Genel TÜRKİYE Yeme-İçme Rehberi

CUNDA DEĞİL AYVALIK! AYVALIK YEME İÇME NOTLARI

Tamam Cunda çok güzel ama bugün Ayvalık günü ve ona tek kelime eden karşısında beni bulur 🙂  Ayvalık derya, Ayvalık deniz. Bir kere gelirseniz, hep gitmek istersiniz. Bir yanda güzel plajları, diğer yanda benim hastası olduğum eski yapıları; koruk suyu, peynir helvası, damla sakızlı kurabiyesi, papalinası, yani rakısı, balığı işte konuşturtmayın beni şimdi 🙂 Pardon, konuşmaya gelmedik mi zaten 🙂

Ayvalık sokakları sanat dolu! Kuaföründen emlakçısına herkes dükkanının önünü ve duvarlarını güzelleştirmek için elinden geleni yapmış. Turistik belde cafelerinde her ne kadar bu duruma alışkın olsak da tüm esnafın aynı ince ruha sahip olup güzel bir şeyler yapmaya çalışması takdirimi kazandı. Yani şöyle söyleyeyim duvarlar bile çiçek açmış durumda!

Duvarlara monte edilen saksılar, kaplar, yukarıdan sallanan renkli toplar, çiçekler ve tüm bunların da üzerinde güler yüzlü insanlar. Ne sorsanız yardımcı olmaya çalışan, kibar, nezaketli güzel insanlar. Ve eski binaların ruhuna uygun antikacılar, eski eşya dükkanları. Ondandır Ayvalık sokaklarında gezerken benim için zamanın durması, hatta zaman yolculuğu yapıp eski zamanlara gitmem.

Cunda da canımız ciğerimiz ama arada Ayvalık ‘ın hakkını yememeliyiz. Plajlarına gidip merkezini es geçmemeliyiz. Bunun için de Ayvalık ‘ı daha yakından tanımamız gerek. Peki bu nasıl olacak?  Ta taaaaaa! Yesempatik prodakşın iftiharla sunar! İşte geldim burdayım, Ayvalık mekanlarına dair çok güzel cümlelerim var. Hatta tümcelerim var 🙂

2023’ün Nisan ayında Ayvalık‘ı yeniden ziyaret ettim. Yeni keşfettiğim mekanlar ile yazımı güncelliyorum. Bir de bazı mekanların işletmesi ve adı değişmiş, hepsini toparlayacağız şimdi, merak etmeyiniz 🙂

Ayvalık Evleri

AYVALIK YEME İÇME NOTLARI

Kendine has lezzetleri olan, gidilmeye değer mekanlar barındıran ve yeme içme kültürü olan yerlere bayılıyorum. Kuşkusuz ki Ayvalık da bunlardan biri. Ve kuşkusuz ki ben bunlardan bazılarına gittim, geri durur muyum hiç! Damlasakızlı kurabiyeden koruk suyuna, Ayvalık tostundan şaka şaka hepsini bir solukta saymayacağım yine 🙂 Lafı fazla uzatmadan meseleye dalma taraftarıyım.

1.Ayvalık Tostu Nerede Yenir Sorunsalı (Mesut Büfe)

Başlık garip gelmesin. Bu sahiden de bir sorun. Neden diye bir sorun 🙂 Çünkü Eskişehir çiğ görek çetesi gibi Ayvalık‘ta da “Ağbi orda Ayvalık tostu yenir mi hiç allasen, harbi tost bıdı bıdıda yenir.” “Kaşar nedir abi, tulum peynirli yiyeceksin.”  Yahut kokoreçe domates koydurtmama örgütü gibi “tosta domates koyuyorlarsa oradan uzaklaş kardeşim“ciler var.

Bildiğimiz tek şey Ayvalık tostunun -hatta bana kalırsa tost ekmeğinin- muhteşem olduğudur. Yediğiniz pek çok yerde birbirine benzeyecektir lezzeti. Ama benim size önerim TOSTÇULAR ÇARŞISI‘ndaki -bu ne böyle Unkapanı Plakçılar Çarşısı gibi :)- Tostçu Mesut‘tur. Senelerdir orada yerimdir, üzmeyendir. Bir de çarşı dışında Polis karakolunun yanında Aşkın Tost Evi vardır. Onu da denemişimdir, beğenmişimdir (Bir anda Güneydoğulu birine dönüşmüşümdür:).

Bana kalırsa içinde kaşar, sucuk, sosis, domates, turşu, Rus salatası olan orijinal tosttansa Kars kaşarlı kavurmalı olan daha da leziz. Ama zevkler ve renkleri tartışacak değiliz 🙂 Sonuç olarak, Ayvalık tostu nerede yenir?

Ayvalik Tostu Burada Yenir (Mesut Büfe)

Adam haritalara konumu böyle eklemiş, bize de tost yemek düşer 🙂

Nisan 2023 ziyaretimde Ayvalık Tostçular Çarşısı‘nı yenilenmiş gördüm. Tüm tostçuların tabelasını yenileyip tek tip yapmışlar ve alanlarını demirlerle birbirinden ayırmışlar. Daha düzenli olmuş. Ama çarşıya girer girmez hanutçu gibi yakanıza yapışıp çağırıyorlar, bu pek hoş değil. Ben yine Mesut’a gideceğim için kafamı kaldırmadan direkt hedefe yöneldim, Mesut da diğerleri gibi bağırmıyor zaten.

Tostçular Çarşısı

Ben klasik Ayvalık tostu söyledim anneme de kaşarlı kavurmalı.. Kars kaşarı olayı yok artık direkt kaşara dönmüşler, yine de gayet güzeldi. Ayvalık tostu da güzel ama daha domates mevsimi gelmediği için bi tık yavandı. Siz yazın gittiğinizde toparlar kendini bence.

Tostçu Mesut-Ayvalık Tostu

Bu Ayvalık tostunu yemek de bir mesele! İçi çok dolu olduğundan dökülüyor azizim 🙂 Nisan 2023 fiyatlarını da şuraya bırakıyorum.

ADRES: Hayrettinpaşa, 10400 Ayvalık/Balıkesir

2.Ayvalık’a Gidek mi? Koruk Şerbeti İçek mi? (Şeytanın Kahvesi)

Gidek gidek kalk gidek! Şeytan’ın Kahvesi’nde de koruk suyu içek (Şimdi de Adanalıyık Allaaan adamıyık:). İtiraf geliyor…. Bu benim Ayvalık’a 3. gidişim ama koruk şerbetini ilk defa içtim. Utançtan da yerin dibine geçtim. Ben nasıl denememişim. Çok aşırı muhteşem harika güzel bir şey bence.

Buz gibi hafif ekşi biraz tatlımsı, beyin akıtan yaz günlerinde alınan ilk yudumla sizden cosss diye ses çıkartma garantili. Harareti marareti, gamı kederi alıyor efendim.

Şeytanın Kahvesi

Şeytan’ın Kahvesi‘nin yaklaşık 150 yıl evvel kurulduğu söyleniyor. 1950’den beri de aynı aile işletmesini yürütmekte. Şeytan adı nereden geliyor diye baktığımızda kahvenin sahibi Halil Bey’in çok muzip bir çocukluk geçirmesi nedeniyle Rum komşularının kendine taktığı bir lakap olduğunu görüyüruz. Ki en gereksiz detay da bu bence.

Adı nereden geliyorsa geliyor biz koruk şerbetinin tadına varalım. Haybeden popi olmuş bir lezzet değil harbi harbi güzel. Buralara gelip de koruk şerbeti içmezseniz, işte bu beni üzer 🙂

Şeytanın Kahvesi‘nin eski ağaçlarla bezeli dış kısmı ayrı güzel, çeşit çeşit fotoğraflar, eski kitaplarla dolu iç mekanı ayrı güzel. Güzel oğlu güzel! Fiyatı da gayet makul. Bir bardak koruk şerbeti 5 TL (idi, fiyatlar değişti tabii). Bidonlarla alıp yanınızda götürebiliyorsunuz.

Ben taşıyamayacağım için yarım litrelik bir pet şişede tadımlık getirdim. Evde içtiğim ilk yudumda Ayvalık sanki overlok makinesi gibi ayağıma gelmiş gibi oldu, öyle bir hissiyat. Belki adrese de kargo ile yolluyorlardır, bu konuyu araştıracağım.

Nisan 2023 ziyaretimde mevsimi olmadığından koruk şerbeti yoktu. Ben de karadut suyu denedim, güzeldi. 20 TL fiyatı. Hiçbir şey bulamasanız bile çay kahve molası verin burada.

