TÜRKİYE

Fıstıkzade ile Tatlı Bir Gaziantep Turu

Gaziantep kültürüyle, tarihiyle, gelişmiş sanayisiyle ve en önemlisi kendine has mutfağıyla, Türkiyenin gözbebeği şehirlerinin başında geliyor. 2015’in Aralık ayında Gaziantep, gastronomi dalında UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağına” dahil edildi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gazianteplilerin özverili çalışmaları sonucunda elde edilen bu gurur verici sonuç, Gaziantep’i turistik bir cazibe merkezi haline getirme yolunda çok önemli bir adım oldu. Tam bu noktada Gaziantep’in baklavacılık alanında yükselen markası FISTIKZADE‘nin bloggerlar için düzenlediği Antep Gezisine katılmak çok keyifli oldu. Geçen sene 1 güne sığdırabildiğimce dolu dolu Antep’i gezmeye çalışsam da Antep’in lezzetlerine, kültürüne hakim olabilmek için bir çok kez gitmek gerekiyor bence.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet

FISTIKZADE‘nin Ataşehir Şubesinin sahipleri Nilüfer ÖZYILDIRIM ve İlyas Muzaffer ÖZYILDIRIM gezinin en başından beri o kadar ilgili ve yardımseverlerdi ki, organizasyon konusunda sıkıntı yaşanmayacağı en başından belli oldu. Sevgili Saynur’la birlikte daha havaalanında eğlenmeye başladık. Uçakta o kadar eğlendik ki, bir ara acaba hostes gelip öğretmen gibi “Çocuklaaar, kendi aranızda ne gülüşüp duruyosunuz bakiim, bize de söyleyin biz de gülelim!” diyecek zannettim. “Antep’in Hamamları” eşliğinde bildiğin oynaya oynaya Gaziantep’e iniş yaptık.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-ucak-blogger

Bu andan sonra #fistikzadeilegaziantep etiketi ile sosyal medyanın her kanalından paylaşımlar yapmaya başladık.

FISTIKZADE ekibi bizi Havaalanında karşıladı, tam otele gidecekken dümeni Kelebek Paça, Beyran ve Kebap Salonu’na kırdık.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kelebek-beyran

Beyran, Gaziantep İline özgü, içinde haşlanmış pirinç bulunan ve kuzu gerdandan yapılan, bol baharat, sarımsak ve salça ile sunulan, pişimi gerçekten de şova dönüşebilen bir çeşit çorba.. Bol acılı ve sarımsaklı olduğu için sadece çok az tadına baktım. Hatırımda kalan etin lezzeti.. Bana çok ağır gelen bu çorbanın hayranı çok fazla. Gece yarısı yahut sabah beyran içmeden duramayanlar var. Bir Gaziantep gezisinin olmazsa olmazlarından.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-beyran-kelebek

DİVAN OTEL

Gezimizde konaklama için ayarlanan Divan Otel‘e döndüğümüzde bizi bir sürpriz bekliyordu: Yöresel Antep Lezzetleri..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-pestil-divan-otel

Normalde her biri için farklı lokasyonlara gitmek gerekecekken, hepsini yanyana dizilmiş bizi beklerken görünce gerçekten çok mutlu oldum.. Menengiç, fıstık, fıstıklı muska sarma, kahke, tahinli kurabiye, pestil, fıstıklı kurabiye ve daha niceleri..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-divan-otel-memengic

Minik minik pek çoğundan tadıp ilk geceden neye uğradığını şaşıran mideme zahter çayını uğurladım. Zahter, hem hazmı kolaylaştıran hem de mideyi rahatlatan bir bitki çayı. Aslında kekik çayı.. Yeme içmenin bu kadar ön planda olduğu bir şehirde böyle bir kurtarıcıya gerçekten ihtiyaç var..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-divan-otel-kahke

Yol yorgunluğu, yemeklerin verdiği mahmurlukla Gaziantep’in en iyi otellerinden olan Divan Otel‘in pamuk gibi yatağına gömüldüm.. Modern çizgisi, şık tasarımı, konforu ve hijyeniyle tüm beklentilerimi karşılayan bir oteldi. Güleryüzlü ve yardımsever çalışanları da bir sonraki Antep gezimde tekrar tercih etme eğilimi göstermemi sağlayacak sebeplerden..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-divan-otel

Gaziantep Havaalanına 23 km uzaklıkta bulunan Divan Gaziantep, Şehir Merkezine de 10 dk yürüme mesafesinde. Gaziantepe yakışır bir Gurme Mutfağa sahip olan Divan Gaziantep, hizmet sektöründe kaliteyi ön planda tutanların memnun ayrılacağı bir otel.

ADRES: Mücahitler Mah. Sani Konukoğlu Bulvarı No: 92/A Şehitkamil Gaziantep

TEL: 0342 999 1 333
info.gaziantep@divan.com.tr

ORKİDE PASTANESİ

Antep’teki ilk sabahımızda kahvaltı için durağımız Orkide Pastanesi oldu. Orkide Pastanesi 1885’te temelleri atılan, o dönem yaşanan şeker kıtlığından dolayı tatlılarını bal ve pekmezle tatlandıran zamanlardan, gün ve gün kendine birşeyler katarak, öğrenerek, yurtdışında gözlem yapıp uyarlayarak bugünlere ulaşan, Gaziantep’e baklava kültürünün yanında pasta kültürünü de benimsetmeye çalışan öncü bir işletme. O günlerden bugünlere kendisini sürekli geliştirerek kaliteli malzemelerle Gazianteplilere özünden kopmadan yöresel ürünlerini modern bir anlayışla sunan Orkide Pastanesi‘nin kahvaltısı gerçekten başarılıydı.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-orkide-pastane-kahvalti

Yöresel Antep peynirleri, nohut piyazı, zeytin salatası, zahter, Antep Peynirli dürüm, bal, ev yapımı reçeller, domates salatalık söğüş, patates salatası, domates soslu kızarmış patates, semsek, katmer ve batma kaymak gibi lezzetlerden oluşan kahvaltı gerçekten müthişti.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-prkide-pastane-kahvalti-durum

Katmer yapımını adım adım seyrettik yemeden önce. Katmer Antep’in imza lezzetlerinden birisi.. Bol fıstık, kaymak ve incecik hamur.. Ver fırına.. Şiir gibi pişsin de gelsin sofrana da yeme de yanında yat!

Batma Kaymak

O esnada masalara teşrif eden “Batma Kaymak” ın hikayesini dinliyoruz mekan sahibinden.. Demir Bey, Batma Kaymağı sarı güller açıldıktan sonra Haziran ayının 15’ine kadar bulabileceğimizden bahsetti. Bereket versin ki batma kaymağın mevsimini yakaladık ve ondan da tatma şansı bulduk. Batma Kaymakla ilgili detaylı bilgi için ikicirtikhanek instagram hesabına bir göz atalım:

 • Süt kaynatılmadan geniş sahanlara koyularak sabaha kadar bekletilir. Bekleyen süt bu süre içinde yüzünde ince bir tabaka kaymak oluşur.

 • Ekmeği ise özeldir. Kısmen kübbana benzese de ekmeğin yüzü kızartılmadan pişirilir. Ekmeği fırınlardan kaymak ekmeği istiyorum diye yaptırabilirsiniz.

 • Ekmeği kaymağa batırma “EBRU SANATI” gibidir.

 • Yaklaşık sahan büyüklüğündeki ekmek, süt olan sahan sarsılmadan ekmeğin yüzü süte denk gelecek şekilde yavaşça sahana bırakılır. 5-10 saniye kaymağın ekmeğe yapışmasını bekledikten sonra bir ebru sanatçısı gibi ekmek özenle sahandan alınır.

 • Ekmeği alırken sahanın kenarlarına değdirmemeye dikkat edilir. Eğer ekmek kenarlara değerse kaymak ekmeğin yüzünden sıyrılarak tekrar sahana dönecektir.

 • Batma kaymak elde edilip servis tabağına koyduktan sonra eski usulle üzerine toz şeker ve fıstık ekeleyerek tüketebilirsiniz.

Gaziantep’i kaliteli ürünler ve modern sunumlarla batıya açan bir kapı Orkide Pastanesi.. Biribirinden leziz pastalar, kurabiyeler, kahkeler, tatlılar.. Yöresel Gaziantep Kahvaltısı yapmak isteyenlerin uğraması gereken nezih bir durak..

Orkide Pastanesi İbrahimli Şubesi

ADRES: Kürşat Tüzmen Bulvarı No: 13 Şehitkamil/Gaziantep

TEL: 0 (342) 322 45 51

FISTIKZADE İMALATHANESİ

Hamurun fırını gördükten sonra aldığı altın sarısı renk ve fıstığın inanılmaz yeşili hani bilimum baklavaya, havuç dilimine, şöbiyete dönüşüyor ya; işte bu dönüşüm nasıl oluyor, soframıza gelmeden evvel şerbetli tatlılar nasıl bir süreçten geçiyor, hangi malzemelerle, hangi yöntemle, ne kadar sürede hazırlanıyor? İşte tüm bu soruların cevabını almak isteyen, yediğini daha da iyi tanımak isteyenler olarak FISTIKZADE‘nin Fıstıkçılar Sitesi’ndeki üretim tesislerini ziyaret ettik. Girişte asılı 5 adımda baklava testini okuduk hijyenik kıyafetlerimizi, bone ve galoşlarımızı giyerken.

 1. Görme Duyusu ile Test: İyi baklava kendisini vitrinde, tepside belli eder, rengi altın sarısına çalar. Baklava diri görünmeli, iştah kabartmalıdır.
 2. İşitme Duyusu ile Test: İyi bir baklavaya çatal batırıldığında bir hışırtı duyulur. Bu ses baklava yapımında kullanılan unun kaliteli olduğuna, yufkanın çok ince açıldığına ve iyi piştiğine dalalettir.
 3. Koklama Duyusu ile Test: Baklavadan mis gibi fıstık ve sade yağ (tuzsuz tereyağından elde edilen saf yağ) kokusu gelmelidir.
 4. Tat Alma Duyusu ile Test: İyi bir Antep baklavası ağızda dağılır. Damakta eşsiz bir tat bırakır, yedikten sonra midede yanma yapmaz.
 5. Dokunma Duyusu ile Test: Antep baklavası en iyi elle yenir, dokunduğunuzda baklavanın sıcaklığını ve hamurunun çıtırlığını hissetmelisiniz.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-fistik

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-havucdilimi

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-havucdilimi-tatli

Büyük bir özenle hazırlanıyor baklavalar, havuç dilimi ve ötesi.. İmalathane çok sıcak, biz zor durduk açıkçası.. Her adımın ayrı ustası var, herkes en iyi olduğu işi yapıyor ve ortaya harika bir sonuç çıkıyor.. Yeni pişip şerbetlenmiş bir tepsi baklavayı elden ele bitiriveriyoruz oracıkta. Tüm testlerden hakkıyla geçiyor FISTIKZADE! Yapımında harcanan emeği, gösterilen özeni gördükten sonra baklavaları yerken daha bilinçli olacağıma dair söz veriyorum kendime.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-havucdilimi-tepsi

Antepi İç ve Dış Ticaret A.Ş.
ADRES: Gaziantep Fıstıkçılar Sitesi 2.Kısım E Blok No:237  Şehitkamil/GAZİANTEP
TEL : +90 0342 238 0 555
info@fistikzade.com.tr

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-blogger-2

ŞERBETÇİ GARA MEHMET

Geçen seneki Antep ziyaretimde de uğrayıp dut suyu içmiştim bu küçük mekanda. Urmu Dut Şerbeti yazan afişini görür görmez içeri dalmıştım. Bu sene de uğrayıp dut suyu içtim, kara dut yedim. Meyan şerbeti ise asla bana göre değil. Damak zevkime kesinlikle uymuyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-serbet-garamehmet-dutsuyu

EMİNE GÖĞÜŞ GAZİANTEP MUTFAK MÜZESİ

Mutfağıyla ön plana çıkan Gaziantep şehrine en çok yakışan müzelerden birisi.. Antep mutfak kültüründe geçmişten beri yer etmiş mutfak malzemelerinin sergilendiği, antep yemekleri ve baharatlar hakkında bilgilerin verildiği bir müze.

MUTFAK SANATLARI EĞİTİM MERKEZİ

Hem “Antep yemekleri nasıl yapılır?”ı öğrenmek hem de bizzat yapmak için mutfak müzesinin bünyesindeki Mutfak Sanatları Eğitim Merkezi’ne geçtik. Alinazik workshopundan sonra yuvalama, içli köfte, Alinazik, Firik Pilavı, Taze Fasulyeli Kabak Dolması ve Helatiye tatlısından oluşan yemeğimizi yedik. Kuru dolmalıklar ve bakliyatlarla yapılan bu Çingene Kız tasviri çok hoşuma gitti.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-yuvalama

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-alinazik

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-mutfaksanatlariakademisi

GAZİANTEP HAMAM MÜZESİ

Antebin en ünlü türkülerinden birisi olan “Antep’in Hamamları”nda da adı geçtiği üzere hamam kültürü Antebin en önemli kültürel öğelerinden birisi. Eski bir hamamdan devşirilen Hamam Müzesi soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümlerinden oluşuyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-hamam-sabun

Müzede hamamda kullanılan her türlü malzemenin (sabun, peştemal, hamam tası, takunya..) sergilendiğini görebilirsiniz. Çeşitli heykellerle de hamam ritüeli canlandırılmaya çalışılmış.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-hamam-balmumu

Ben başlıyorum “Hamamcı Teyze” parçasını söylemeye, gezi öyle keyifli ki, şarkı, türkü hiç bitmiyor. Müzede ufak bir makinayla kendi kişisel sabununuzu üretmenize imkan sağlıyorlar. Eğer vaktiniz varsa bu uygulamayı denemenizi tavsiye ederim.

ZEYTİN HAN

Gaziantep hanlar, hamamlar şehri.. Birbiriyle bağlantılı pek çok han var.. Ve her birinin de kendine göre bir özelliği var.. Zeytin Han yöresel Antep ürünlerini görebileceğimiz, içinde zeytinyağı kuyuları bulunan tarihi bir han.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-zeytinhan

Annem ve teyzeme zeytinyağlı sabun almadan ayrılmıyorum handan. Malum pek sağlıklı diyorlar, her ne kadar ben kullanamasam da..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-han-sabun

ANTEP SEPETİ

Mayıs ayı olmasına rağmen Antep fena sıcaktı. Biz de koşuştururken epey yorulmuşuz haliyle.. Antep Sepeti Mağazasının terasında soğuk içecekler ile serinledik, nefis ikramlarından tattık.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-antepsepeti

Antep’te kötü diye birşey yok. Sadece turistler için değil, kendileri için de en iyisini istediklerinden ve zor beğenen müşteriler olduklarından dolayı rekabet kızışıyor ve herkes canla başla çalışıyor. Kuruyemişler, menengiç ve sıcak atıştırmalıkları yerken gelen menengiç kahvesiyle iyice keyifleniyoruz. Antep Sepeti internet üzerinden de satış yapan bir yöresel ürün satış portalı. İlgilenenler buraya tık tık.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-antepsepeti-ikram

ADRES: Eski Gümrük Caddesi Karagöz Mah. 23/A Şahinbey/Gaziantep – TÜRKİYE

TEL:  0 (342)  221 00 27 

GÜMRÜK HAN VE SEDDAR BEY’İN TÜRK KAHVESİ

Geçen seneki Antep gezimde merak edip değerlendirdiğim hanlardan birisi de Gümrük Han. Hanlara bayılıyorum.. Sıra sıra dükkanlar, geniş bir avlu, üst kata çıkan bir merdiven ve kafanızı kaldırıp baktığınızda olabildiğince simetrik kemerli, bölmeli yapılar.. Gümrük Han klasik bir han, onu farklı kılan bünyesindeki Seddar Bey’in Türk Kahvesi. Fincanda pişen ve iki ayrı kahve görünümü veren kahvelerini tescilletmişler. Yanında deniz kabuğu şeklindeki kaplarda kuş lokumu sunuyorlar. Kahve lezzet olarak pek bir farklılık arz etmiyor. Ama Antebe kadar gelmişken bir denemekte fayda var. Kakuleli olanını deneyebilirsiniz.

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Gaziantep’e gelip de Bakırcılar Çarşısı‘na uğramadan olmaz! Hepsi birbirinden kıymetli el emeği, göz nuru bakır işleri.. İşin ehli, son ustalar.. Tam diyeceğim ki el sanatları, zanaatkarlık, işlemecilik ölmesin; zaman teknolojiyi de yanına alıp yutuveriyor bu değerlerimizi bir bir. Ne diyelim, umarım emekler karşılığını bulur, umarım yeni ustalar yetişir bu sanat ölmez..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bakir-usta

AZİZ BEDROS KİLİSESİ

Bir Ermeni Kilisesi olan Aziz Bedros Kilisesi 1723 yılında inşa edilmiş. 2005 yılında, belediyenin yol açma çalışmaları esnasında ortaya çıkmış. Şimdi ise kilise,  Ömer Ersoy Kültür Merkezi adı altında bir müzeye dönüştürülmüş. Bir kaç hınzır fotoğraf çekinip kiliseden ayrılıyoruz. Bey Mahallesi’ne doğru yol alıyoruz..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet

BEY MAHALLESİ

Bilenler bilir, Yesempatik tarihi evlere, eski sokaklara, harap olmuş yapılara hayrandır. Sokak sokak gezer onları fotoğraflar, imkan bulursa içeri girip daha yakından fotoğraflarını çeker.. Her gelen insanla yeni boyalar sürülen evler, herkes çekip gittikten sonra o boyaları kusar, katman katman açık eder tüm sırlarını..

Gaziantep’te de Bey Mahallesi varmış dediler, buram buram tarih kokarmış.. Bize de bu mahalleyi bulmak düştü. Nefis fotoğraflar çekip, çekindiğimiz;  ismini 1578 yılında inşa edilen Bey Camii’nden alan Bey Mahallesi fotoğraflarla karşınızda..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bey-mahalle

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-beymahallesi-sokak

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-beymahallesi

BAYAZHAN 

Bayazhan bu vakte kadar gördüğüm en büyük hanlardan biriydi. Nezih ortamı, tarihi ambiyansla birleşince harika bir iş çıkmış ortaya. Yapımı 1909 yılında tamamlanan bu tarihi yapının pek çok yaşanmışlıktan sonra güzel bir yatırımla bir yeme -içme kompleksi haline dönüştürülmesi sevindirici.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bayazhan-restaurant

Bayazhan Meyhane‘de birbirinden leziz meze ve yöresel Antep yemeğini fasıl eşliğinde tatma imkanı bulduk. Antebin pürüzsüz bir mayıs akşamında bir tarafta çiğköfteler yoğurulurken, diğer taraftan dostlarla yapılan güzel sohbetlerle nefis bir akşam geçirdik.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bayazhan-cigkofte-fasil

Arap köftesi, kuru dolma, zeytin salatası öne çıkan mezelerden oldu.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bayazhan-meze

Ayvalı pirzola ve yeni dünya kebabı da geceye damgasını vuran lezzetler arasındaydı.

Antebe bir daha gittiğimde muhakkak uğrayacağım mekanlar listemin başına Bayazhan‘ı ekliyorum. Özellikle teras kısmı tüm hana hakim manzarasıyla eşsiz bir akşam yemeği için en güzel fonu oluşturuyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bayazhan-meyhane

Yemek sonrası otelimize dönüp dinlenmeye çalışıyoruz, malum yarın bizi yoğun bir program bekliyor..

KEBAPÇI NECDET

Kahvaltıda ciğer yemenin ilk şokunu Adana gezimle atlattığım için, pazar sabahı ciğer yiyeceğimizi öğrendiğimde çok da fazla şaşırmıyorum. Bir elimde kimyon, diğer elimde lavaş ciğerlerin pişmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Gaziantep Kalealtı mekanlarından Kebapçı Necdet ilk durağımız.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kebapci-necdet

Sokak ortasına atılan minik masa sandalyelerle o kadar şirin ki.. Malum sokağı, sokakta yemeyi seviyoruz. Gaziantep Kalesi manzarası eşliğinde mis gibi ciğeri afiyetle yiyorum, ama midemde katmere yer bırakmayı unutmuyorum.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-ciger-necdet

Tam karşıda bulunan Katmerci Cumaali Usta nasıl katmer yapıyor diye inceden seyre dalıyorum.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-ciger-kalealti

KATMERCİ CUMAALİ USTA

Katmer yapımı şovuna da doyduk Antep’te. İncecik açılan hamur üzerine yerleştirilen kaymak ve bolca serpiştirilen fıstık.. Zarf gibi kapatılan katmerin fırına verilmesi.. Nar gibi kızardıktan sonra kesilip servis edilmesi..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-katmer-cumaaliusta

Katmerin masaya ulaşmadan elden ele azalarak bitmesi.. Ne keyifliydi! İstanbul’da yediğim hiçbir katmer Anteptekilere benzemiyor, üzgünüm.. Anteptekiler kendi aralarında küçük farklılıklar gösterse de genelde hepsinin ayrı bir güzelliği var.. Kimisi kaymağı bol koyuyor, kimisi fıstığı.. Kimi çok hafif geliyor, kimi daha ağır. Hepsinin ortak noktası her haliyle güzel olması. Katmer Antep’i Antep yapan lezzetlerden, ona iyi bakmalıyız!

SAKLIKONAK BAKIR MÜZESİ

Arkadaşlar katmer mi yesem beyran mı içsem diye düşünürken ben kendi çapımda bir kaçamak yapıp Kalealtı sokaklarında keşfe başladım.. Eski evler, dar sokaklar.. Gölge bulursa altında oynayan çocuklar..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-antep-sokak

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-sokak

Derken saklı bir bahçe buldum girdim içeri.. Meğerse bakır müzesiymiş burası.. Daha ziyade bir kolleksiyon niteliğinde olup aynı zamanda da bir kafeymiş. Ve adı da kendine yakışır şekilde Saklıkonakmış.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-bakir-muze

Gel zaman git zaman boynumda sallanan FISTIKZADE kartını gören mekan sahibi “Aaa siz FISTIKZADE ekibinden misiniz, onlar da birazdan buraya gelecekler.” demesin mi! Benim övünerek bulduğum keşfim zaten keşfedilmiş! Alın size bir Kristof Kolomb vakası daha! Ekiple beraber tekrar müzeye dönüyoruz ve gezinin en keyifli dakikaları yine burada yaşanıyor. Biz bir grup içindeki çocuğu özellikle büyütmek istemeyen blogger, merdivenlerde boomerang çekeceğiz diye yapmadığımız şaklabanlık kalmıyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-saklikonak-blogger

Kahkahalar birbirine karışıyor. En güzel anılarımız da o esnada çekindiğimiz fotoğrafların içine yerleşip zihnimizde kendine güzel bir yer buluyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-nilgun-karakas

TAHMİS KAHVESİ

Antep deyince aklıma ilk gelen mekan kuşkusuz ki Tahmis Kahvesi.. Çok iddialı gelecek ama bana en çok huzur veren mekan diyebilirim.. Dışarısı cayır cayır yanarken içerisinin dingin serinliğine paha biçilemez.. Bulunduğu tarihi bina benim eski yapı arzuma nasıl da hitap ediyor.. Ve onun bugünlere kadar sağlam bir şekilde gelmesi takdirimi kazanıyor.. Yüksek bir tavan, vitraylar..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-tahmis-kahvesi

Menengiç Kahvesi.. Aslında bu mekana gelmemizin gerçek sebebi bu! Bir de zahter çayı tabii.. Mide ferahlatıcı ne varsa getirin önüme! Antep gibi bir gastronomi şehrinde hiç durmadan çalışan midelerimizin gönlünü almak gerekiyor bence Tahmis’te.. Menengiç kahvesi söylüyoruz, yanında -adettendir- içinde menengiçin ve kırık leblebilerin bulunduğu bir çeşit kuruyemiş tabağı geliyor ikram olarak.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-tahmis-kahvesi-menengic

Tüm mekana hakim masamızda belki 2 saat çok da fazla konuşmadan oturuyoruz.. Yoğun temponun acısını alabildiğine sakinlik ve huzurla çıkarır gibiyiz. Menengiç, yabani fıstığın kavrulup ezilmesiyle elde ediliyor. Marmelat halinde satılan menengiçi satın alıp evinizde de yapabilirsiniz. Menengiçin faydalarına değinecek olursak: öksürüğü keser, nefes darlığına iyi gelir, göğsü yumuşatır, böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur, mide ağrılarına iyi gelir, kalp yetmezliği riskini azaltır..

ZEUGMA MÜZESİ

Zeugma Antik Kenti M.Ö. 300’de Büyük İskender tarafından kurularak “Selevkia Euphrates” ismi verilmiş, yani “Fıratın Silifkesi”. Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent M.Ö. 31’den itibaren Roma İmparatorluğuna bağlanarak “geçit” anlamına gelen “Zeugma” adını alıyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-zeugma-muze

Zeugma‘da ilk kazılar ne yazık ki kaçak kazı ihbarları üzerine yapılmış. GAP kapsamında inşa edilecek Birecik Barajı yüzünden sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Zeugma Antik Kenti’nde 1993 yılından itibaren yerli ve yabancı arkeologlar tarafından çok sayıda kurtarma kazıları gerçekleştiriliyor. İşte bu kazılar sonucunda ortaya çıkarılan birbirinden kıymetli mozaikler şimdi Zeugma Müzesi‘nde sergileniyor. Gaziantep’e ilk gelindiğinde muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir müze.. Dönemin şartlarının zorluğuna rağmen ustalıkla ve incelikle yapılan, her birinin farklı hikayesi olan onlarca mozaik..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-zeugma-mozaik

Ve daha sonraları bulunan, çok bozunmadan kalmış, mozağiyin Mona Lisa’sı “Çingene Kız”.. Geçen sene müzeyi ziyaret ettiğimde en çok etkilendiğim mozaik “Çingene Kız” olmuştu. Hangi açıda bakarsanız bakın bu şirin çingenenin gözleri hep size bakıyor. Tıpkı Mona Lisa gibi.. Bu konu ayrıca araştırılmalı..

KÜŞLEMECİ HÜSEYİN USTA

Müze gezisi sonrası acıkmıştık haliyle. Ben geçen sefer epey detaylı gezdiğim için bu sefer biraz daha hızlı gezindim müzede. Önce yeni inşa edilen Küşleme Hebaphan‘a uğradık.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kusleme-kebaphan

Son dönem yapıları arasında en etkileyicilerden biri olduğunu düşünüyorum. Dev sütunlu kapısından içeri girdiğinizde özenle döşenmiş yer karoları ve şık avizeler dikkat geçiyor. Henüz yapım aşamasında olduğu için yemeğimizi burada yiyemiyoruz ama mekanı sonraki Antep gezilerimde listeme alacağım muhakkak. Küşlemeci Hüseyin Usta merkeze biraz uzak konumuna rağmen müdavimi bol, müşterisi sadık mekanlardan.. Burada ne yediysem beğendim. Hatta Antep’te yediğim en güzel katmer de Küşlemeci Hüseyin Usta‘nınkiydi. Önden gelen fındık lahmacun, lahmacun sevmeyen bana bile kendini yedirtti.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kusleme-huseyinusta-lahmacun

Buzlu kaşık salata bu kebap cennetinde kebapların en iyi eşlikçilerinden birisi..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kusleme-huseyinusta-kasiksalata

Simit kebabı, kuzu ve tavuk şiş gerçekten nefisti, ama küşlemeye ayrı bir parantez açmalıyız. Küşleme, kuzunun ense kısmında omurganın iki yanından çıkarılan, her kuzudan 2 tane çıktığı için pek özel, pek kıymetli! Löp et tabirinin hakkını hem görüntüsüyle hem de mükemmel lezzetiyle veriyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kusleme-huseyinusta-kebap

Ve küşlemeyi Antep’te sadece “ustalar” yapabiliyor. Yani diğerleri de yapar da mundarlar caanım eti. Daha evvel Halil Usta‘da yediğim küşlemeyi Hüseyin Usta da çok güzel yapıyor. İşinin hakkını veren ustalarımıza selam olsun! Küşlemeci Hüseyin Usta‘nın bahçe kısmında dev bir dut ağacı var, bereket versin ki tente gerilmiş, yerlerde mundar olmuyor caanım dutlar.. Mevsimine denk gelirseniz otomatikman bir tabak dutun da sahibisiniz..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-kuslemeci-huseyinusta

Küşlemeci Hüseyin Usta‘yı benim için özel yapan faktörlerden birisi de Vesile Hanımla burada tanışmış olmam. Kendisi öyle güzel fotoğraflar çekiyor ki.. Hatta FISTIKZADE Mağazasında elimde baklavayla çektiği fotoğraflarım pek çok gazetede yayınlandı. Bu kadrajı da yüreği gibi güzel insana teşekkürü bir borç bilirim..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-nilgun-karakas-blogger

FISTIKZADE GAZİMUHTARPAŞA

Onca gezme-tozma, yeme-içmeden sonra, Gaziantep’te baklavanın kalbi olan Gazimuhtarpaşa Caddesi üzerindeki FISTIKZADE Mağazasına vardığımızda hacı adayları kutsal topraklara ayak basmış gibi bir hava oluşuyor adeta. FISTIKZADE logosunda da yer alan fes, dekorasyonun da güzel bir parçası olmuş. Kendimi bol bol baklavalı ve fesli fotoğraf çekinirken buluyorum.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-fes

Vesile Hanım’ın çektiği pozlar da birbirinden güzel, paylaşmalara doyamıyorum. Baklavaları seyredip, şöbiyetle meşk edip, fıstıklı dolamayla dans ettikten sonra uslu bir kız olarak masaya oturuyor, tatlılarımı yiyorum.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-fistiklidolama

Özellikle fıstıklı dolama için ayrı bir parantez açılmalı! İçerdiği bol fıstık, ince ötesi hamuru ve eşsiz lezzeti.. Piyasadaki örneklerinden daha fazla fıstık içermesiyle FISTIKZADE‘nin imza tatlılarından. Şöbiyet ve fıstıklı baklava hafifliğiyle, yemekten yorulmuş midelerimizi hiç mi hiç rahatsız etmiyor.  

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-sobiyet

Asla glikoz şurubu kullanılmadan, en kaliteli ürünlerle ve büyük özenle hazırlanan tatlıların sunumu da şık.. FISTIKZADE Antep’e çok yakışmış ve kıyasıya baklava yarışlarında, gerek misafirlerin gerekse Antep’in yerlilerinin takdirini kazanmış. Ankara, İzmir, Adana, Bursa, İzmit, Sakarya, İstanbul-Ataşehir, İstanbul-Beylikdüzü şubelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-sobiyet-fistik

Kalitesini sertifikalar ile de kanıtlayan FISTIKZADE, sürekli kendini geliştiren ve yenileyen yaratıcı vizyonuyla hem baklava geleneğini geçmişten günümüze taşıyor hem de bunu daha geniş bir kitleye sunacak altyapıyı hazırlıyor. Girişimci Nilüfer&İlyas ÖZYILDIRIM kardeşlerin enerjisi bile yeter!

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-nilufer-ilyas-ozyildirim

Fıstıkzade Amca ile toplu bir fotoğraf çekinip ellerimizde birer tepsi baklavayla aracımıza doğru yol alıyoruz. Bu arada FISTIKZADE‘den aldığım Antep fıstığı da çok güzeldi. Tazecikti.. İstanbul’a dönünce Antep aklıma geldikçe bir avuç yedim. İş yerindeki arkadaşlarım da çok beğendi. Mağazalarından gönül rahatlığıyla fıstık da alabilirsiniz..

DÜLÜK BABA TABİAT PARKI

Antepliye kebap beğendirmek zordur! Çünkü her biri hafta sonu pikniklerinde maharetini konuşturan birer kebap ustasıdır! Mesire yerlerinden yükselen mangal dumanları konuyu bilmeyenler arasında “Yangın mı çıktı acaba?” kelamlarının çıkmasına sebep olur. Tecrübeli rehberimiz Mehmet SEVEROĞLU: “Antep’te düğün yapacağınız tarihe dikkat etmeniz gerek, eğer berberlerin piknik gününe denk gelirseniz damat tıraşsız damat olursunuz.” diyor. Demek ki neymiş, Antepli kendi keyfine düşkünmüş! En iyisi, en güzeli! Ben mutlu olmalıyım ki başkalarını da memnun edebileyim.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-golet

Bizler için Göl Cafe Restaurant‘ta çimler üzerinde pek sevimli  masalar hazırlanmış, yanıbaşımıza da dev mangal kurulmuş, şişler dizilmiş. Gönlümüze göre, istediğimiz şişi seçip, mangalda kendimiz pişiriyoruz.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-mangal

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-mangal-sis

Bir tarafta göl manzarası, bir tarafta koşup oynayan çocuklar, diğer tarafta Güney Doğu Anadolu Bölgesinde olduğunuzu unutturacak yeşil.. 2 gün gibi kısa bir sürede alışıp kaynaştığımız ekipten ayrılmak güç olsa da vedalaşıp havalanına doğru yol alıyoruz.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-blogger

Gaziantep, her faktörüyle iyi bir şehir olmanın hakkını veren bir kültür bombası, lezzet haritası.. Normalde tarihi yerler gezilirken acıkınca yemek yenir, Gaziantep’te yemek durakları arasında kalan tarihi yapılar ziyaret ediliyor. Gez, dolaş, ye, tat buna tabii ki iki gün yetmiyor. En müsait zamanda yeniden gidip, listemdeki diğer mekanları da ziyaret edip, bu güzel lezzetlerle midemi şenlendirip, güleryüzlü insanlarıyla derin muhabbetlere giresim var!

Benim Diyet Yemeklerim ile ayrılmaz ikili olduğumuz doğrudur

Benim Diyet Yemeklerim ile ayrılmaz ikili olduğumuz doğrudur

Gezi boyunca esprileriyle bizleri motive eden FISTIKZADE Genel Koordinatörü Vedat DİRİ’ye, hep yanımızda olan, bizimle gülüp bizimle eğlenen, geziyi pürüzsüz hale getiren FISTIKZADE Ataşehir Şubesinin işletmecileri Nilüfer&İlyas ÖZYILDIRIM’a, tur esnasında gerek tarihi, gerek kültürel, gerek sosyoekonomik, gerekse gastronomik bilgilerle dimağlarımızı canlı tutan rehberimiz Mehmet SEVEROĞLU’na, güleryüzü ve güzel kalbiyle, en sevimli anlarımızı fotoğraf karelerine sığdıran Vesile KAYA’ya ve üretim tesislerinden, satış mağazasına her alanda markaya emeği geçen tüm FISTIKZADE ekibine teşekkürlerimi sunarım.

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-blogger-antep

Ayrıca misafirperver ve güleryüzlü Divan Otel çalışanları ve yöneticilerine de teşekkürü borç bilirim!

Gezimizin basına yansımaları..

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-gazete-haber

yesempatik-fistikzade-gaziantep-baklava-gezi-lezzet-gazetehaberi

Ağzının tadını bilen insanın sohbeti de leziz oluyor, bunu bilir bunu söylerim!

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

alexa.com

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

4 Yorumlar

 • Cevapla
  Gezginnerede
  27 Haziran 2016 at 07:33

  Ne güzel yazmışsın ?

 • Cevapla
  lezzet tramvayi
  28 Haziran 2016 at 15:11

  çok guzel bir gezi olmuş . Ben 5 sene önce gitmiştim O zamanlar Zeugma Muzesı yeni açılmıştı ve gunu birlik gitdip gelmiştim belli yerlere ve muzelere gıtmıstık Gitmediğim yerlerden birisi meyhaneye gitmek isterdim . Antep gezisi tekrar olmalı yani diye düşündüm kimbilr kışa dogru bir gideriz artık 🙂 bu yazından da kesin yararlanırım o zaman 🙂 sevgiler http://www.lezzettramvayi.com

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   30 Haziran 2016 at 16:53

   Faydalı bir yazı olduysa ne mutlu bana. İçten yorumunuz için çok teşekkür ederim. Antep gezisi candır 🙂

Yorum Bırakın