Faydalı Bilgiler Seyahat Önerileri

YURTDIŞINA ÇIKMADAN ÖNCE DEĞİŞİK DÖVİZLERİ NEREDEN ALABİLİRİM?

Seyahatler artık hayatımızın önemli bir parçası.. Yurtiçinde gezerken iyi hoş ama, ne zaman ki adımımızı herhangi bir kara, hava ve deniz sınırımızdan dışarı atıyoruz, pek çok farklı para birimi ile karşılaşıyoruz.. Şu an bütün döviz bürolarında Amerika Doları ($) ve Euro (€) bulmak mümkün.. Peki para birimi farklı olan bir ülkeye seyahat edeceksek değişik döviz türlerini nereden bulacağız? Kendi ülkemizde temin etmeden gittiğimizi düşünelim.  İşte o zaman külahları değişiyor, havaalanlarındaki “kazıkçı” döviz bürolarının gazabına uğruyoruz. En iyi ihtimalle şehir mekerkezinde en az komisyonu alan döviz bürosunu bulmaya çalışıyoruz.

Danimarka-Kopenhag-Nyhavn

Bu esnada zaten değeri gitgide azalan paramız ufaldıkça ufalıyor, eğlenmek için gittiğimiz seyahatlerimiz maddi birer külfete dönüşüyor.. Peki yok mudur bunun bir çaresi? Var efendim! Bu yazı bunun için yazıldı 🙂

Kapalı Çarşı

Ben Tarihi Yarımada’da çalışıyorum. Haliyle turist yoğunluğuna paralel olarak döviz bürosu sayısı da çok.. Budapeşte’ye gitmeden evvel beni bir merak aldı. Acaba Macar Forintini İstanbul’da bulabilir miydim? Çevremdeki döviz bürolarına sormaya başladım. Tüm oklar aynı yeri gösteriyordu.

Çemberlitaş

Tam Çemberlitaş’ın karşısında yer alan Üçel Dövizi buldum ve sordum: “Sizde Macar Forint’i bulunur mu?” . Tabi dediler.. Trink diye istediğim miktar dövizi önüme koydular. Tabi ben önce dedim acaba çok komisyon alıyorlar mı? CE Currency uygulamasından kontrol ettim, 1 ya da 2 TL gibi bir fark vardı. Böyle olunca içim daha da ferahladı..

Macar Forinti (HUF)

Sonrasında Bulgaristan seyahatim için “Bulgar Leva”sını, Peru seyahatim için “Peru Yeni Sol”ünü, Ukrayna seyahatim için “Grivna”yı, Danimarka seyahatim için “Danimarka Kronu”nu buradan yine en fazla 1-2 TL farkla alıp rahat rahat gittim bu ülkelere..

Ukrayna Para Birimi: Grivna (UAH)

Bugün de Singapur ve Malezya seyahayim için “Singapur Doları” ile “Malezya Ringgiti” aldım, bu satırları Kapalı Çarşı’dan taze taze yazıyorum 🙂

Singapur-Doları

Ben ilk gittiğim zaman her hangi makul bir döviz bürosu bulana kadar beni bir müddet idare edecek kadarını çeviriyorum. Çünkü;

 • Yeni bir ülkeye ilk ayak basıldığında bir acemilik ve yorgunluk oluyor.
 • Havaalankarındaki döviz büroları her daim yüksek miktarlarda komisyon alıyorlar.
 • İnsanın aklında binbir türlü düşünce oluyor, o telaşe ile para bozduracak yer bulmak zulme dönüşebiliyor.
 • Bazı yerlerde kredi kartı geçmeyebiliyor, iş ve işlemler için yerel para gerekebiliyor.

Tüm bunları düşününce, İstanbul’da yaşayan ve farklı ülkelere seyahat etmeyi seven biri için Üçel Döviz tam bir kurtarıcı.. Az da olsa, cebinizdeki yerel para sizi daha güvende hissettirecektir.

Üçel Döviz-Çemberlitaş

Seyahat öylesine güzel birşey ki onun önündeki tüm engelleri ortadan kaldırıp, oluşabilecek tüm kaygıları da minimize etmek gerek.. Aksi takdirde keyif almak için çıktığımız yol zulme dönüşebilir..

Budapeşte-St.Stephans Basilica

Seyahatseverler için en ufak bir para dahi önemlidir. Komisyonlara verilebilecek o paralarla belki bir müze daha ziyaret eder, bir lokal yemek daha tadarız, ya da böyle gül şeklinde dondurma yiyebiliriz:)

Peru-Cusco-Aguas Calientes

İstanbul’da değişik döviz türlerini bulmak mümkün! Şimdi dünyanın geri kalanı düşünsün 🙂

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah ..

Nilgün KARAKAŞ

 

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

6 Yorumlar

 • Cevapla
  id
  22 Mayıs 2020 at 17:17

  merhaba,

  Ucerler doviz burosunda, baska hangi para birimlerini abiliriz? ozbekistan ve kirgizistan somu
  pakistan rupisi almak mumkun mu?

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   29 Mayıs 2020 at 21:26

   Merhabalar. Tahminime göre vardır ama siz yine de gitmeden 02125138000 ı arayıp teyit alırsanız daha sağlıklı olur. Ellerinde yoksa bile temin edebilirler belki.

 • Cevapla
  Fatih
  9 Eylül 2022 at 14:28

  Ukrayna ve Rusya para birimlerini dediğiniz döviz bürosundan alıp daha sonra kendi normal banka hesabıma atabilir miyim

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   13 Eylül 2022 at 11:06

   Merhabalar. Genellikle yurtdışındaki ATM’lerden o ülkenin para birimi olarak para çekilebiliyor ama bu noktada bankanızın anlaşmasının olup olmadığına, hangi ATM’lerde geçerli olduğuna bakmak gerek. Belki bir miktar nakit götürülüp kredi kartı ile alış veriş yapılabilir.

 • Cevapla
  ayşen
  13 Eylül 2022 at 10:56

  Nilgün hn iyiki bu yazıyı yazdınız çok teşekkür ederim ama Ankarada nerden Macar forinti HUG bulabilirim???? bilginiz varmı???

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   13 Eylül 2022 at 11:04

   Merhabalar, çok teşekkür ederim. Malefes bilgim yok ama döviz bürolarına sorduğunuz zaman bir tanesine yönlendirecktir. Çünkü her ilde değişik dövizleri bulunduran ille bir büro oluyor.

Yorum Bırakın