Şeytanın Kahvesi

ADRES: Zekibey, 13 Nisan Cd. No:2, 10400 Ayvalık/Balıkesir

3.Ayvalık’ta 3. Nesil Kahveci Yok Sananlar Hezeyandadır! (Kvcii Coffee House)

Şimdi kaseti başa sarıp 3. nesil kahvecilik nedir ne diildir yeniden anlatmayayım zira biz bunları chemexle, biz bunları aeropressle, biz bunları heirloomla, asiditeyle, gövdeyle anlattık. Yoo aslında anlatmadık. Bir yazı yazmanın zamanı gelmiş de geçiyor. Neyse konumuz Kvcii. Burası açılalı 5 sene olmuştur. Hep aklımdaydı, son ziyaretimde görmek nasip oldu (üslubu yine nineye bağladık).

Tam pandemi süreci peşine kısıtlı imkanlarla denediğimiz için şöyle muhteşem böyle mükemmel diye övemeyeceğim ama küçük şehirlerde yaşadığımız yanık kahvenin mideyi tarumar etmesi travmamızdan ötürü böyle butik kahveciler ne yapsa başımızın üzerinde yeri var.

Asma altındaki sokağa taşan masaları pek hoş, kapı girişindeki kutup yıldızı ve güneş tasviri de estetik kazandırmış. Mekan sahibi nezaketli ve hoş sohbet biri, köpüşü de pek tatlı. Bundan iyisini arayan da yani ne bileyim. Ben bu kadarına okeyim 🙂

Flat white içtim, orta hallice, rabbim flat white dediğimde suratıma manasız bakışlar savuranlardan korusun beni 🙂 Şükür Kvcii‘de neyi kastettiğim anlaşılıyor, anlaşılmanın verdiği mutlulukla da kahvemi yudumluyorum. İyi kahveyi fizanda olsa da bulurum (ooo bi iddialar bi bişeyler:) .

Nisan 2023’te henüz sezonu açmamışlardı, yaza bomba gibi döneceklerine eminim.

ADRES: İsmetpaşa, 10400 Ayvalık/Balıkesir

4. 3. Nesil Gibi Nesil 🙂 (Crow Coffee)

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki ben bu mekanı açık yakalayamadım. Ama her halinden beğeneceğim belliydi, nereden biliyorum, çünkü camdan içeri baktım 🙂 Ben kaliteli nitelikli kahveciyi gözünden tanırım 🙂 Siz muhtemelen sezonda ve pazar günü dışında gidersiniz ve açık bulursunuz, bir kahve de benim için!

Geldik, yoktunuz 🙂

ADRES: Sakarya, Cumhuriyet Cd. No:218, 10400 Ayvalık/Balıkesir

5.Kırlangıç AVM’de Denize Sıfır Kahvecinin Tadını Çıkarın (Starbucks)

Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler hesabı kendimi küçük yerlerde dönüp dolaşıp Starbucks anlatırken buluyorum 🙂 Normalde İstanbul’da tercih etmem ama Kvcii açılmamış, Crow’un gününü denkleyememişiz, Türk kahvesi de bir yere kadar yani, ben ölüyorum artık a dostlarrrr dediğim o çaresiz anımda imdadıma yetişti Starbucks.

Kırlangıç AVM-Starbucks

Deniz bir yanda, iç mekan güzel tasarlanmış, böyle Starbucks‘a can feda 🙂 Gördüğünüz gibi filtre kahvemi içtim, pamuk gibi oldum 🙂 Gayet ferah bir şube olmuş, dışarısı efil efil esiyor, yazın burada yer bulamayacağınızı garanti ediyorum 🙂 Garibim Cafe Nero iç kısımda kalmış ama yine de müşterisi vardı. Neyse Allah dar zamanda başımızdan 2. nesil kahvecileri de eksik etmesin 🙂

ADRES: 150 Evler, Atatürk Blv. No: 353 Daire: 1, 10400 Ayvalık/Balıkesir

6. Sen Sus Dekorasyonun Konuşsun (Ivy Cafe & Bar)

Burası da yeni keşiflerimden. Yine eski bir yapı, yine cici bir mekan. Dekorasyona epey özenilmiş. Konağın girişinde sağdaki ve soldaki 2 odası cafeye dönüştürülmüş. Hem kahve hem alkol mevcut. Pencereden gelen geçeni seyredebilir, duvarları kendinize fon edip bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Kahve anlaşması Lavazza ile. Bir Americano içip yolumuza devam ediyoruz..

Ivy Cafe

ADRES: Fevzipaşa-Vehbibey, Barbaros Cd. No:48, 10400 Ayvalık/Balıkesir

7. Doyasıya Serpme Kahvaltı (Ares Cafe)

Son ziyaretimde konakladığım Ayvalık Leya Pansiyonu’nun tatlı işletmecisi Arzu Hanım’ın öerisiyle kahvaltı için Ares Cafe‘ye gittim. Tarihi bir yapıda konumlanan mekanda tam 3 şömine var! Hepsini de yakmışlar, işte buna bayıldım. Vintage eşyalarla dekore edilmiş mekanın yüksek tavanında yer alan cam içerinin daha da ferah olmasını sağlıyor. İç içe geçmiş odalar, üst kat ve bahçe kısmı mevcut. Sezon dışı bile tümüyle doluydu. Yer bulabilmek için erken gitmekte fayda var.

Ares Cafe

Menülerinde en sık tercih edilen serpme kahvaltı. Normalde ben bu serpme kahvaltı kafasından epey uzaklaşmıştım ama masalara servis edilen kahvaltıyı görünce hemen fikrimi değiştirdim 🙂 Son zamanlarda yediğim en güzel kahvaltıydı. Çeşit sayısını artırmak için koftiden şişirilen ürünler yoktu.

Yediğimiz her şey lezizdi. Kasap sucuklu, pastırmalı, kavurmalı yumurta çok lezizdi. Hellim peyniri de lezzetliydi. Ama bizi asıl etkileyen dev pişiler ve harika zeytinler oldu. Zaten o dev pişilerle doyarsınız direkt. Zeytinler de muhteşemdi. Sorduk nereden aldıklarını, 2000 Zeytinciliğe yönlendirdiler, kahvaltıdan sonra 2 kilo da zeytin aldık.

Nisan 2023 itibariyle 2 kişilik serpme kahvaltı sınırsız çay ile 300 TL. Ayrıca kahvaltı tabağı, simit tabağı, omlet, menemen, sigara böreği gibi alternatifler de var. Mekanda öğlen yemeği, akşam yemeği yemek de mümkün tabi.

Çalışanlar ve mekan sahibi güler yüzlü, o yoğunlukta herkese yetişmeye çalışıyorlar. Ayvalık‘taki bir gününüzde burada kahvaltı edin.

ADRES: Fevzipaşa-vehbibey, Matbaa Sk., 10400 Ayvalık/Balıkesir

8.Kilise Manzaralı Mekan (Odun Ayvalık Breakfast&Cafe)

Yok mu kardeşim Ayvalık‘ta sere serpe serpme kahvaltıcı diye haykıranların sesini yine kim duydu, Ninü duydu. Var efendim var. Hem de çiçeği burnunda tap taze yep yeni bir mekan. Hemen Şeytan’ın Kahvesi’nin çaprazında -iyi yerde mekan tutmuşlar gözümüz yok hani ama- kahvaltı menüleriyle ön plana çıkan bir mekan burası. Adı üzerinde Odun. Tüm dekorasyon bunun üzerine kurulu. 

Odun Ayvalık

Üst katı Agia Lorgi Kilise‘si manzaralı, giriş kısmı da yüksek tavanlı, ferah. Ben bu Ayvalık’ın yüksek tavanlı eski yapılarına hayranım zaten. Burası eskiden marangozmuş, tüm yollar oduna çıkıyor, engel olamıyoruz 🙂 

Kahvaltısı güzel dedik ama aslında menüde az ve öz ne ararsanız var. İnanmayacaksınız ama Ayvalık tostu bile var. İş yeri ekibiyle kahvaltıya diye yola çıktığınızda “ağbi ben Ayvalık tostu yicektim yaa” diye çıbanbaşılık edecek o arkadaşın hevesini kursağında bırakmaya and içmişler. Ayrı gayrı yok kardeşim, onlara serpme sana Ayvalık. Hem burası Ayvalık YOW BURDAN ÇIKIŞ YOĞ:)

ADRES: Hamdibey, 13 Nisan Cd. 14. Sk. No:6, 10400 Ayvalık/Balıkesir

Odun Ayvalık

Odun Ayvalık-Ayvalık Tostu

9. Mavilerle Bezeli Bir Vintage Cafe (Cafe Caramel)

Bu karamel Fransız karameli mi efem, ondan mı her şey mavi? Bu espri sonrası hayatta ve ayakta kalanlarla devam edelim… O ne güzel kafedir! Nasıl zevkle dekore edilmiştir. Duvarda tablolar, portreler, vitrinlerde masmavi fincanlar, camlar, çanaklar çömlekler.. Allahını seven üzerime mavi bir şeyler atsın!

Sokağa taşan masa sandalyeleri de pek keyifli ama ben içeride takıldım. Çünkü materyalleri daha yakından izlemek istedim. Aklım hep eskilerde.. Ahh.. Bu neden böyle? O yüzden vintage cafelere dayanamıyorum, ek kontenjandan yerleşiveriyorlar yüreğime..

Cafe Caramel

Cafe Caramel‘de üzerinde çilek olan irmikli muhallebisini denedim. Bir de Türk kahvesi. Tabi işin en güzeli ritüeli. Estetik, zarafet ne güzel şey. Bir yanda Devrim Erbil’in eseri, diğer yanda plaklar.. Seviyorum efendim, seviyorum. Ben böyle ruha dokunan detayları seviyorum. Siz de benim gibiyseniz bir uğrayın. Ama pazar günleri kapalı, bunu da unutmayın!

ADRES: Hayrettinpaşa, Barbaros Cd. 9. Sk. No 18/a, 10400 Ayvalık/Balıkesir

10. Bademli Muhallebisiyle Meşhur (Macaron Muhallebicisi)

Yazımızın başlığı Cunda değil Ayvalık‘tı, şimdi de Makaron değil Macaron 🙂 Ayvalık’ın Macaron Mahallesi‘nin belki de en popüler mekanı burası. Son ziyaretimde mekanın dışarıdaki masalarından birine oturduk annemle. Diğer mekanlar sinek avlasa bile burası hep “full çekiyor”.

Eyvallah abi 🙂

1 tane bademli muhallebi ile 2 Türk kahvesi sipariş ediyoruz. Bademli muhallebi gerçekten leziz, 2 kişiye yetiyor. Tek kusuru 70 TL olması 🙂 Kahve ile ikram edilen karadutlu leblebiyi çok beğendik, çıkışta 2 paket de ondan satın aldık. Peketi 30 TL. Biz bi kalemde 180’lik olduk yine iyi mi 🙂

Bademli Muhallebi-Türk kahvesi-Karadutlu leblebi

Ayvalık‘ın sembol mekanlarından biri olan Macaron Muhallebicisi‘ne gidin, sokağın ve muhallebinin tadını çıkarın! Hayat yiyince güzel!

ADRES: Hayrettinpaşa, Barbaros Cd. no:108, 10400 Ayvalık/Balıkesir

10. Peynir (Lor) Tatlısı, Damla Sakızlı Kurabiye ve Daha Fazlası (Güler Tatlıhanesi)

Yine Ayvalık‘ın ikonikleşmiş mekanlarından birindeyiz. Güler Tatlıhanesi dendi mi akla ilk lor tatlısı gelir. Peynirle aramda mesafe olsa da bu tatlı güzel bir tatlı, denemeyen pişman olur 🙂 Şerbetli bir tatlıdır kendisi, alacağınız kalorilerden müessesemiz sorumlu değildir 🙂

Güler Tatlıhanesi-Lor Tatlısı

Son gidişimde şekerparesini denedim, o da güzeldi. Adamlar biliyor bu işi 🙂 Tabi kurabiyelerine de doyum olmuyor. Buraya yolunuzu muhakkak düşürün derim. Zaten çarşının göbeğinde.

ADRES: Fevzipaşa-vehbibey, Talatpaşa Cd. No:34, 10400 Ayvalık/Balıkesir

 

11. Tık Yakalıyoruz Modumuzu Hemen 🙂 (Tik Mustafa’nın Yeri)

Ayvalık’ta nerede akşam yemeği yenir sorusunun cevabı sanırım Tik Mustafa’nın Yeri. Yerellerin de severek gittiği bir mekan burası. Bir ara sokakta yer alıyor, bahçe kısmının da üzerini kapatmışlar, yazın muhtemelen daha keyifli oluyor.

Tik Mustafa’nın Yeri

Normalde her ne kadar Rakı, Balık, Ayvalık kafaları olsa da biz ramazanda gittiğimiz için 5’e kadar devam eden öğle yemeğinden nasiplenebildik. Olsundu, zeytinyağlılar da güzeldi. O gün orada ne kadar zeytinyağlı varsa hepsini denedim, pişman değilim 🙂

Bir de tas kebabı aldık ki ağızda dağılıyor efendim. Cacıkla birlikte 250 TL ödedim. Bence gayet iyiydi fiyatı çünkü tıka basa afiyetle doyduk. Ama sözüm olsun yine geleceğim, diğer mezeleri de deneyeceğim 🙂

ADRES: Fevzipaşa Mah. Cumhuriyet Cad. Sok 1 Ara 1 No:6, 10400 Ayvalık/Balıkesir

12. Kokteyllenelim mi? (Kraft Ayvalık)

Gün geçmiyor ki Ayvalık‘ta yine eski bir fabrikadan bozma, yine yüksek tavanlı, taş duvarlı, hipster konsept bir mekanla karşılaşmayalım 🙂 Genşlerin gitmek için can attığı “klas” bir yer olmuş ama çalışan arkadaşı “aman diyim cool dur, fazla muhattap olma kimseyle, burnun düşerse falan yerden alma” diye kim gaza getirdiyse yazık etmiş, biz bu numaraları yemeyiz çünkü 🙂 Tamam kuru pilav veren esnaf lokantası samimiyeti beklemiyoruz ama en azından sorulan sorulara cevap verebilir diye düşünüyorum.

Bir de mekana ilk kez gelen birinin her şeyi kendiliğinden bilmesini bekleyemezsin. Hem bi kere bilmemek değil öğrenmemek ayıp 🙂 Espri bir kenara ben böyle şeylere çok takılmam, zira mekan güzel, kötülemek gibi bir niyetim yok ama olur da pof pof seven bi abi denk gelirse kişisel alıp depresyona girebilir, ona göre 🙂 

Kraft Ayvalık

Akşamları DJ performansları ile kulakların pasını silen mekan kokteylleri ile nam salmış. Zeytinyağlı olanı değil ama öbürüküsü (ismini hatırlayamadı) pek hoş, pek lezizdi. İçinde rakı ve hibiscus vardı sanırım. Rakı içilen sofrada başka şey içilmgfsjk şagaşagaa o başka bir olaydı 🙂 

Dekorasyon malzemeleri özenle toplanmış, hip hava oluşturulmuş, sanatsal dokunuşlar var. Boho stil benimsenmiş, bunlar güzel detaylar. Bana Floransa’daki La Menagere‘i hatırlattı (bak hele bak bak görgüsüz yazara bak, bi havalar, bi bişier, neymiş efem ben Floransa’daykeneymişmiş de muş muş muş :)))))))) Floransa demişken 7 Adımda Floransa Yeme İçme Rehberi yazım bi tık uzağınızda. Link vericem. Ölümü öpün tıklayın :))))))))))))))) ŞORAYA TIK.

Mekan keyif verdi. Yine olsa yine giderim 🙂

ADRES: İsmetpaşa, Atatürk Blv. 5. Sk. 29a, 10400 Ayvalık/Balıkesir

13. Çaysamadık mı?

Çaysamaz mıyız? Sizi şöyle deniz kenarında, iskele üstü çay bahçelerine alalım. Mesela Orfanos Cafe var. Zaten sıra sıra cafeler mevcut. Birinden birine oturuverirsiniz. Bir yanda deniz şırıltısı, belki simitle martı beslersiniz. Ne bileyim işte ille yapacak bir şeyler bulursunuz. Ama buraya ille bi uğrayın. Demedi demeyin.

Karnımız tok, sırtımız pek olduğuna göre biraz da artık yollara düşüp Ayvalık’ı gezelim diyorsanız içeriklerine bayıldığım Buju Yollarda‘nın

Ayvalık Gezilecek Yerler : Nokta Atışı 15 Yer (Haritalı)

yazısına da bi göz atın derim. Hem tarihi yerlerden bahsetmiş hem de plajlardan. Küçükköy (Yeniçarohori) önerileri de var 🙂

Yeni yollarda, yeni lezzetli rotalarda görüşünceye dek, 

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

 

GÜZEL İZMİR’DE ZİYARET EDİLESİ 10 GÜZEL MEKAN: BOYOZ, GEVREK VE ÖTESİ.. İZMİR MEKAN REHBERİ

 

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.