ROMANYA Yeme-İçme Rehberi

10 LOKMADA BÜKREŞ YEME İÇME REHBERİ

Yine az bilinen, yine gönülsüzce bilet alınan, yine hak ettiği değeri göremeyen bir şehirle daha karşınızdayız! MERHABA BÜKREŞ! Romanya’nın başkenti Bükreş, her zaman Belgrad’ın gölgesinde kalıyor. Çünkü neden, çünkü vize istiyor! Romanya ile vizeler kalksın siz o zaman seyredin şovu, Belgrad’ın, Lviv’in başına gelenler Bükreş ‘in başına da gelir o vakit. Ve sevmek için daha çok nedenimiz olur. Tabi şunu da es geçmeyelim. Her ne kadar Bükreş ‘in gezilip görülecek yeri çok olsa da bu bir yeme içme rehberi yazısı ve Bükreş bu konularda Lviv ve Belgrad’ın gerisinde. Ama yine de değerlendirilebilecek pek çok güzel mekan, soluklanacağınız ve nitelikli kahveye doyacağınız pek çok 3. nesil kahveci var. 

Yerel mutfağı bizimkisine benzeyen ülkelerde çok fazla yerel yemek kovalamıyorum, doğruya doğru! Mesela uzun seneler Osmanlı etkisinde kalan Bükreş ‘te en popüler yemeklerden biri sarma. Tamam, yiyeyim. Ama annem ne der duyarsa 🙂 Nasıl hesap veririm? Onun sarmasının üzerine gül kokladığımı nasıl söylerim? Söyleyemem azizim, söyleyemem.. Bu “narin” bedenim bu yükü taşıyamaz 🙂 O yüzden ben yine bildiğim yoldan gittim. Eli yüzü düzgün, gidilebilitesi olan mekanları inci gibi dizdim. Mekanların konumunu da Google Haritalara linkledim. Olur da bunca gereksiz ön yargıya rağmen yolunuz Bükreş ‘e düşerse “10 Lokmada Bükreş Yeme İçme Rehberi” işinize yarar umarım. 2 gün kendimizi aç bırakıp bu yazıya saldırıyoruz, hadi bakalım 🙂

NOT: Fiyatları Lei olarak vereceğim çünkü TL olarak yazarsam kur farkından ötürü çok değişkenlik gösterecektir. Yazıyı yazdığım anda 1 Lei: 1.37 TL idi. 

BÜKREŞ YEME İÇME REHBERİ

BÜKREŞ ‘TE KAHVALTI 

1.Simigeria Matei (Dilim pizza, börek, çörek)

Havaalanından şehir merkezine gitmek için kullanacağınız 723 numaralı otobüs sizi şehrin tam kalbine Uniri Meydanı’na getiriyor. Bu meydanda pek çok pastanenin yan yana dizildiğini göreceksiniz. Hamur işlerinde başarılılar. Ben hasbelkader Simigeria Matei‘ye giriverdim ve yediklerimden memnun kaldım. Bir dilim pizza ile bir dilim tatlı ekmek&çörek aldım. İkisi de gayet lezizdi. Self servis. İster alıp götürün isterseniz de masalara oturup yiyin. Masalardaki ketçaplar biraz komik geldi. Az gelişmiş ülkelerde böyle zararlı şeylerin tüketimi daha fazla sanki. Kola tüketimi de çok fazla, elde kolayla gezen çok kişi gördüm. Ama hala birincilik Budapeşte’de gördüğüm teyzede, bir buçuk litrelik kola ile otobüs sırasında bekliyordu içe içe 🙂 Bahsi geçen teyzeyi görmek isterseniz “Budapeşte dersine Giriş: Budapeşte Hakkında Bilgiler” yazımı inceleyebilirsiniz.

 • Dilim pizza: 5 Lei
 • Dilim çörek: 5 Lei

ADRES: Bulevardul Unirii 27, București 040103, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Simigeria Matei

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Simigeria Matei

ÖĞLE YEMEĞİ

2.Haute Pepper (Mantar çorbası)

Bükreş ‘in çorbaları nam salmış. Pek çok ülkede unutulmaya yüz tutan çorba kültürü Romanya mutfağının en temel öğelerinden biri. En popüleri fasulye çorbası ama ben Haute Pepper‘da “Mushroom Cappuccino” isimli muhteşem bir mantar çorbası içtim Bulut Misali‘nin önerisiyle. Sahiden de enfesti. Sabahki karbonhidrat yüklemesi sonrası öğlen sıcacık çorba ile hem içim ısındı hem de yumuş yumuş oldum 🙂 Bu restoran aslında çok şık bir restoran, buraya sadece çorba için gelmiş olsam da öğle ya da akşam yemeği için de tercih edilesi. Parlamento Binası’na çok yakın. Onu ziyaret ettiğinizde ufak bir mola verebilirsiniz. Haute Pepper‘da.

 • Mantar Çorbası: 17 Lei
 • Salatalar: 28-34 Lei, Makarnalar 29-48 Lei, şişe şarap min 79 Lei, kadeh 19-23 Lei

ADRES: Bulevardul Unirii Nr. 2, București 040104, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Haute Pepper

BÜKREŞ ‘TE KAHVE

Romanya’ya gitmeden evvel kahve konusunda epey heyecanlıydım. 10’a yakın kahveci listeledim. Tabi kısıtlı vakitte hepsine gitmek mümkün olmuyor. Şunu söylemeliyim ki Rumenler nitelikli kahve konusunu ciddiye alıyor ve dünya çapındaki şampiyonalara katılan jürilere ve başarısını kanıtlayan baristalara sahip. Gittiğim kahvecilerin yanı sıra aşağıda belirttiğim kahveciler de listemdeydi. Vaktiniz kalırsa şu cafeleri de değerlendirin:

 • First Coffee
 • Steam Coffee
 • Origo Coffee
 • Artichoke Coffee
 • Coftale Coffee

3.Bandit Specialty Coffee (3. nesil kahve)

Kahve Duayeni Şerif Başaran’ın önerisiyle gittiğim Bandit Specialty Coffee, Kira isimli Roastery’nin kahveleriyle yapıyor demlemelerini. İçeri girdiğimde mekanın sadeliği beni büyüledi. Normalde detayları, renkleri, aksesuarları çok severim ama bu mekan bende “tüm ilgilerini iyi kahve demlemeye kanalize etmişler” algısı yarattı. Öyle de. İşini seven ve konuya hakim baristası sıkılmadan sorularımı cevapladı. Zaten mekanın adındaki “specialty” olayı da biraz bu demek. Bu kahve nereden geliyor, hangi yöntemle demlenirse aromasını ve gövdesini daha iyi alabiliriz tüm bu soruların cevabını kolaylıkla alabilirsiniz.

Bu tarz kahvecilerde espresso bazlılardaki kahve türü genelde sabit olsa bile manuel demlemelerde o an hangi çekirdek yeni temin edilip yeni kavrulmuşsa ondan ilerlenir. Bandit Specialty Coffee‘de ben gittiğimde “Guatemala Finca Conception” vardı ve V60 ile demledi barista. Yumuşak içimli orta asiditeli erken bitişli bir kahve idi. Tabi siz gittiğinizde muhtemelen başka bir kahve olacaktır. Ayrılırken bana 1 paket “Kenya Kamviu Embu” hediye ettiler. Evime gelir gelmez demledim. Guatemala’dan daha çok sevdim. Hip bir mekan, uzun paltonuzu giyip gitmeyi unutmayın 🙂

 • Espresso bazlı kahveler: 9-16 Lei
 • Manuel demleme: 15 Lei
 • 250 gr’lık çekirdek kahve: 48-51 Lei

ADRES: Strada George Vraca 7, București 010146, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Bandit Coffee

4.Bob Coffee Lab (Nitelikli kahve)

Geldik bir diğer önemli kahveciye! Bob Coffee Lab‘ın baristası ödüllü bir barista. Kahveye değer veren insanların işlettiği mekanlar gerçekten fark yaratıyor. Bob Coffee Lab tam da Aviatorilor Meydanı’nda metro çıkışında merkezi bir konumda yer alıyor. Yazın gidildiğinde kahveni take away alıp parklarda yayılmacı bir politika izlenebilir. Burada da manuel demleme tercih ettim. Ellerinde ödüllü limited edition bir kahve varmış, onu denemek istedim.

“Honduras-Lot H30” damakta ananas, mango, muz notalarına sahip natürel prosesle meyvesinden arındırılmış bir kahve çekirdeği. Yıkanmış olunca bir tık doğallığı azalıyor. Yani makbul olan “natural process”. Tabi bu kahveler her daim daha pahalı oluyor. V60 Superstar yöntemi ile demlenen kahveden memnun kaldım. V60’ın böylesini ilk kez gördüm doğrusu 🙂 Bob Coffee Lab‘ın üst katında da Kopenhag’da hastası olduğum Mikkeler Bucharest var. Yine bir taşla iki kuş 🙂

 • Espresso bazlı kahveler (espresso, flat white, latte..): 7-16 Lei
 • V60 Superstar: 25 Lei

ADRES: Piața Charles de Gaulle 3, București, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Bob Coffee Lab

5.Fellow One Coffee (keyifli bir soluklanma noktası)

Cantacuzino Palace isimli mimari harikası içerisindeki George Enescu Müzesi’ni ziyaret ettikten sonra yol üstünde denk gelip girdiğim bir cafe burası. Laptopu ile çalışan birini gördünüz mü tamam, doğru yerdesiniz 🙂 Tabi bunlar cafelerin belalısı! Berlin’de laptopla oturmak yasaktır diye ibareler bile vardı. Ben yine adetim olduğu üzere flat white içtim. İtalya’da flet vaytsızlıktan ölmüştüm 🙂 Fellow One Coffee’de Guido isimli bir roastery nin kahvelerini kulanıyorlar. Kahvemi beğendim. Azıcık ısınıp, telefonu şarj edip dinlenmek için güzel bir cafe. Sadece sıcak çikolatanın cold brew’dan daha pahalı olması şaşırttı. Normalde cold brew çok zahmetli min. 12 satt süren bir demleme çeşidi, nasıl bu kadar ucuza verebiliyorlar anlamadım.

 • Flat white: 11 Lei

ADRES: Calea Victoriei 143, București, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Fellow One Coffee

6.The Urbanist (Cafe ve mağaza bir arada)

Bir tarafında mağaza diğer tarafında sandalye masa olan cafelerle aranız nasıl? Bu konsept son yıllarda epey yaygınlaştı. Ben o kadar sevmiyorum açıkçası çünkü bu tarz mağazalarda ürünler tasarım adı altında çok daha pahalıya satılıyor. Daha çok nasıl gezerim diye düşüne düşüne böyle pinti oldum ne yapayım 🙂 The Urbanist merkezi bir konumda tasarımı ile dikkat çeken hoş bir cafe&store. Influencerlar için fotoğraf çekilmelik yüzey alanına sahip 🙂 Cam kenarındaki minderli kısımları da keyifli. Kahveleri pek de muhteşem sayılmaz ama idare eder. Mekan geceleri bara dönüşüyor, tatlı da bir kitlesi var belirtelim. 

 • Americano: 9 Lei
 • Latte: 14 Lei

ADRES: Strada Căldărari 3, București 030167, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – The Urbanist

BÜKREŞ ‘TE TATLI

7.French Revolution (Enfes eklerler)

Görkemli konser salonu Ateneum’un hemen arkasında konumlanan, minik, butik bir eklerci burası. Ekler üzerine yoğunlaşmış durumdalar ve bu işi gerçekten de iyi yaptıklarını söylemeliyim. Dev, çeşit çeşit eklerleri incelerken insan gerçekten heyecanlanıyor ve hangisini seçeceğini şaşırıyor. Ben çalışan kızların önerisi üzerine karamellisini seçtim ve çok beğendim.

Ekler, Fransızca eclair den geliyor. Anlamı şimşek. Bu ismi şimşek hızıyla ağızda erimesinden ötürü almış. French Revolution Eclairs‘te yediğim ekler adının hakkını verircesinde ağzımda eriyip şimşek hızıyla dağıldı. Su ikram ediyorlar, malum insanın içi yanıyor 🙂 Bir ekler 16 Lei ve her kuruşunu hak ediyor.

Ateneum’da izleyeceğiniz konserden evvel bir tane yiyebilir, asil ruhunuzu asil tatlılarla şımartabilirsiniz 🙂

 • Ekler: 16 Lei

NOT: Mekanın iki şubesi var, diğeri Viktorya Meydanı yakınlarında..

ADRES: Strada Constantin Esarcu 1, București 030167, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – French Revolution Eclairs

BÜKREŞ ‘TE AKŞAM YEMEĞİ

Bükreş‘te akşam yemeği için tüm oklar aynı adresi gösteriyordu: Caru’ cu Bere. Belli ki Bükreş ‘in en iyi restoranı, bunda hem fikiriz. Ama rezervasyon yaptırmak bile sıkıntı! Gitmeden evvel mailleştik. Söylediğim tarih ve saatte dolu olduklarını başka bir tarihte öğlen yemeği için ya da 22.30 dan sonra gelebileceğimi yazdılar. Böyle 5-6 kere mailleştik ama bir türlü ortak nokta bulamadık. Öğlen gittikten sonra neden rezervasyon yaptırıyorum zaten. Velhasılıkelam ben sinir oldum ALIN RESTORANINIZI BAŞINIZA ÇALIN dedim içimden. Sonra tesadüfen gayet güzel başka bir restoran buldum.

8.Zexe Zahana Sofia 1 (Geleneksel ve nezih bir akşam yemeği)

Viktorya Meydanı’ndan Aviatorilor Meydanı’na doğru yürürken karnımın acıktığını hissettim ve Foursquare’i bi yoklayayım dedim. Şansıma yakınlarda puanı epey yüksek güzel bir restoran varmış. Zexe Zahana‘yı böyle keşfettim. Mekan gayet şık, gayet nezih, beyaz masa örtülü efendi bi mekan. Bizim meşhur Caru cu Bere‘msi bir havası var. Öyle acıkmışım ki önden ekmek ile tereyağ söyledim şarapla beraber, Heidi gibi kızarmış ekmeğe tereyağ sürüp kendimi sakinleştirdim 🙂

Sonra da kallavi bir ana yemek seçeyim dedim. Genelde garsondan yardım almayı sevmiyorum, yine de nokta atışları yapardım. Ama bu sefer tutmadı. Epey ağır soslu bir yemek geldi. Lezzeti gayet güzeldi bunda bir sorun yok ama sahiden ağırdı. Yemeğin yanında gelen garnitüre bayıldım, biraz daha istedim, koca bir kase getirip 8 Lei de fiyat çekmişler 🙂

Nereye gidersek gidelim kültürümüzü birlikte götürüyoruz. Bizde ne kadar normal böyle şeyler ve öldürsen para almazlar. Ama başka ülkelerde ekstralar her zaman ekstradır ve bir hizmet istiyorsan onun bedelini ödeyeceksindir! Burda her hangi bir eleştiri yapmıyor, hangisi doğru hangisi yanlışa da girmiyorum. Ama seyahat etmek insana pek çok şey öğretiyor, farklı kültürleri de tanıyorsun.

Mekan şık ve talep gören bir mekan olduğu için gitmeden evvel rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Mekanın güzel yanı da turistik olmaması, genelde yerellerin tercih etmesi. Nezih bir akşamda kendinize ödül niteliğinde keyifli bir yemek istiyorsanız Zexe Zahana Sofia 1‘ı listenize alın derim.

 • Dana kuyruğu ve pirzolası, kuru erik ve kiraz, kereviz püresi ve siyah trüf mantası ile (16. yy’a ait bir tarifmiş :): 56 Lei 
 • Çorbalar 20-26 Lei, salatalar 32-44 Lei, ana yemekler 36-68
 • Karafta şarap (2 kadeh çıkıyor):24 Lei
 • Minik ekmeklerin tanesi 2 Lei, tereyağı ve zeytinyağı 6 Lei

ADRES: Strada Sofia 1, București 011837, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Zexe Zahana

BÜKREŞ ‘TE BAR

9.Mikkeller Bucharest (Dünyaca ünlü craft biracı)

Kopenhag’ın ünlü kraft bira markası Mikkeller‘i Bükreş ‘te bulabilmenin tarifsiz mutluluğu! 2018 senesi şubat ayında gerçekleştirdiğim 2 günlük Kopenhag ziyaretimde 2 gece 2 faklı şubesine gidip pek çok birasını denemiştim ve daha o vakit dünyanın başka hangi ülkelerinde şubeleri olduğunu incelemiştim. Amerika’dan Tayland’a, Singapur’dan Madrid’e kadar pek çok şubesi vardı. Bana en yakını Romanya’ydı, işte o zaman kafaya koymuştum Romanya’ya gitmeyi. Gün gelip yolum Bükreş‘e düşünce de gitmemek olmazdı. 

Mikkeller, 2006 senesinde bir fizik&matematik öğretmeni tarafından kurulmuş. Kendine ait bir üretim tesisi olmayan ama buna rağmen pek çok butik üreticinin tesinini kullanarak bir dünya markasına dönüşen Mikkeller eğlenceli logosu ile de dikkat çekiyor.

Bob Coffee Lab‘ın hemen üst katında yer alan barın ortamı gayet rahat. Kara tahta üzerinde numaralar, yüzdeler gördünüz mü orası güzel bir craft bracıdır! Yine kafama, keyfime göre bir kaç seçim yapıp gecemi güzelleştiriyorum. Bira sevdası olan arkadaşlara da bu mekanı öneriyorum.

ADRES: Piața Charles de Gaulle 3, București 011857, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Mikkeller

Bükreş Yeme İçme Rehberi – Mikkeller

10.The Owl Cocktail House (Muhteşem kokteyller)

En güzelini en sona sakladım! Şükürler olsun Bükreş ‘ten de “hayatımın en bıdı bıdı mekanı” başlığı altına alabileceğimiz güzellikte bir mekan çıktı! The Owl Cocktail House bir harika dostum! Ateneum’un arkasında, French Revolution‘ın hizasında. Merkezi konumda velhasul. Konsere geldiğim akşam vakit doldurmak için uğradım, baktım öyle yarım saate sıkışacak mekan değil konser çıkışı yeniden damladım. Elemanlar hemen hatırladı 🙂

Tam bir mixology cenneti! Çeşit çeşit özel hazırlanmış meyve suları, meyve püreleri, kavanozlara basılmış meyveler, adaçayından kekiğe kadar taze baharatlar, bal, baharat, ay bu çocuklar çok hamarat! 3 barmenin aynı anda şovlu movlu, atraksiyonlu matraksiyonlu, atmalı tutmalı kokteyl hazırladığını hayal edin! İşlerini severek yaptıkları her hallerinden belli. Sabit menü yok, ne sevdiğini söylüyorsun, onlar soru cevapla senin kokteyl zevkini tanıyıp ona göre hazırlıyorlar.

Öyle lezizdi ki kokteyl, soluksuz içiyorum, ORTAMLARDA TEK SEFERDE İÇKİSİNİ BİTİRİP GNAM GNAM GNAM ÇEREZİN SONUNU SANİYEDE GETİREN SEVİLMEYEN ADAM BAHADIR GİBİ Bİ İÇİŞTEN BAHSEDİYORUM. Ama o esnada kafamda incili tacım, tam bir asalet timsaliyim, inanılmayacak kadar tezatım!

Çocuklar çok hoş sohbet, ben seyrediyorum diye de hepten coşuyorlar, biri diğerinin kulağına bişey söylüyor öbürükü illüzyonist gibi bi hareketler bi bişeyler, en son shakerden tavşan çıkacak sanıyorum 🙂 Size söyleyebileceğim tek şey, gidin buraya, buraya gidin, gitmezseniz ölümü öpün, iki eliniz kanda da olsa gidin. Bi g/bitmediniz 🙂 

Kokteyller genelde 30-35 Lei, analarının ak südü gibi helal olsun 🙂 Eğer ben yinede gitmicem diyorsan.. Bak beni üzüyosun… 

ADRES: Strada Episcopiei 2-4, București 010292, Romanya

Bükreş Yeme İçme Rehberi – The Owl Cocktail House

Yine bir şehri yedik bitirdik, Bükreş’i 10 lokmada yutuverdik! Şehir bu mekanlardan ibaret değil, dönüp geldikten sonra bile karşıma çıkan nice güzel mekanlar oldu. Bunlar da benim yeniden gitme sebebim olsun. Bu yazı böyle burada dursun, karnınız acıkınca, çıkın çıkın gelin anacım 🙂

Yeni lezzet noktalarında görüşünceye kadar..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

15 MEKANLA BERLİN YEME İÇME DOSYASI İÇİN ŞURAYI TIK!

BUDVA YEME İÇME REHBERİ : NE KADAR DA İTALYAN BİR MUTFAK! İÇİN TIKIR TIKIR!

24 SAATTE SARAYBOSNA NASIL GEZİLİR? İÇİN TAKIR TUKUR!

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

  Yorum Bırakın