MEKANLAR İstanbul Mekanları

Arada Cafe: Lübnan Mutfağı

Tophane ile Karaköy arasında, Karaköy ile Galata arasında adının hakkını verircesine arada kalmış Arada Cafe. Ara ara geçiyordum o aradan, gözüme ilişen bu sevimli mekanı geçen gün deneyimleme imkanı buldum. Vintage eşyalarla bezeli.. Her yerde kadife berjerler..

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-yemek-berjer

Gramofonlar, daktilolar, minik bir kitaplık.. Bahçe kısmında renkli sandalyeler.. Hepsi birbirinden farklı masalar.. Hatta katlamalı masalar.. Çocukluğumuzdan yadigar.. Masalarda otantik materyaller..

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-daktilo

İlk izlenim şu: Bu mekan tam benlik! Üst kata geçip mavi karolarla bezeli masayı gözüme kestiriyorum. Mekan sahibi Lübnanlı Enes Bey ile sohbete başlıyoruz. Eylül 2014’te Didem Hanım ve Enes Bey tarafından açılmış mekan.. Lübnan Mutfağı iyice yerleştikten sonra müdavimi olmuş insanlar.. Ara ara şef değişmiş ama meze ve yemeklerin formülü standart olduğu için lezzette pek oynama olmamış bereket versin. Karnımız acıkıyor, mezeleri sabırsızlıkla beklemeye başlıyoruz. Bir anda mavili masamız çeşit çeşit mezelerle donatılıyor.

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-meze

İlgimizi ilk çeken humus. Humus; çok sevdiğim mezelerden birisi, evde de keyifle yaparım. Arada Cafe‘nin humusu kıvam olarak biraz farklı. Lübnan’dan gelen tahin daha sulu olduğu için humus da daha akışkan haliyle. Süslemesinde haşlanmış nohut kullanmaları hoş olmuş. Tahin/kimyon oranı damak zevkime uygundu.

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-meze-humus

HUMUS

Mütebbel; yine Hatay Mutfağında karşımıza çıkan bir çeşit Ortadoğu mezesi. Közlenmiş patlıcan, yoğurt, tahin, sarımsak, limon ve maydanoz var içerisinde. Tüm sevdiğim lezzetler bir arada olduğu için mütebbel çok hoşuma gitti.

MÜTEBBEL

MÜTEBBEL

Abagannuş; közlenmiş patlıcan, domates, biber, sarımsak ve nar ekşisinden yapılıyor. Normalde sevdiğim bir mezedir ama burada lezzeti biraz zayıf geldi.

ABAGANNUŞ

ABAGANNUŞ

Gelgelelim muhammara, hem sunumuyla hem de lezzeti ile masanın yıldızı oldu. En son Harbi Adana Ocakbaşı‘nda bir muhammara beni bu kadar duygulandırmıştı. 🙂 Muhammaranın içinde domates salçası, biber salçası, ekmek içi, ezilmiş ceviz içi, nar ekşisi, limon ve zeytinyağı var. Üzerine serpilen çörek otu çok estetik durmuş.

MUHAMMARA

MUHAMMARA

Lübnan Mutfağı denince akla gelen ilk lezzetlerden birisi de falafel! Haşlanmış nohut, soğan, sarımsak, maydanoz, kişniş içeren falafel en sevdiğim lezzetlerden biri. Sunum konusu epey değişkenlik gösteriyor. Gittiğim her mekanda bambaşka sunumlarla karşılaştım. Değişmeyen tek şey yanında muhakkak tahinli bir sos vermeleri.. Sanırım tahin ve nohut Ortadoğu mutfağını ele geçirmiş durumda. Arada Cafe‘nin falafeli hem sunumu hem de lezzeti ile geçer not aldı benden. Üzerine serpiştirilen susamlar çok yakışmış. Muhakkak deneyin derim.

FALAFEL

FALAFEL

Kebaba gelecek olursak.. Pek çok kebap çeşidi denedim ama içerisine ve üzerine nar ekşisi konulanı ile ilk kez Arada Cafe‘de karşılaştım. Kebap şişte geliyor, şişler de otantik. Lezzetini beğendim. Nar ekşisinin kebaba bu kadar yakışacağını düşünmezdim. Belki bir miktar yağ oranı arttırılırsa daha da lezzetli olur diye düşünüyorum.

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-meze-kebap-nareksisi

Meze ağırlıklı yemeğimizin yanında incecik lavaş iyi gitti doğrusu. Ferahlamak için limonata söyledik, limonata sunumu çok hoşumuza gitti. Hatta ben elimde limonata bardağı mekanın her yerini gezip ayrı ayrı fotoğraflar çektim.

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-karakoy-kafe

Ev yapımı limonatanın şeker oranı az, hafif ekşi, ne ağzınızı buruyor ne de içinizi bayıyor. Keyifle yudumladım..

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-limonata

Şimdi Arada Cafe’ye kahvaltıya gelmek var aklımda. 2 kişilik serpme kahvaltı 52 TL imiş, bence gayet uygun. Bizim Hatay Kahvaltısını andıran bir kahvaltı; zaten Suriye, Lübnan, Hatay, Antep mutfak konusunda iyi bir harman sunuyor karşımıza, sonuçta aynı coğrafyanın lezzetleri..

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-meze-vintage

Arada Cafe‘ye ulaşım çok rahat aslında, Tophane tramvay durağında inip bohemcanların cirit attığı Karaköy tarafına değil de yolun karşı tarafına geçiyorsunuz. Sokaktan girince mecburi sola dönüyor yol, biraz ilerleyince hemen solda.. Artık siz de piyasa mekanlarından sıkılmadınız mı? Değişiklik, dinginlik, huzur aramıyor musunuz? O zaman Arada Cafe tam size göre!

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-meze-galata

Duvarlardaki mistik resimler sizi alıp uzaklara, vintage eşyalar ise geçmişe götürecek.. Benim gibi zamanda yolculuğa heves edenlerin uğrak noktası olacak bir mekan.. Çalışanlar da güleryüzlü, daha ne olsun! Bundan iyisi Şam’da kayısı Beyrut’ta falafel! 

yesempatik-arada-cafe-mekan-tophane-lubnan-konsept

Yolcu yolunda gerek..

Yine yeni bir keşifte tekrar görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

TEL: 0 212 243 2120

ADRES: Hacımimi mahallesi Lüleci Hendek caddesi 23A Tophane Karaköy Beyoğlu

Instagram @aradakafe

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın