TÜRKİYE Oteller

Talay Bağları Konukevi’nde Bir Bağ Masalı

Herşeyden ve herkesten usanıp bunaldığınız bir anda çekip gitmek istersiniz ya; özünüze dönüp doğaya ve kendinize vakit ayırmak.. İşte öyle zamanlarınıza ilaç gibi gelecek bir yer biliyorum: Talay Bağları Konukevi.. Bozcaada‘da, Ayazma Plajına giderken Sulubahçe mevkiinde “Resmi Bağ Yolu”nun bitiminde..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel

Çeşit çeşit üzümlerle bezeli uçsuz bucaksız bağların arasında bir çardak.. Çardağın içinde uzunca bir masa, ahşap sandalyeler.. Ve o masada rüya gibi bir kahvaltı düşünün..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-recel-kahvalti-sofra

Peynir, zeytin çeşitliliğini anlarım ama bir masada altı çeşit domatesle ilk kez karşılaştım. Cherry domateslerin rengine bayıldım. Sarı, turuncu, kırmızı..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kahvalti-domates

Üzüm salkımını andıran bu minik domatesleri ise yemeye kıyamadım. Meyve sebzelerin tümü bağ ve bahçelerden. Sağlıksız tek bir ürün yok masada. İçinde ne olduğunu üreticisinin bile bilemediği şarküteri ürünlerini aramasın gözleriniz.. Çünkü “Kendimiz yemediğimiz ürünleri konuklarımıza da sunamayız.” diyor işletmenin sahipleri. Bozcaada‘nın bambaşka bir reçel kültürü var. Aklınıza gelebilecek herşeyin reçelini yapıyorlar adada. “Aaaaa acı biberin, domatesin reçeli mi olur canııım” demeye kalmadan önünüzdeki tabakta size gülümseyen bu reçelleri tadar tatmaz hayretler içerisinde beğeniyorsunuz.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-recel

Talay Bağları Konukevi‘nde de mekanın sahibeleri tarafından özenle hazırlanan reçelleri tatma imkanı buluyorsunuz. Portakal,  şeftali, ıtırlı ve ıhlamurlu elma, kızılcık reçelleri birbirinden güzel.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-portakal-receli

Yine kendi yapımları acukaya hayran kaldığımı belirtmeliyim. Bir foodie klişesi olan “Hayatımda yediğim en güzel ………..” cümlesinde boşluğu acukayla gururla doldurabilirim : ) . 

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kahvalti-acuka

Hepsi en kalitelisinden peynir ve zeytinler, yine bahçe mahsulü taptaze biberler.. Peki ya o meyvelere ne demeli? Katlı sunumla masanın ağırlık merkezinde bir natürmort tablo edasıyla duran meyvelerin özenli dizilişi bile takdire şayan. Bağ evinde yapılan bir kahvaltıda, hazır üzümler de olmuşken elbette ki baş rolde çeşit çeşit üzüm oluyor. Çekirdeksiz kırmızı üzüm (Crimson Seedless) favorim oldu içlerinde. İncir ve mürdüm eriği de sunumu renklendiriyor.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-incir

Bu bağ evi bana yazın kahvaltıda üzüm yeme alışkanlığı kazandırdı. Pişman mıyım? Bilakis, tüm aile bireylerine de benimsettim üstüne üstlük. Her gün taze malzemelerle yapılan omlet ve börek çeşitlerine de değinmeli biraz. Fırında omlete bayıldım.. Üzerine konulan asma yaprağı bambaşka bir boyut kazandırmış.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-sofra-sunum

Talay Bağları Konukevi‘nin kahvaltısında beni en çok etkileyen durumlardan birisi de kahvaltının hemen peşine yapılan tatlı ve kahve servisi.. O gün hangi taze malzemeler mevcutsa, hangi ağaçtan, hangi mis kokulu meyve toplandıysa onunla yapılan tatlılar, muhallebiler, tartlar.. Son gün yediğim armutlu tart uzun süre aklımdan çıkmadı.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kitap-armutlu-tart

Ve o muhteşem sofranın kusursuz dizaynı.. Her sabah özenle toplanan renk renk çiçeklerle bezeli, ilmek ilmek dokunmuş bir masa..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-domates

Reçellerin ayaklı kaselerde sunulması masaya çok güzel bir boyut kazandırmış. Hem lezzeti, hem kalitesi, hem sunumu, hem de şık görseliyle Talay Bağları Konukevi‘nin kahvaltısı hayatımda bir kahvaltı miladı oluşturdu. Uzun süre etrafımdakilere anlata anlata bitiremedim.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-recel-kahvalti

Şimdi sizlere de anlatıyorum, yerlerinizi erkenden ayırtın bir sonraki sezon için. Çünkü sadece 4 odası var ve kahvaltı masası yalnızca 10 kişilik. Ve bu eşsiz kahvaltının tadı üzgünüm ki ancak o güzel masada çıkar.  

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-omlet-borek

Kahvaltının tek boyutu yeme-içme boyutu değil. Ben hayatımın en keyifli sohbetlerinden bazılarını işte bu güzel masada yaptım hiç tanımadığım insanlarla. İşletme sahiplerinin sıcak yaklaşımı, Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden gelmiş, apayrı yaşamları olan insanları bir araya getiren bir ataş görevi gördü. Onlar bizi bir araya getirdi, bizse konudan konuya atlayarak her telden çaldık, konuştuk, konuştuk.. Sanat, bilim, tarih, arkeoloji, paleontoloji, astronomi, siyaset, ziraat, gezi, müzik ve daha niceleri.. Hep söylerim, “Ağzının tadını bilen insanın muhabbeti de leziz oluyor.” ve güzel yemekler yiyen insanın damağından açılan yol kalbine kadar gidiyor. Diyeceğim o ki, yemek sadece yemek değildir!

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-portakal-receli-amaranda

Kahvaltı sonrası bağı gezmek güzel bir fikir gibi duruyor. Bir yanda Bozcaada‘nın simgesi haline gelen, şarabı ilk kez Talay Ailesi tarafından yapılan “Karalahna” üzümleri, diğer tarafta “Ata Sarısı”, “Kuntra”, “Vasilaki”, “Çavuş”, “Kardinal” ve daha niceleri..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-portakal-receli-karalahna

KARALAHNA

Üzümler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin imdadına bu tabelalar yetişiyor. Biz henüz üzümü görür görmez cinsini tayin edebilme boyutunda değiliz. Ama bu bağ gezisinden sonra belli başlı üzümleri daha rahat tanır hale geldiğimi de itiraf etmeliyim. Belki de algıda seçicilik oluştu 🙂 .

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-karalahna

Üzüm emek ister, ilgi ister, insan ister.. Bir bağı ne kadar çabalasanız da mekanik hale getiremezsiniz. Asmayı tutturacağınız çubuklardan tutun da, sulama oranına kadar her detay önemli. Aslına bakarsanız da epey külfetli.. Ancak Talay Ailesi, Ata yadigarı bağlara gözleri gibi bakıyor.

ATA SARISI

ATA SARISI

Bağ; bir canlı, ruhu var, yaşıyor. Nasıl kıyabilir ki insan.. Boşuna dememişler “Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.” diye. Hayat ve ilişkilerimiz de öyle değil mi.. Sevgili ilgi ister, şefkat ister, güleryüz ister; yahut bir arkadaş aranılıp sorulmak ister.. Kendi haline bırakırsanız otlar bürür, sararıp solar bir bağ. Arayıp sormazsanız darılıp gider bir dost. Aile yadigarı üzüm bağlarına gözü gibi bakan Talay Ailesi‘ni gönülden tebrik ediyorum..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-cekirdeksiz-meyve

CRIMSON SEEDLESS

Peki odalar nasıl? Odalardan bahsetmeden önce bisikletseverleri burada bir sürpriz bekliyor. Misafirler ücretsiz olarak bisikletleri kullanabiliyorlar ziyaretleri süresince. Odalarda kask da mevcut. 

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-bisiklet

Odaya ilk girişte sizi minik bir dolap karşılıyor. Üzerindeki seramikler işletme sahiplerinden Hülya Hanımın eseri. Dolabın kapaklarını açtığınızda su ısıtıcısı, çay, kahve, bisiklet kaskı ve sinek ilacı görüyorsunuz. Sonuçta bu bir bağ evi, o sinekler, arılar bölgenin asıl sahibi 🙂 .  

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-seramik

Siz sinek ısırıklarıyla cayır cayır yanmadan evvel incelikle düşünülerek odaya yerleştirilmiş olması güzel. Ayrıca prize takılan sineksavarlardan da mevcut. Odada ahşap etkisi gözlemleniyor. Yatağın bulunduğu kısma minik bir merdivenle çıkılıyor.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-dekorasyon

Tavan oldukça yüksek, içiniz daralmadan rahatlıkla uyuyabilirsiniz. Odada klima olmasına rağmen klimadan rahatsız olabilecekleri düşünerek bir tavan pervanesi yerleştirilmiş. İşte o klimadan rahatsız olan şahıs benim, bu ince düşünce çok etkileyici. Beyler üzgünüm ama işletmeciliği kadınlara bırakın bence artık. İki kardeş (Zehra ve Hülya Hanım) sanatçı kişiliklerini konuşturup, hizmet sektörünün ihtiyaçlarını da düşünerek maksimum mutluluk sağlayabilmek adına çaba sarfetmişler. Hiçbir otelde görmediğim minik kitaplığı ve okuma koltuğuyla da gönlümü kazanıyor.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-ahsap-kitaplik

Boş kalan vakitlerimde şarapla ilgili kaynakları inceleme imkanı buldum bu sayede.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kitap

Banyo kapısında aynı zamanda bir vitray sanatçısı olan Zehra Hanım’a ait bir çalışma bulunuyor. Kadeh tabanlarıyla hazırladığı bu çalışma, odanın sanatsal değerini daha da yükseltmiş. 

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-vitray

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-banyo-vitray

Lambalar da cam üfleme yöntemiyle Lübnan’da özel olarak üretilmiş. Talay Bağları Konukevi‘nde lambalar dahi üzüm şeklinde 🙂 .

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kitap-cam-lamba

Talay Bağları Konukevi’nde her detayın ayrı bir manası var. Hiç bir hamle boş yere atılmamış. Konuklar farkettikçe, farkedip memnun kaldıkça işletme sahipleri de mutlu oluyorlar. Bazı yerler sadece uyuyup, kalkılıp, kahvaltı edilip terkedilen yerler değildir. Talay Bağları Konukevi büyük şehirlerin stresinden, keşmekeşinden usananlar, haydan huydan kendine vakit ayırmayı unutanlar, herşey üstüne üstüne geliyorken biraz uzaklaşıp “NEFES” almak isteyenler için biçilmiş kaftan. İçimden bir ses diyor ki, “Mutluluk tam olarak nerede bilmiyorum ama, doğaya olabildiğince yakın konumlandığı kesin.”

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-doga-bogurtlen

Heidi geliyor gözümün önüne.. Biraz peynir, bir somun ekmek ile dağ bayır koşup, eğlenip, mutlu oluyor zilli. Tamam “Hadi gel köyümüze geri dönelim, Fadime’nin düğününde halay çekelim.” demiyorum ama en azından bir yerlerde temiz hava alıp, sağlıklı gıda tüketebileceğimizi “YAŞAM ALANLARI” bırakalım değil mi? Öyle her boş araziye dokunmayalım, doğaya ayak izlerimizden başka bir şey bırakmayalım, ondan fotoğraf dışında bir şey almayalım.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-kitap-bahce

O güzel ağaçlardan bir kaç tane meyve almak serbest yine de, üzülmeyin (Sahibinin rızasını almak kaydıyla.. Göz hakkı diye kasa kasa üzüm sırtlayıp götürmenin alemi yok, nedir yani, pekmez mi yapacaksınız? Bagajda gidene kadar zaten bir kısmı çürüyecek. Aç gözlü olmamalı, nefis köreltecek kadarını almanıza zaten kimse bir şey demez. Ben niye parantez içinde böyle bir anda celallendim diye soracak olursanız, bazılarının şaraplık üzümleri sorumsuzca koparıp asmalara zarar verdiğini duydum da ondan. Zaten her çeşit üzüm kahvaltıda size sunuluyor, işi cozutup, bağlara dalıp, sorumsuzca koparıp, “Hanım küveti üzümle doldur da bugün üzüm suyuyla yıkanalım.” aymazlığına gerek yok! Tamam biraz abarttım, abartmaya gerek yok, zaten küvet de yok : ) ).

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-sebze

Tek handikapı aracı olmayanlar için ulaşımın bir nebze güç olması.  Çünkü Sulubahçe mevkiinde indikten sonra 600 m kadar bağ yolu üzerinden yürümeniz gerekiyor. Aracı olmayanlara minibüs saatleri konusunda bilgi edinmelerini tavsiye ederim. Ama Ayazma Plajına yürüme mesafesinde oluşu, Bozcaada gezisini dinlenme ve plaj odaklı gerçekleştirmek isteyenler için de büyük bir avantaj.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-konaklama

Talay Bağları‘nın bana en büyük kazancı; 1600 yıllarından beri adanın sakini olan Talay Ailesi’nin nadide bireylerinden, “Bozcaadalı olmak, adayı korumak ve ruhunu yaşatmak” konuları hakkında birşeyler öğrenebilmek oldu. Adayı, “Adalı”dan dinledim.

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-zehra-hulya

Eğer siz de benim gibi maneviyata, doğallığa ve doğanın sunduklarına meraklıysanız Talay Bağları‘nda bir bağ masalı yaşamak için Talay Bağları Konukevi‘ne gelin.. Gelin canlar bir olalım..

bozcaada-talay-baglari-konukevi-uzum-sarap-otel-bag

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

http://www.talaybaglari.com/

TEL:  0533 370 30 30 / 0532 477 18 11

ADRES: Sulubahçe,No:24 Bozcaada/Çanakkale | Bağyolu üzerinde, Bozcaada, Bozcaada 17680, Türkiye

MAIL: info@talaybaglari.com

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın