Genel TÜRKİYE Yeme-İçme Rehberi

CUNDA DEĞİL AYVALIK! AYVALIK YEME İÇME NOTLARI

Tamam Cunda çok güzel ama bugün Ayvalık günü ve ona tek kelime eden karşısında beni bulur 🙂  Ayvalık derya, Ayvalık deniz. Bir kere gelirseniz, hep gitmek istersiniz. Bir yanda güzel plajları, diğer yanda benim hastası olduğum eski yapıları; koruk suyu, peynir helvası, damla sakızlı kurabiyesi, papalinası, yani rakısı, balığı işte konuşturtmayın beni şimdi 🙂 Pardon, konuşmaya gelmedik mi zaten 🙂

Ayvalık sokakları sanat dolu! Kuaföründen emlakçısına herkes dükkanının önünü ve duvarlarını güzelleştirmek için elinden geleni yapmış. Turistik belde cafelerinde her ne kadar bu duruma alışkın olsak da tüm esnafın aynı ince ruha sahip olup güzel bir şeyler yapmaya çalışması takdirimi kazandı. Yani şöyle söyleyeyim duvarlar bile çiçek açmış durumda!

Duvarlara monte edilen saksılar, kaplar, yukarıdan sallanan renkli toplar, çiçekler ve tüm bunların da üzerinde güleryüzlü insanlar. Ne sorsanız yardımcı olmaya çalışan, kibar, nezaketli güzel insanlar. Ve eski binaların ruhuna uygun antikacılar, eski eşya dükkanları. Ondandır Ayvalık sokaklarında gezerken benim için zamanın durması, hatta zaman yolculuğu yapıp eski zamanlara gitmem.

Cunda da canımız ciğerimiz ama arada Ayvalık ‘ın hakkını yememeliyiz. Plajlarına gidip merkezini es geçmemeliyiz. Bunun için de Ayvalık ‘ı daha yakından tanımamız gerek. Peki bu nasıl olacak?  Ta taaaaaa! Yesempatik prodakşın iftiharla sunar! İşte geldim burdayım, Ayvalık mekanlarına dair çok güzel cümlelerim var. Hatta tümcelerim var. Sana da selam olsun ilkokul hocam, bak tümceyi cümle içinde kullandım 🙂 O zaman buyrun burdan yakın 🙂

Ayvalık Evleri

AYVALIK YEME İÇME NOTLARI

Kendine has lezzetleri olan, gidilmeye değer mekanlar barındıran ve yeme içme kültürü olan yerlere bayılıyorum. Kuşkusuz ki Ayvalık da bunlardan biri. Ve kuşkusuz ki ben bunlardan bazılarına gittim, geri durur muyum hiç! Damlasakızlı kurabiyeden koruk suyuna, Ayvalık tostundan şaka şaka hepsini bir solukta saymayacağım yine 🙂 Lafı fazla uzatmadan meseleye dalma taraftarıyım.

1.Ayvalık Tostu Nerede Yenir Sorunsalı (Mesut Büfe)

Başlık garip gelmesin. Bu sahiden de bir sorun. Neden diye bir sorun 🙂 Çünkü Eskişehir çiğ görek çetesi gibi Ayvalık’ta da “Ağbi orda Ayvalık tostu yenir mi hiç allasen, harbi tost bıdı bıdıda yenir.” “Kaşar nedir abi, tulum peynirli yiyeceksin.” Yahut kokoreçe domates koydurtmama örgütü gibi “tosta domates koyuyorlarsa oradan uzaklaş kardeşim“ciler var.

Bildiğimiz tek şey Ayvalık tostunun -hatta bana kalırsa tost ekmeğinin- muhteşem olduğudur. Yediğiniz pek çok yerde birbirine benzeyecektir lezzeti. Ama benim size önerim TOSTÇULAR ÇARŞISI’ndaki -bu ne böyle Unkapanı Plakçılar Çarşısı gibi :)- Tostçu Mesut‘tur. Senelerdir orada yerimdir, üzmeyendir. Bir de çarşı dışında Polis karakolunun yanında Aşkın Tost Evi vardır. Onu da denemişimdir, beğenmişimdir (Bir anda Güneydoğulu birine dönüşmüşümdür:).

Bana kalırsa içinde kaşar, sucuk, sosis, domates, turşu, Rus salatası olan orijinal tosttansa Kars kaşarlı kavurmalı olan daha da leziz. Ama zevkler ve renkleri tartışacak değiliz 🙂 Sonuç olarak, Ayvalık tostu nerede yenir?

Ayvalik Tostu Burada Yenir (Mesut Büfe)

Adam haritalara konumu böyle eklemiş, bize de tost yemek düşer 🙂

ADRES: Hayrettinpaşa, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Tostçu Mesut-Ayvalık Tostu

2.Ayvalık’a Gidek mi? Koruk Şerbeti İçek mi? (Şeytanın Kahvesi)

Gidek gidek kalk gidek! Şeytan’ın Kahves’nde de koruk suyu içek (Şimdi de Adanalıyık Allaaan adamıyık:). İtiraf geliyor…. Bu benim Ayvalık’a 3. gidişim ama koruk şerbetini ilk defa içtim. Utançtan da yerin dibine geçtim. Ben nasıl denememişim. Çok aşırı muhteşem harika güzel bir şey bence.

Buz gibi hafif ekşi biraz tatlımsı, beyin akıtan yaz günlerinde alınan ilk yudumla sizden cosss diye ses çıkartma garantili. Harareti marareti, gamı kederi alıyor efendim.

Şeytanın Kahvesi

Şeytan’ın Kahvesi‘nin yaklaşık 150 yıl evvel kurulduğu söyleniyor. 1950’den beri de aynı aile işletmesini yürütmekte. Şeytan adı nereden geliyor diye baktığımızda kahvenin sahibi Halil Bey’in çok muzip bir çocukluk geçirmesi nedeniyle Rum komşularının kendine taktığı bir lakap olduğunu görüyüruz. Ki en gereksiz detay da bu bence.

Adı nereden geliyorsa geliyor biz koruk şerbetinin tadına varalım. Haybeden popi olmuş bir lezzet değil harbi harbi güzel. Buralara gelip de koruk şerbeti içmezseniz, işte bu beni üzer 🙂

Şeytanın Kahvesi‘nin eski ağaçlarla bezeli dış kısmı ayrı güzel, çeşit çeşit fotoğraflar, eski kitaplarla dolu iç mekanı ayrı güzel. Güzel oğlu güzel! Fiyatı da gayet makul. Bir bardak koruk şerbeti 5 TL. Bidonlarla alıp yanınızda götürebiliyorsunuz.

Ben taşıyamayacağım için yarım litrelik bir pet şişede tadımlık getirdim. Evde içtiğim ilk yudumda Ayvalık sanki overlok makinesi gibi ayağıma gelmiş gibi oldu, öyle bir hissiyat. Belki adrese de kargo ile yolluyorlardır, bu konuyu araştıracağım.

ADRES: Zekibey, 13 Nisan Cd. No:2, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Şeytanın Kahvesi-Koruk Şerbeti

3.Ayvalık’ta 3. Nesil Kahveci Yok Sananlar Hezeyandadır! (Kvcii Coffee House)

Şimdi kaseti başa sarıp 3. nesil kahvecilik nedir ne diildir yeniden anlatmayayım zira biz bunları chemexle, biz bunları aeropressle, biz bunları heirloomla, asiditeyle, gövdeyle anlattık. Yoo aslında anlatmadık. Bir yazı yazmanın zamanı gelmiş de geçiyor. Neyse konumuz Kvcii. Burası açılalı 5 sene olmuştur. Hep aklımdaydı, son ziyaretimde görmek nasip oldu (üslubu yine nineye bağladık).

Tam pandemi süreci peşine kısıtlı imkanlarla denediğimiz için şöyle muhteşem böyle mükemmel diye övemeyeceğim ama küçük şehirlerde yaşadığımız yanık kahvenin mideyi tarumar etmesi travmamızdan ötürü böyle butik kahveciler ne yapsa başımızın üzerinde yeri var.

Asma altındaki sokağa taşan masaları pek hoş, kapı girişindeki kutup yıldızı ve güneş tasviri de estetik kazandırmış. Mekan sahibi nezaketli ve hoş sohbet biri, köpüşü de pek tatlı. Bundan iyisini arayan da yani ne bileyim. Ben bu kadarına okeyim 🙂

Flat white içtim, orta hallice, rabbim flat white dediğimde suratıma manasız bakışlar savuranlardan korusun beni 🙂 Şükür Kvcii‘de neyi kastettiğim anlaşılıyor, anlaşılmanın verdiği mutlulukla da kahvemi yudumluyorum. İyi kahveyi fizanda olsa da bulurum (ooo bi iddialar bi bişeyler:) .

ADRES: İsmetpaşa, 10400 Ayvalık/Balıkesir

4.Odun Ayvalık Breakfast&Cafe

Yok mu kardeşim Ayvalık‘ta sere serpe serpme kahvaltıcı diye haykıranların sesini yine kim duydu, Ninü duydu. Var efendim var. Hem de çiçeği burnunda tap taze yep yeni bir mekan. Hemen Şeytan’ın Kahvesi’nin çaprazında -iyi yerde mekan tutmuşlar gözümüz yok hani ama- kahvaltı menüleriyle ön plana çıkan bir mekan burası. Adı üzerinde Odun. Tüm dekorasyon bunun üzerine kurulu. 

Odun Ayvalık

Üst katı Agia Lorgi Kilise‘si manzaralı, giriş kısmı da yüksek tavanlı, ferah. Ben bu Ayvalık’ın yüksek tavanlı eski yapılarına hayranım zaten. Burası eskiden marangozmuş, tüm yollar oduna çıkıyor, engel olamıyoruz 🙂 

Kahvaltısı güzel dedik ama aslında menüde az ve öz ne ararsanız var. İnanmayacaksınız ama Ayvalık tostu bile var. İş yeri ekibiyle kahvaltıya diye yola çıktığınızda “ağbi ben Ayvalık tostu yicektim yaa” diye çıbanbaşılık edecek o arkadaşın hevesini kursağında bırakmaya and içmişler. Ayrı gayrı yok kardeşim, onlara serpme sana Ayvalık. Hem burası Ayvalık YOW BURDAN ÇIKIŞ YOĞ:)

ADRES: Hamdibey, 13 Nisan Cd. 14. Sk. No:6, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Odun Ayvalık

Odun Ayvalık-Ayvalık Tostu

5.Eski bir zeytinyağı fabrikası: Old Town Coffee 

Bu yılın en güzel keşiflerinden biri Old Town Coffee oldu diyebilirim. Tesadüfen keşfedip 4 saat yerimden kıpırdamadan mekanda takıldığım doğrudur. Önce menüde cold brew görmenin tuhaf mutluluğu, sonra dipte köşede muz ağaçları -ki bir işletmeci paraya kıyıp o mekana muz ağacı koyuyorsa orada emek vardır :)- duvardaki eski radyo ve yanıbaşınızda bir fabrika bacası. Nasıl yani ya? İşte böyle etkiledi bu mekan Ninüyü.

Adını görünce şöyle bir yükselip, en fazla ne kadar iyi olabilir canım diye kendimi düşürüp sonra yeniden sevdim ben bu mekanı. Avrupa’ya adımımızı atamadığımız şu günlerde adı Old Town olan kendi de tarihi detaylar barındıran bu mekan bana ilaç gibi geldi. Önünden geçerken içeride sizi böyle gizli bir bahçenin beklediğini asla anlayamıyorsunuz. Şekerim tam bi “secret garden”

Old Town Cafe-Cold Brew

Ayvalık standartlarına göre güzel bir menüsü var. Ama biraz daha sistem oturduktan sonra daha deneysel şeyler için cesaret gösterebileceklerini düşünüyorum. Kokteyller başarılı, işletmecinin dokunuşları hem menüde hem de yemeklerde kendini hissettiriyor; büyük emek var. 

Mekan olmuş. Böyle devam, kaliteyi düşürmüyoruz. Seneye geldiğimde yine böyle güzel bulmak istiyorum 🙂 Siz de gidiniz, deneyiniz.

Buradan yetkililere size sahip sesleniyorum. O muz ağacı bebek fidan verirse talibim 🙂 

ADRES: İsmetpaşa, Atatürk Blv. No:190, 10400 Ayvalık/Balıkesir

6.Mavilerle bezeli bir vintage cafe: Cafe Caramel

Bu karamel Fransız karameli mi efem, ondan mı her şey mavi? Bu espri sonrası hayatta ve ayakta kalanlarla devam edelim… O ne güzel kafedir! Nasıl zevkle dekore edilmiştir. Duvarda tablolar, portreler, vitrinlerde masmavi fincanlar, camlar, çanaklar çömlekler.. Allahını seven üzerime mavi bir şeyler atsın!

Sokağa taşan masa sandalyeleri de pek keyifli ama ben içeride takıldım. Çünkü materyalleri daha yakından izlemek istedim. Aklım hep eskilerde.. Ahh.. Bu neden böyle? O yüzden vintage cafelere dayanamıyorum, ek kontenjandan yerleşiveriyorlar yüreğime..

Cafe Caramel

Cafe Caramel’de üzerinde çilek olan irmikli muhallebisini denedim. Bir de Türk kahvesi. Tabi işin en güzeli ritüeli. Estetik, zarafet ne güzel şey. Bir yanda Devrim Erbil’in eseri, diğer yanda plaklar.. Seviyorum efendim, seviyorum. Ben böyle ruha dokunan detayları seviyorum. Siz de benim gibiyseniz bir uğrayın. Ama pazar günleri kapalı, bunu da unutmayın!

ADRES: Hayrettinpaşa, Barbaros Cd. 9. Sk. No 18/a, 10400 Ayvalık/Balıkesir

7.Güler Tatlıhanesi, peynir tatlısı, damla sakızlı kurabiye ve daha fazlası

Peynir konusu bende biraz sıkıntı. O yüzden peynirli tatlılara mesafeliyim (külliyen yalan! Künefe yerken mascarponeli tiramisu yerken öyle demiyordum:) ). Sizin de işiniz zor, bana mı inanacaksınız yoksa bana mı. Bugün de beyinlerden yanık kablo kokusu çıkarttık çok şükür 🙂

Her ne kadar peynir tatlısı sevmesem de siz belki denemek istersiniz. Bu tatlıyı genellikle Güler Tatlıhanesi‘nde yiyorlar. Ben daha ziyade kurabiyeleri ile ilgileniyorum. Zira her gittiğim şehirde gözüme bir pastane, kurabiye fırını kestirip kumanyamı onlarla destekliyorum. Bu defa da bir kutu kurabiye ile emirlerinize hazırım komutanım. Hani öyle onsuz duramıyorumluk bir durumu yok ama güzel tatları. Aklınızda bulunsun.

ADRES: Fevzipaşa-vehbibey, Talatpaşa Cd. No:34, 10400 Ayvalık/Balıkesir

8.Kraft Ayvalık’ta kokteyllenelim mi?

Gün geçmiyor ki Ayvalık’ta yine eski bir fabrikadan bozma, yine yüksek tavanlı, taş duvarlı, hipster konsept bir mekanla karşılaşmayalım 🙂 Genşlerin gitmek için can attığı “klas” bir yer olmuş ama çalışan arkadaşı “aman diyim cool dur, fazla muhattap olma kimseyle, burnun düşerse falan yerden alma” diye kim gaza getirdiyse yazık etmiş, biz bu numaraları yemeyiz çünkü 🙂 Tamam kuru pilav veren esnaf lokantası samimiyeti beklemiyoruz ama en azından sorulan sorulara cevap verebilir diye düşünüyorum.

Bir de mekana ilk kez gelen birinin her şeyi kendiliğinden bilmesini bekleyemezsin. Hem bi kere bilmemek değil öğrenmemek ayıp 🙂 Espri bir kenara ben böyle şeylere çok takılmam, zira mekan güzel, kötülemek gibi bir niyetim yok ama olur da pof pof seven bi abi denk gelirse kişisel alıp depresyona girebilir, ona göre 🙂 

Kraft Ayvalık

Akşamları DJ performansları ile kulakların pasını silen mekan kokteylleri ile nam salmış. Zeytinyağlı olanı değil ama öbürüküsü (ismini hatırlayamadı) pek hoş, pek lezizdi. İçinde rakı ve hibiscus vardı sanırım. Rakı içilen sofrada başka şey içilmgfsjk şagaşagaa o başka bir olaydı 🙂 

Dekorasyon malzemeleri özenle toplanmış, hip hava oluşturulmuş, sanatsal dokunuşlar var. Boho stil benimsenmiş, bunlar güzel detaylar. Bana Floransa’daki La Menagere‘i hatırlattı (bak hele bak bak görgüsüz yazara bak, bi havalar, bi bişier, neymiş efem ben Floransa’daykeneymişmiş de muş muş muş :)))))))) Floransa demişken 7 Adımda Floransa Yeme İçme Rehberi yazım bi tık uzağınızda. Link vericem. Ölümü öpün tıklayın :))))))))))))))) ŞORAYA TIK.

Mekan keyif verdi. Yine olsa yine giderim 🙂

ADRES: İsmetpaşa, Atatürk Blv. 5. Sk. 29a, 10400 Ayvalık/Balıkesir

9.Çaysamadık mı?

Çaysamaz mıyız? Sizi şöyle deniz kenarında, iskele üstü çay bahçelerine alalım. Mesela Orfanos Cafe var. Zaten sıra sıra cafeler mevcut. Birinden birine otururuverirsiniz. Bir yanda deniz şırıltısı, belki simitle martı beslersiniz. Ne bileyim işte ille yapacak bir şeyler bulursunuz. Ama buraya ille bi uğrayın. Demedi demeyin.

ZURNANIN ZART DEDİĞİ YER

Tamam Ninücüm iyi hoş da, Ayvalık tamam da nerede rakı, nerede balık? Yerden göğe kadar haklısınız. Ama enteresan bir şekilde ben o rakılı mezeli olayları genelde Cunda’da yaptım. Son dakikada gelen bu itiraf ile ekmeğime de kan doğramış oldum 🙂 İlk gidişimde papalinalı bir akşam yemeği yediğim için oradan bir kanaat notu almayı ümit ediyorum 🙂 Ama siz benim gibi yapmayın, muhakkak deneyin.

Mesela Tik Mustafa’nın yerine gidin, yahut Kvcii’nin hemen karşısındaki Şimdi Rum Meyhanesi’ne uğrayın, size yer mi yok canım 🙂 Zaten ben nereyi çok istesem gidemiyorum, Antalya’ya her gittiğimde bu defa 7 Mehmet’e gidicem diyorum gidemiyorum. Ne diyelim, geç olsun da güç olmasın. Canım sağolsun 🙂

Ne demiştik, Ayvalık derya deniz, zaten biz onu yemekle bitiremeyiz 🙂 Deneyimlediklerimi yazdım, bir sonraki seyahatimde üzerine yenilerini katmaya and içtim. Ben yedim ben içtim Allah arttırsın, sofrayı kuran kaldırsın. Yazıyı bağlayamadım :)))))

Karnımız tok, sırtımız pek olduğuna göre biraz da artık yollara düşüp Ayvalık’ı gezelim diyorsanız içeriklerine bayıldığım Buju Yollarda‘nın

Ayvalık Gezilecek Yerler : Nokta Atışı 15 Yer (Haritalı)

yazısına da bi göz atın derim. Hem tarihi yerlerden bahsetmiş hem de plajlardan. Küçükköy (Yeniçarohori) önerileri de var 🙂

Yeni yollarda, yeni lezzetli rotalarda görüşünceye dek, 

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın