TÜRKİYE Semt Keşifleri

MERSİNLİ FRİDA! MERSİN EVLERİ ADETA SANAT GALERİSİ!

Mersinli Frida

Mersin denince aklınıza ne geliyor? Tantuni, kerebiç ya da palmiyeler? Evet bunların hepsi Mersin’i Mersin yapan en önemli detaylardan. Ama artık Mersin denince benim aklıma Frida geliyor! Akbelen Mahallesi‘ndeki binaların dünyaca ünlü ressamların eserlerinin reprodüksiyonları ile bezendiğini öğrendiğim o güne ışınlanalım isterseniz.. Hava sıcak, aylardan ağustos! Beynim pekmez gibi aktı akacak! Ama Toroslar ilçesinin Akbelen Mahallesi‘nden geçerken bir de ne göreyim? Frida karşımda duruyor! Peki bu nasıl oluyor?

Mersinli Frida

Mersinli Frida – Frida Kahlo

MERSİNLİ FRİDA

Mersin Toroslar Belediye Eski Başkanı Hamit Tuna, Akbelen Mahallesi‘ndeki yıpranmış evler ile ilgili güzel bir çalışma yapmak istiyor ve bu hususta Ressam Nazife Bilgin Hazar‘a teklif sunuyor. Projenin detaylarını kesinleştirip kolları sıvayıp vince atlayıp boyamaya başlamış binaların cephesini Nazife Hanım. Mersin sıcağında başına güneş geçmesin diye taktığı hasır şapkası ile öyle sempatik ki..

Ressam Nazife Bilgin Hazar

Ressamın hikayesi de ilginç. Nazife Hanım 2011 senesinde 49 yaşındayken Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazanıyor, ilk duvar çalışmasını da öğrenci iken gerçekleştiriyor. Okulunu da 100 üzerinden 98,59 gibi rekor bir not ortalamasıyla bitirmiş. Ne güzel bir başarı öyküsü.. Nazife Hanım’ın şu sözü de etkileyici:

“Herkesin yolu sanat galerisinden geçmez ama sokaktan geçer. İnsanların duygu ve düşüncelerinin de bir adım ileriye gittiğini, farklı düşündüklerini hissediyorum artık. Okuyorlar, araştırıyorlar. Frida’yı öğrendiler, hayatını okuyorlar mesela. Gelip bana anlatıyorlar.”

Salvador Dali-Kelebek Gemi

Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının cepheleri Frida Kahlo, Johannes Vermeer, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Diego Rivera, Neşet Günal ve Osman Hamdi Bey gibi önemli ressamların en güzel eserlerinin reprodüksüyonları ile bezenmiş durumda.

Neşet Günal

Vermeer-İnci Küpeli Kız

Süreci yakından takip eden Belediye Eski Başkanı Hamit Tuna Frida Kahlo eserinin reprodüksüyonuna sembolik de olsa katkı sağlamış ve şöyle bir açıklamada bulunmuş:

“2014-2019 yılları arasındaki hizmet projelerimizden bir tanesi de cadde ve bulvar güzergahındaki binaların daha sağlıklı hale getirilmesi ve görüntü güzelliğinin sağlanmasıydı. Akbelen bulvarı üzerinde bulunan Akbelen konutlarımızın cadde ve cepheli kısmında gerçekleştirdiğimiz taş duvar örme çalışmalarının ardından yol güzergahındaki 21 tane binamızı dünyada öne çıkan ressamların meşhur resimleriyle taçlandırıyoruz. İlgi ve dikkat çeken bu projemizle metruk görüntü içerisinde olan bu binalar daha sıcak ve hoş görünüme kavuştu.

Burada personel arkadaşlarımızın ve Projemizin ressamı Nazife Bilgin Hazar Hanımefendinin himayelerinde çok güzel eserler ortaya çıkıyor. Akbelen Bulvarı üzerindeki binalar bittikten sonra Güneykent Mahallemizde Mersinli Ahmet Bulvarı üzerindeki hastane güzergahında tespit ettiğimiz 12 tane binamızda da bu projemizi devam ettireceğiz.

Toroslar’ı farklı kılan bu çalışmamız, sanata verdiğimiz değerin de en güzel göstergesidir. Aynı zamanda çocuklarımızın iyi resim yapma yönünde de heveslendirecek bir projedir. Toroslar Belediyesi olarak çok daha güzel projelere hayat vererek ilçemizde yansıtacağız. Bizi izleyemeye devam edin.”

Frida Kahlo-Papağanlar

Mersin’de Frida.. Mersinli Frida.. Acılarla yoğrulmuş hayat hikayesi ve yaşam mücadelesi ile nice insanlara örnek oldu.. Şimdi Mersin evlerinin duvarlarında her şeye rağmen dimdik ayakta ve gülümsüyor. Bizlere ve tüm dünyaya ümit vadediyor.. Sanat varsa umut vardır! 

Auguste Renoir

Sanat en iyi onarandır! Sanatla haşır neşir olan insanın kötü alışkanlıklara ayıracak zamanı olmaz ve sanat insanı farklı bilinç seviyesine taşır. O yüzden önce kanaat önderleri ve devletin etkili kademelerinde yer alan kişiler böyle örnek projelere destek olmalı ki sanat galerilerde bir avuç insan arasına sıkışıp kalmasın! Sokağa taşsın, merak uyandırsın, araştırmaya ve öğrenmeye sevk etsin.

Tüm kaygılardan uzak, estetik görünümü bile ruhumuza ilaç gibi gelmeye yetiyor. O Mersin sıcağında bu muhteşem eserlerle buluştuğum an heyecandan bir ileri bir geri koştuğuma arkadaşım şahittir. 

Diego Rivera-Calla Lilly Vendor

O zaman ne yapıyoruz? Mersin‘e gittiğimiz zaman yolumuzu muhakkak Akbelen Mahallesi‘ne düşürüyoruz! İnci Küpeli Kız’a selam verip, Kaplumbağa Terbiyecisi’ndeki kaplumbağaları seviyoruz. Ve Frida’nın karşısına geçip uzun uzun bakıyoruz.

Osman Hamdi Bey-Kaplumbağa Terbiyecisi

Mersinli Frida! Mersin‘e ne çok yakıştın! Meksika’ya, senin memleketine de selam olsun!

Ayrıca konu ile ilgili “Dolmuşçuya “Frida’da inecek var” diye sesleniyorlar.”

başlıklı eğlenceli bir haberi de linkledim. Okuyabilirsiniz efendim..

Vermeer-İnci Küpeli Kız

Leonardo da Vinci-Mona Lisa

Osman Hamdi Bey-Halı Satıcısı

Diego Rivera

Van Gogh-Badem Çiçeği

Van Gogh-Yıldızlı Gece

Yeni yollarda, yeni hikayelerde görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın