burası turistler arasında olduğu kadar yereller arasında da popüler bir mekan. Hani öyle Fırat Bey iş değiştiriyor, İnsan Kaynaklarından Gökçe Hanım Berlin’e yerleşiyor; yahut Hikmetcan ile Berrinsu evleniyor tarzı kutlamalarda tercih edilebilecek özel bir mekan işte 🙂 Çünkü buna uygun devasa bir masası da var. En büyük hayalim dev bir masa etrafında dostlarla güle oynaya yemek yemek ama henüz o koca masayı dolduracak kadar dostum olduğunu düşünmüyorum ssjkhsfgh.

Shavi Lomi

Güleryüzümün ve Çinli kıyafetimin+örüklü belikli saçlarımın bana verdiği yetkiye dayanarak daldım içeri, bana yerlerden yer beğendirttiler 🙂 Çiftlerin takıldığı romantik masalardan kaçındım (acaba neden 🙂 ) . Az önce bahsettiğim o dev masa etrafındaki insanları görünce “Tamam dedim Mariam reyiz ben bu masaya çöküyorum :)” (Kızın adını bilmiyorum ama %70 Mariam’di zaten 🙂 Çünkü nerde aksiyon, nerde yerellik, nerde halk, orda ben 🙂

Shavi Lomi

Tiplerinden anladığım üzere baya kallavi abiler ablalardan oluşan masada şen kahkahalar hiç bitmedi. Masayı domine eden alfa bi abimiz (meğersem bu abimiz bir TAMADA imiş, ben bu TAMADA olayını şu yazımda epey detaylıca anlattım.) bir yerden gitar çıkarttı getirdi çaldı maldı 🙂 Ohh, eğlenelim valla, oturmaya mı geldik ayol 🙂 Bi yan masada Türk bir çift vardı. Dedim şimdi bunlar başka Türk yok sanıp yaldıray yaldıray yardırır apıring sapıring konuşur ama yok. (Çünkü biliyorsunuz ben Çinli olduğum içün 🙂 ). Gayet seviyelerini korudular, yedikleriyle doymadılar bir sipariş daha geçtiler. Afiyet olsundu. Bu defa yalnız olduğum için etrafı daha çok gözlemledim. Ama o esnada yemeğime odaklanmayı da unutmadım. 

Gelelim menü sorunsalına. Bu Gürcü menüleri çok dar, çok butik. Yoruyor beni. Dönüp dolaşıp “Çkhmeruli” yerken buluyorum kendimi. Bildiğim tek şey bu defa haçapuri yemek istemediğimdir 🙂 

Çkhmeruli -bazen skhmeruli de diyorlar- bu vakte kadar yediklerim arasında en leziziydi. Chkmeruli‘nin tarifini Gürcü Mutfağı: Tiflis Yeme İçme Kültürü Üzerine yazımda detaylıca anlatmıştım. Bir kadeh de “M7 Muscat” şarabı aldım (beyaz), bir de tonis puri sipariş ettim. Ama tonis puri denilen Gürcü ekmeği çok sertti onu çok beğenmedim. Aslında tek kişi olduğum için çok bir şey sipariş edemedim hatta çkmeruliyi bile bitiremedim çünkü porsiyonu gerçekten büyüktü. Şöyle 2 kişi ve üzeri gidilirse salatasıyla efendim pkhalisiyle sonracığıma yerel yemekleriyle kallavi bi sofra kurulabilir. Benden bu kadar çocuklar, sonuçta benim de midemin bir sınır var 🙂

 • Chkmeruli: 25 Lari (sanırım)
 • M7 Muscat kadeh : 15 Lari (10 Lariye bir şişe şarap alınabiliyor bu arada 🙂 )
 • Black Lion craft birası ve tonis puri ekmeği ile birlikte toplam 68.44 Lari ödedim.

ADRES: 28 Zurab Kvlividze St, Tbilisi, Gürcistan

12-Puri Guliani (Butik mekan, geleneksel mutfak da var iyi kahve de)

Hosteldeki arkadaşların tavsiyesiyle keşfettim mekanı, Saarbrucken Köprüsü girişinde yer alan mekan rezervasyonla çalışıyor. Biz öyle dümdük gittiğimiz için temmuzun çılgın sıcağında pancar gibi yandık Tiflis ‘in göbeğinde sıra beklerken 🙂 İçeri girince klimanın verdiği ferahlığa dayanarak gevşeyip normale döndük 🙂 Yüksek tavanlı, şık tasarımlı, butik bir mekan. Covid 19 önlemleri had safhada. Şöyle bir baktım da bu konuyu o kadar unutmak istiyorum ki yazının anca sonunda Covidden bahsetmeye başlamışım 🙂

Tiflis Yeme İçme Mekan Rehberi Puri Guliani

Ben imeruli khachapuri olduğunu düşündüğüm “Guliani Khachapuri” sipariş ettim. Dünyada yediğim en iyi haçapuri olabilir. Güzeller güzeli, lezizler lezizi bir haçapuriydi. Gözünüz kapalı sipariş edebilirsiniz. Arkadaşlarım “Adjaruli Khachapuri” ve salata sipariş ettiler, onlar da leziz görünüyordu.

Yerel aromalı gazozlar, şarap, bira, kahve ne ararsanız var. Mekan kaliteli mekan. Damak zevkinize uygun bir şeyler bulabileceğinizi düşünüyorum.

ADRES: Saarbrucken Square Tbilisi Tbilisi, 0102, Gürcistan

13-Cafe Littera (Gizli bahçede romantik yemek)

Tiflis o kadar çok sürprize sahip ki.. En güzel sürprizleri de bu gizli saklı mekanları. Bir sokakta, o tarihi evlerin önünden yürüyüp gitmek de var, aradığın o gizemli bahçeyi bir anda karşında bulmak da! Hiç ummadık kapıların ardında öyle inanılmaz mekanlar var ki.. Nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Gidip, görüp, denemeniz gerek.. Cafe Littera da onlardan biri. 

Fotoğraf tutkunlarının muhakkak ziyaret edeceği Ivane Machabeli No:17‘ye çok ama çok yakın konumlanan  Cafe Littera geniş bir bahçeye yayılan gizemli bir mekan.  O yüzden yaz aylarında daha keyifli olacağını düşünüyorum. Gelgelelim ben temmuzun sıcağında gitmeme rağmen yağmura yakalandım ve oturacak yer konusunda epey sıkıntı yaşadık. Bir anda yağmur bastırmacası şapşikliği konusunda 1 numaraya Budapeşte’yi 2 numaraya da Tiflis’i yerleştiriyorum. Aman neyse olsundu, öbür türlü de geberenzzey yani sıcaktan 🙂

İvane Machabeli Sokağı No:17

Sırf mekanı denemek için geldiğimizden ve öncesinde hinkali gömdüğümüzden ılık semizotu sipariş etmekle yetindik. Birer kadeh de şarap, oh mis. Bundan iyisi Şam’da kayısı efendim 🙂 Enginar kalbili, kişnişli, kabak çekirdekli ılık semizotu muhteşemdi, yanında tercih ettiğimiz “Tvishi” beyaz şarabı ise elbette yine muazzamdı. Hayat böyle güzel şeyler yiyip içince güzel 🙂 O yüzden güzel araştırıp seyahat etmekten iyisi yok 🙂

Mekan tam aşkitoşkoyla gitmelik. Doğruya doğru, sevdicek olsa yanında manasına mana, güzelliğine güzellik katacak bir mekan. Ne yapalımdı, ölelim miydi  🙂 Olduğu kadarınca tadını çıkarttık. Açık alan olmasına rağmen taş duvarlara priz takacak kadar da kurumsallar. Böylelikle biz gezginlerin şarjı bitmesi sorunsalına çözüm bulmaları şık bir hareket olmuş 🙂

Cafe Littera

Cicili bicili bu mekana rezervasyon şart beybiler. Sizde Ninü’deki şeytan tüyü olmadığı için lambır lumbur rezervasyonsuz kapılara dayanmayın 🙂 Pek bi havalılar, ellerinin tersiyle “Yerimiz kalmamıştır efem.” diyebilir size yallahı çekebilirler 🙂

TEL:  +995 577 14 63 92

ADRES: 13 Ivane Machabeli St, Tbilisi, Gürcistan

14-Keto&Kote (Bohem havalı bol bitkili ve beyaz masa örtülü şık mekan)

90’larda çocuk olanlar bu Keto&Kote‘yi görür görmez aklına ille bi Medyum Keto geyiği gelir, nerden biliyorum, kendimden biliyorum 🙂 Ancak bu gereksiz bilginin seviyeyi düşürmesine müsaade etmiyorum 🙂 Şık şıkırdım bir mekanla daha karşınızdayım. Bazen bu şık mekanlara yemek için değilse de bir şeyler içmek için uğruyor, en azından atmosferi soluyorum. Sonuçta bir insan -ben bile- bir günde en fazla kaç öğün yiyebilir ki? Gün içerisinde haçapuri ya da hinkaliden en az birinin en az bir kere yedikten sonra zaten işim bitiyor, mide kapılarını kapatmaya yelteniyor -evet benim midem bile-. Tabi cüzdan da kendini kapamak istiyor, o kadar mekana para mı dayanır 🙂 Bu iki faktör bir araya geldiğinde “bi drink almak” en iyisi.  Biz de öyle yaptık, birer aperol kaptık. Yo yooo kıyafetim turuncu diye Aperol Spritz sipariş etmedim (EVET O YÜZDEN SİPARİŞ ETTİM). 

Keto&Kote

Tarihi bir binada konumlanan, dev bitkilerle süslenmiş, şık avizelerle taçlandırılmış kaliteli bir mekan Keto&Kote. Henüz yemek servislerinin başlamadığı öğlen vaktinde uğradığımızda masalardan birine değil de Kleopatramsı koltuğa oturmak istedik. Tabi normalde koltuğa servis olmaz ama Ninü bu işi de çözdü merak etmeyin 🙂 Güler yüzün açamayacağı kapı varsa onu da zaten açmayıverin 🙂 Bu detayı niye paylaştım? Çalışanlar ukala değil, nezaketlilerdi.

Tabi sizin yaklaşımınız da önemli. Arıza bi tipseniz nereye gitseniz belayı kendinize çekersiniz 🙂 Sonra vay efendim Ninü bizi yannış yönnendirdi olmasın, o bizzat sizin artizliğinizden kaynaklanıyordur 🙂 Espri bir kenara, normalde bu Gürcüler epey suratsızlar. Siz yine de asık suratlara hazırlıklı olun. Benim olayım farklı, hep bi BABADAN PARA İSTEMEDEN EVVELKİ ŞİRİNLİK modundayım. Milleti zorla güldürüyor da olabilirim 🙂

Uzun bir aradan sonra yazı yazdığım için kaptırdım gidiyorum 🙂 Beni tanımayanlara değişik gelebilir, şöyle söyleyeyim samimiyetinize sığınıyorum. Beni daha yakından tanımak isterseniz instagrama bekliyorum. Na’palım, bi takipçi bi takipçidrfjkdsjsj.

 • Aperol Spritz: 20 Lari (geri kalanını siz düşünüverin gari 🙂

REZ: https://georgian-restaurant-159.business.site/

ADRES: 3 Mikheil Zandukheli Dead End 0179, Tbilisi, Gürcistan

AĞZIMIZ TATLANSIN..

15-Laduree Tbilisi (Allahını seven üzerime makaron atsın! ) (KAPANDI)

Bazen yerel bir şeyler ararsınız bazen de ülkenizde bulunmayan, dünyanın önemli yeme içme mekan ve cafelerinin şubelerini ziyaret etmek istersiniz. Fransa’nın ünlüsü Laduree, Tiflis ‘te şube açmış, gitmez miyiz 🙂 Gideriz efendim 🙂 Kakheti şarap turunda tanıştığım Aditi ile gezmeye karar verdiğimizde onu Laduree‘ye sürükledim. İkişer tane makaron denedik. Benimkilerden biri bayattı. Gidip bunu söylediğimde “hepsi günlük geliyor” gibi bildiğimiz ama inanmakta zorluk çektiğimiz bir cevapla karşıma geldi. Ama kiminle dans ettiğini bilmiyordu, PEHHHH 🙂

Makaron dediğin sakız gibi olmaz, hatta taş gibi sertti benimki. Taze makaron hemen dağılır, ağızda erir. Bunu bilecek kadar makaron tattık çok şükür 🙂 Bana gıcık olanlar listesine bir de Gürcü ekleyerek, yeni ve taze makaronumu alıyor, usulca yerime geçiyorum 🙂 Kusura bakmayın bebeimm, bir makarona 6,5 Lari alıyorsanız bana taze makaron sağlayacaksınız 🙂 Gürcistan‘da çok yaygın bir tatlı kültürü göremedim şu chuckhrellalar dışında, o yüzden bir kenara not alabilirsiniz.

Beyler; balayında Paris’e götüremediyseniz eşinizi en azından Laduree‘ye götürüverin 🙂 (Arada böyle şeyler yazıyorum ama beni yanlış anlayıp cinsiyet duyarı kasmayın sakın. Kadınlar kendi kendilerine de gidebilir, erkeklerin onları bir yere götürmesine ihtiyacı yoktur, bunlar tamam. Ama bazen erkeklere yol göstermek gerekebiliyor 🙂 İçinde bi pırtık da olsa romantiklik olan erkekler de var, sevdiğine jest yapmak isteyenler var. Onlara yardımcı olmak maksatlı şeyettim ben 🙂 ).

 • Standart makaron : 6,5 Lari
 • Mini kruvasanlar: 3 Lari Büyük kruvasanlar: 6 Lari
 • Kahveler: 7-10 Lari
 • Çaylar: 12 Lari

ÖNEMLİ: Arkadaşlar mekan kalıcı olarak kapandı ama fikirlerimi silmek istemedim, hatıra olarak kalsın burada 🙂

CRAFT BİRA NEREDE?

16-9 MTA (Craft bira)

İşte burada, İHİ 🙂 Craft biracı demek barda oturup kara tahtaya tebeşirle yazılmış tazelerden çeşit çeşit seçip tadıp tadıp keyfe gelmek demek ama bu Covid illeti bizi bozdu aga! Masaya servis edilen birayı neyleyim 🙂 Tipler biraz havalıydı ama ben yemem bu numaraları. Gerek bira kültürüm (yesinler 🙂 ) gerekse mekan alışkanlıklarımla şlaks şlaks vuruyorum, acımıyorum 🙂 Hava atıyorum gibi gelmesin, aksine havalı tipleri görünce gardınızı alın, eziklenmeyin diye önden uyarıyorum 🙂 

Havan kime yabancı?

2 farklı craft birayı peş peşe gelecek şekilde sipariş ediyor, ben dalgama bakıyorum 🙂 Menüde Mikkeller görmenin mutluluğunu içten içe yaşıyorum 🙂 “Mikkeller, aman dikkat adamı burda Mikkeller!” iğrenç esprimi yapıp gülüyorum, onlar anlamıyor tabi benim neden güldüğümü; gizem iyidir ssjkfhgsdjk.

 • 9 MTA Pale Ale Keygek 15 ml: 3.20 Lari
 • Mikkeller Kirlek 15 ml: 5 Lari

ADRES: 10 Galaktion Tabidze St, Tbilisi, Gürcistan

17-SMA Craft Beer (İşte benim kraft Müren 🙂 )

Eyy kraft biracılar! Ey evde kendi birasını yapanlar, gittiği yerde çeşit çeşit tadanlar! Overlok makinesi ayağınıza geldi! Yesempatik prodakşın iftiharla sunar: SMA Craft Beer Bar, here you are! Pek çok güzel mekanı üzerinde barındıran “Lado Asiani Sokağı” üzerinde, misminicik bir mekan. Daldım içeri. Arkadaş benim sorularıma ilgi ile cevap verdi. Güleryüz desen var, şerbetçiotu desen var, ne vereyim abime, seç beğen al! Sifondan bir şey seçiyorum ama ne seçtim ben de hatırlamıyorum. İki tane de Gürcü kraft birası satın alıp eve getiriyorum. Şu satırları yazarken onu içiyorum, oy anam oy, evet ne diyorduk? Pek cici bir mekan, bir biralık da olsa duraksayıp tadın derim.

ADRES: 48 Lado Asatiani St, Tbilisi, Gürcistan

18-Black Dog Bar (Kraft biracılık kazanacak!)

İşte aradığım kraft biracı! 

 • Kara tahta
 • Sifon
 • Cool çalışan (ama beni hep bi seviyorlar, üzgünüm, bana kuulluk sökmüyor 🙂 )

Kapı girişinde de sosyal mesajlı resimler, tamam oldu bu iş 🙂 Tam bir kraft biracı sadeliği! Aga biramızı ver fazla tantana yapma kafaları 🙂 Tamam evladım, ne vereyim? Ben bu defa IPA’ya bir mola verip “APA” deniyorum. Bu da “American Pale Ale” imiş. Daha kolay içimli olduğunu söylemeliyim. Ama çok farklılık arayanları tatmin etmeyebilir. Aslında içesim olmadığı halde sırf mekan denemek için ite kaka bitirdim 50’liği. Bu emekler kenara not düşülsün, @yesempatik instagram hesabıma like ve yorum olarak yansısın pliz 🙂 Size kalsa ohhh, bilgileri bedava alayım, kopi peyst yapayım, çıktımı alıp Tiflis ‘e gideyim. Yemezler 🙂 Arada kendinizi ve ilginizi gösterin çocuklar. Teşvik edin ki daha çok gezelim yazalım, DM den yollayın mesela gidince çektiğiniz fotoları. Repost edeyim sizi. Gibi gibi.. Konuşturmayın beni şimdi, sizi gidi sizi 🙂

ADRES: 33 Lado Asatiani St, Tbilisi, Gürcistan

ŞARAP YOK MU ŞARAP?

Şaraptan bol bir şey yok, öyle söyleyeyim 🙂 Ama ben yine yerel deneyimler peşinde olduğum o için iki farklı yerden bahsedeceğim size şimdi.

19-Gvimra Wine Bar (Organik şarap)

Bir akşam gün batımına yakın bir saatte -ki benim en sevdiğim saatlerdir- unumu elemiş, eleğimi asmış, pek çok mekan denemiş, artık kendimi tümüyle sokağın ritmine bıraktığım bir anda sanki bir yol beni kendine çekti. Yol üstünde öyle bir ev gördüm ki sanki yıkılacakmış gibiydi.. Ama yemezler, Tiflis ‘in evleri hep böyle, insanı yalan kandırıyorlar, asla yıkılmıyorlar 🙂 Ben bu ev böyle nasıl yamuldu diye kafamdaki deli sorularla tam köşeyi döndüm ki ne göreyim. Köşe başında minik bir cafe, daşarıda 2 masa 4 sandalye.. İnsanlar keyifle oturuyor, şarap içip gülüşüyorlar.

Burası da neresiymiş böyle diye bakamadan masadakiler bana seslendi, davet ettiler. Ama ortam nasıl güzel, nasıl kabul etmem bu daveti. Hemen bir sandalye çekiyorlar bana, muhabbete orta yerinden dalıyorum. Kadehler doluyor, çokça muhabbet, şarap konusunda tatlı detaylar, espriler, kadehler boşalıyor. Hani kırk yıl planlasan böyle güzel ortamı denk getiremezsin.

Gvimra Wine Bar

Meğer ben bir iş seyahati için Tiflis ‘te olan, Estonya şarap pazarına bu Gürcü markasını sokmayı isteyen insanların içine düşmüşüm. Ana Berika isimli 23 yaşındaki genç bir girişimci kadının ürettiği organik şarapları sunan bu mekan nasıl da sürpriz bir şekilde çıktı karşıma, şansımı seviyorum 🙂 Günü artık orada tamamlıyorum. Beyazlar, kırmızlar, arada meyve şarapları.. Çok da fazla foto çekmiyorum, ortamın büyüsü bozulacak diye korkuyorum belki. Gün bitiyor, hesap da almıyorlar benden, sen bizim davetlimizdin diyorlar. Baktım benim param burada geçmiyor, çağırıyorum Yandex Go‘dan taksimi. Go bebeim go! Yeni maceralara doğru 🙂 

ADRES: Kalistrate Tsintsadze16, Tbilisi 0119, Gürcistan

20-Cheers (Wine and Pizza)

Birazdan kokteyl dosyasında bahsedeceğim Prinz‘in barmaidi ile sohbet ederken kendisine lokal bir yerler sordum. Bana Cheers‘i önerdi. Pizza ve şarap ikilisi için ideal dedi. Pek minik, pek butik bir yer. Beyaz fayans duvarlar üzerine keçeli kalemle yazılmış bir menü. Toku ağırlamak zor tabi. Bir kadeh Kindzmarauli deniyor yoluma devam ediyorum 🙂 Tiflis mekanlarının sonu yok, bunu anlıyorum; gez gez bitmiyor 🙂 Her köşede farklı bir mekan, her kapının ardında gizli bir derya, deniz. Ama bereket versin ki boğulmuyorum 🙂

Küçük, samimi mekanın çalışanları da sempatik. Ne de olsa İtalyan sıcaklığı 🙂 Yerel mutfaktan fenalık basarsa, pizzalarını deneyin derim. Beğenmezseniz karışmam ama beğenirseniz bana söyleyin 🙂

ADRES: 14 Ivane Machabeli St, Tbilisi 0105, Gürcistan

KOKTEYL ZAMANI! (SHAKE IT UP ŞEKERİM 🙂 )

21-Prinz Bar (İyi kokteyl)

Ne çok aradım bu mekanı! Döndüm dolaştım, zor buldum. Çünkü tabela yok! Haritada işaretlediğim yere geldim, bir apartman kapısı. Yüksek tavanlı binada merdivenleri çıkıyorum: Başımıza bir iş gelmese bari 🙂 Işık yanmıyor, telefonun ışığını açıyorum. Dayanıyorum kapıya. Sanırım burası. Evet. İçeri bir girersin, o ne güzel ortam öyle! Şaşırt beni dedik, öldür demedik 🙂

Gelenek olduğu üzere bara geçiyorum. Beni bi süzüyorlar önce, bu yavru buraya nerden düştü 🙂 Şagaşagaa, bi değişikli geliyorum, çok turistik mekan değil, ondan şaşırıyorlar. Nasıl buldun bizi diyor, “Ben bulurum!” Ehe ehee, havalara gel, az ayağın yere bassın Ninüüü 🙂 Neyse ablamız Rus bir ablamız. Yemin ediyorum bu köşebaşlarını hep Ruslar tutmuşlar.

Nerde kalite mekan var, bunlar barda. Normalde biraz soğuk nevale olurlar ama bu seyahatimde artık ne hikmetse herkes beni bi seviyor (Yazının başından beri benzer şeyleri çok söyledim ama sanırım 2 yıldan sonra gezebildiğim için en DEV ve en ŞAPŞİK gülümsememle ortalıkta dolandığımdan ötürü bana acıyor, kıyamıyorlar 🙂 ). Kızın adını -tabii ki- hatırlamıyorum ama baya bir muhabbet ediyoruz. Etkinlik zamanı denk gelsen burası çok hareketli olur ama şansına bugün sakin diyor, olsundu. Hatundan yerel önerilerimi (Cheers) alıp Rustavelli Caddesi‘ne koyuluyorum. Gündüzün ayrı güzel, gecen ayrı! Ben var ya ben -öpüjem seviyesine yaklaştık- ben seni çok seviyorum Tiflis 🙂

Bir kokteyl bir de yerel bira deniyorum. “Seahorse Brewery” denilen bu markayı ilk Prinz‘de denemişim mesela, fotoğraflara bakınca fark ediyorum 🙂 Durdurun dünyayı, inecek var 🙂

 • Purple Rain: 18 Lari
 • Kokteyller: 15-20 Lari

ADRES: 37 Shota Rustaveli Ave, Tbilisi, Gürcistan

22-Valiko Mansion (Eski bir ev içerisinde güçlü bir bar, iyi kokteyl) (L’ado by Valiko adıyla başka bir adrese taşındı Aralık 2022)

Yüreğinin götürdüğü yere git diye romantik bir laf vardı. Bu seyahatimde yüreğim ayaklarımın emrindeydi sanki, Ayaklarım nereye götürürse oraya! Şu enerji olayları doğruysa, güzel mekanların da enerjisi olduğuna inanıyorum, çekiyor beni! Hastası olduğum “Lado Asatiani Sokağı”nın bize sunduğu bir başka mekandayız, Valiko‘dayız efendim! Girişte bir Gosha Art sokak sanatı eseri kedi, kapıda Valiko emminin resmi. Merhaba efendim merhaba. Yine girdik eski bir kapıdan içeri. Heykelli de meykelli bir yer. Demir merdivenlerden çıkıyorum bu defa.

Alllaaaaaaaahhhhh, yine yüksek tavanlı, yine perdeli halılı, yine vintage stil evden bozma bir mekan. Dev bir bar, barın arkasında antika ayna -ki bu olmazsa bar sertifikası alamıyolar 🙂 – burada iyi kokteyl yapıldığına işaret eden kokteyl malzemeleri, cumbadan seyredilen Tiflis sokakları. Ölüyorum anlasana!

Yine tam ortasına düştüm güzel mekanın. Mekanlara fısıldayan Ninü! Yalnız bir sorunumuz var. Buradaki Rus abla daha cool takılıyor! Kokteylime lime yerine limon koyuyorlar -bu bana yapılır mı be, bana bana bana yapılır mı-  neden diyorum, akşama prayvıt parti var da o laymları oraya ayırdık diyor. Bu beni üzer.. Neyse, çöküyorum babaanne koltuğu gibi bi koltuğa, parti hazırlığındaki DJ’in çaldıklarından nasipleniyorum kendimce. Aplaaa, beni de alınsanıza aranızaa.. Yook, abla Nuh diyor peygamber demiyor. Aplaaaaa, ben İstanbul’da var ya, ben, hep böyle sizinki gibi prayvıt partilerdeyim yeminnen. Yohh diyor yemezler. Öyle olsundu apla, ee, gidiyim ben o zaman 🙂

Tabi böyle bir diyalog geçmiyor, sadece partiyi soruyorum, kapalı parti diyor o kadar 🙂 O esnada bana bi pati uzanıyor.  Abla ne kadar cool lime ise köpeği de o kadar hot chocolate, bana oyunlar yapıyor 🙂 Bu defa yemiyor işte 🙂 Aklım da partide kalmadı değil, üzerine biraz çalışsam onu da oldururdum amaaaa…. Akıştayız, akışın bize getirdiğine eyvallah. Dinde ve Ninü’de zorlama yoktur. Teslimiyet en güzeli, bu da böyle olsun, neyleyelim 🙂

YENİ ADRES: 1 Abo Tbileli St, Tbilisi, Gürcistan

23-41 Gradus Art of Drinks (Yine kokteyllendi fındık dalları)

Daha isimden güzel bir yere geldiğimiz belli! Her zaman söylüyorum, iyi araştırma bu yeme içme işlerinde çok önemli. Her ne kadar bazen ayaklarınız sizi güzel yerlere götürse de bazen de en güzel mekanların önünden hiç fark etmeden yürüyüp geçip gidebiliyorsunuz. 41 Gradus‘un girişi de öyle şatafatlı değildi, cadde üzerinde olmasına rağmen zar zor buldum. İçeriye bi girdim, mahzen gibi, loş. Rustik bir ortam. Hmmmm, denüşüklü, alırım bi dal 🙂

Bar aslında dev bir masa, uuu, en bi çok sevdiğim. Barda iki barmen, işinin ehli oldukları her hallerinden belli, o zaman ben tercihimi barmene teslim edeyim 🙂 Normalde daha hiç menüyü okumadan neyiniz meşhur deyip kendini garsona teslim eden -genellikle de en pahalı şeylere yönlendirirler sizi- kişilere sinir olurum, hep iş bilmezlik gibi gelir, ama bu kokteyl konularında, iyi bir mekandaysanız barmene teslim olmak en iyisi. Genelde neleri sevdiğimi sayarım onlar benim beğenebileceğim bir şey hazırlarlar, hep de güzel çıkar, hiç şaşmaz. Bu mekanda da öyle oldu, pişman değilim 🙂

Barmen Giorgi ile tatlı tatlı muhabbet edip bir şeyler deniyorum. Gelenek odur ya bi kokteyl peşine bir kraft bira. Bu mekan üzmez, bu mekan güzel. Gidilmezse eğer asıl o üzer 🙂

ADRES: 19 Galaktion Tabidze St, Tbilisi, Gürcistan

24-Fabrika Cocktail&Dreams

Yine yeniden Fabrika! Ne yapalım, o kadar güzel olmasaymıştı o zaman 🙂 Neon ışığın büyüsüne kapıldık, kendimizi yine Fabrika‘nın bir köşesinde bulduk. Barda kokteylinden birasına şarabından kahvesine ne ararsanız var. En güzel yanı da çalışanlar. Böyle hipster mekandan aşırı cool, insanın yüzüne bakmayan tipler beklersiniz ama gayet nazik ve güler yüzlüler. Nereden biliyorum, şuradan biliyorum. 3 akşam boyunca her defasında su almayı unutup, mekanlar kapandıktan sonra ortada kaldığımda bana bardak su verdiler bıkmadan usanmadan 🙂 Hayatımda içtiğim en lezzetli su olduğuna yemin edebilirim ama ispatlayamam 🙂

Online sipariş sistemini entegre etmişler, isterseniz direkt o şekilde sipariş verebiliyorsunuz. Tabi eski usulden de sipariş alıyorlar. Ben İstanbul’a döneceğim son akşam tam 6 saat o rahat koltuklarda oturup menüde ne var ne yok sipariş ettiğim için oradan biliyorum 🙂 Nasılsa sosyalleşmek için Fabrika‘nın avlusuna geleceksiniz, iki arada bi derede tuvalete gidiyorum bahanesiyle bara bi uğrayın derim 🙂

ADRES BELLİ 🙂

MANZARAYA KARŞI..

25-Cafe Legvi (Manzaralı bir öğle yemeği için)

Bir gün yine sıcaktan patatese dönmüşüm.. Abanotubanilerdir, eski Tiflis evleridir, dönerli demir merdivenlerdir, kilitlerle süslenmiş köprücüklerdir derken ağzım dilim kurudu. Hamur yemekten yorulmuşum, Cafe Legvi‘ye oturuyorum, bir karaf ev şarabı sipariş ediyorum. Bir de tavuklu salata. Ohh, biraz yeşillik hepimize iyi gelecek 🙂 Öyle de oluyor. Şaraba müteakiben bir cosss sesi geliyor benden, salata ile de pırıl pırıl bir ferahlık. Daha da kimse beni buradan kaldıramaz arkadaş! Güneş batmadan bana kimse dokanmasın 🙂 Güzel manzaraya karşı bir şeyler yudumlamak ya da atıştırmak için hoş bir mekan. Yazın bunu da kenara 🙂

ADRES: Botanikuri St, Tbilisi, Gürcistan

FABRİKA’NIN AVLUSUNDAKİ DİĞER MEKANLAR..

Girişi de kapanışı da Fabrika ile yapmak isterim. Konu Fabrika olunca kabarıyor tüm hislerim 🙂 Toplam iki ziyaretimde ben ama öyle ama böyle avludaki her mekanda oturmuşumdur. Tabi gece bir saatten sonra hangi masa kimindi karışıyor, herkes kardeş kardeş geçiniyor, mutlu bir bütüne dönüşüyor o ayrı 🙂 Çok detaylı bilgi veremeyebilirim ama az az değinelim yine de. Fabrika‘nın avlusu ne güzel buluşmalara şahit oldu 🙂 Gezgin kadın @begumsan Begüm Şanlı ile buluşup sohbet ettik. Bir gün de beraber gezdik, yedik içtik. O hinkalilerin dili olsa da konuşsa 🙂

Begüm’le ilk tanışma 🙂

26-Shio Ramen (Gece acıkmalarına çare: NOODLE)

Asya Mutfağında en sevdiğim lezzet noodle. Evde de yemeği seviyorum, dışarıda da. Al götür tarz yemek formatına en uygun lezzetlerden biri bence. Shio Ramen‘de noodle, ramen ve diğer lezzetleri deneme imkanı bulabilirsiniz. Bu arada Gürcistan’ın ilk ramencisiymiş burası. Fiyatların çok uygun olmadığını hatırlıyorum. Ama olsundu, gece 12’den sonra bütün kızlar güzel; bütün yemekler yaprak sarma, bütün yemekler mantı 🙂

27-Tsibakha Game Club (18-23 yaş buraya 🙂 )

Mekanın içerisinde tüm masa oyunları var. Genşler bunu beğendi 🙂 Ben genelde barı ile ilgilendim o ayrı 🙂 Bu sene en ucuz 50’lik fıçı bira 5 Lari olmuş. Bitirdiniz ulan bizi. EE napiim, öliim ben o zaman 🙂 Tabi Aperole 20 Lari verirken iyiydi di mi 🙂 Neyse biz konumuza dönelim, bu mekanlar cici mekanlar. Bir kaç masa o kadar. Oyun oynamayı sevenlere duyurulur.

28-Moulin Electrique

Moulin Electrique ilk olarak şehir merkezinde açılmış. Çok tutunca devamını çekmişler 🙂 Bu espriyi ben yapmıyorum aslında şubeleri tanımlarken Baba Filminin 1. ve 2. serilerine atıfta bulunuyorlar. İkisi de ayrı güzel gibisine 🙂 Menüsünde haçapuri var. Şaşırdık mı 🙂 Avluda takılırken içkinizi almak için ideal.

29-Pipes Burger Joint

Gençlerin doluştuğu ortamda burgerci olmayacak ha, böyle düşünmeniz beni incitir 🙂 Burgeri fast food deyip öcü ilan ettiğimiz devir biraz eskide kaldı, çok butik burgerciler var artık. Ben eskisi kadar burger yemiyorum, o da ayrı. Ama midesi burger görmeden doyduğunu anlamayanlara bu öneriyi buraya bırakalım. 

30-Tone

Fabrika’nın arkada bir çıkış kapısı var. Onun tam karşısında yer alan bu restoranda bir evvelki seyahatimde bir şeyler yiyip içmiştim. Ama hiç foto çekmemişim çocuklar affedin. Fabrika‘da takıldığım zamanlarda genelde sohbete, muhabbete ve insanlara odaklanıyorum sanırım. Bir de gün boyu bol bol fotoğraf çekip illallah.com boyutuna gelmiş oluyorum 🙂 Neyse, bu da böyle olsun, katip hallarımı yaz böyle..

BEN YUMULANZEY 🙂

Hiç bitmesin istediğim Tiflis seyahatim bitti. Sıcağı sıcağına yazısını yazmak istedim bu defa. Çünkü ilk seyahatim sonrası Tiflis ‘e aşık olmama rağmen bir tanecik bile yazı yazmamıştım. Sanırım acısını bu yazı ile fena çıkarttım 🙂 Benden yazması, sizden okuması. Kafanıza takılan başka sorular olursa instagram @yesempatik hesabıma mesaj atabilirsiniz.

Bu seyahatimde gezerken, yolda dinlediğim, Tiflis‘in sokaklarında söyleyerek&mırıldanarak gezdiğim parçaları Spotify’da liste haline getirdim. Onu da şuracığa bırakayım 🙂

Yeni seyahatlerde, leziz yemeklerde, anımızı güzelleştirecek mekanlarda görüşünceye kadar;

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Asıl olaylar instagramda 🙂

@yesempatik

DİĞER YAZILAR..

GÜRCÜ MUTFAĞI VE TİFLİS YEME İÇME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE: KİŞNİŞMİŞ DE MUŞ MUŞ MUŞ 🙂

BATUM ‘UN KENDİSİNE SORDUK: 24 SAATTE BATUM NASIL GEZİLİR?

GÜRCİSTAN ‘A GİTMEDEN EVVEL BİLMENİZ GEREKENLER

GÜRCİSTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER-KİMDİR BU TAMADA?

KORKMAYIN KİMSE AÇ KALMAYACAK: ALFABETİK SIRAYLA DEV LVİV YEME İÇME REHBERİ

BUDVA YEME İÇME REHBERİ : NE KADAR DA İTALYAN BİR MUTFAK!

15 MEKANLA BERLİN YEME İÇME DOSYASI

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

2 Yorumlar

 • Cevapla
  Sevcan
  6 Ağustos 2021 at 20:17

  Tiflis’e gitsem yeme içme konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğim kadar detaylı ve gülümseten bir yazı olmuş. Eline sağlık. Yalnız canım acayip hinkali çekti. Şimdi hinkaliyi nerden bulacağım😃

Yorum Bırakın