Genel Seyahat Önerileri

SINGAPORE AIRLINES İLE UÇUŞ DENEYİMİ VE SİNGAPUR CHANGI HAVAALANI

Geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Uzak Rota, Singapore Airlines ve Tourism Malaysia İstanbul Ofisi ortak bir çekiliş düzenledi. Çekiliş kapsamında Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı Kuala Lumpur gidiş-dönüş bileti bir kadına hediye edilecekti. Kazanan şanslı kişi ben oldum 🙂 Kendi imkanlarımla, kampanyaları kollayarak Avrupa’ya ucuz uçak biletleri bulabiliyordum ama Asya’ya bilet bakmaya korkuyordum çılgınlar gibi gezmek istememe rağmen.. O yüzden bu çekilişi kazanmam benim için 2018 yılının en güzel sürprizi oldu.

Singapore Airlines İstanbul Ofisi’nden Derya Hanım biletleme sürecinde çok yardımcı oldu ve bana müthiş önerilerde bulundu. Daha gitmeden harika bir seyahat olacağını anlamıştım. Derya Hanım Malezya‘ya geçmeden evvel istediğim kadar Singapur’da kalabileceğimi söyleyince mutluluktan havaya uçtum, bir taşla iki kuş 🙂 Hatta daha uzun izin alabilsem yerel Asya havayolu firmalarıyla çok ucuza başka ülkelere de gidebilirdim. Ama Singapur ve Malezya‘ya odaklanmaya karar verdim. 

Singapore Airlines ile yaklaşık 10 buçuk  saat uçacak, dünyanın en iyi havaalanlarından sayılan Changi Havaalanı‘na varacaktım. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planladık. Seyahat vakti gelip çattığında heyecandan ölecektim. Gitmeden evvel epey araştırma yapmıştım ama biraz da akışına bırakayım dedim.

İlk kez Asya’ya gidecektim -lütfen Anadolu Yakası esprisi yapılmasın 🙂 – ilk kez Sinagapore Airlines ile uçacaktım. Kabin ekibinin kıyafetleri nasıldı? Yemekler leziz olacak mıydı? O kadar saat nasıl geçecekti? Buna yürek dayanır mıydı? Ayaklar şişecek miydi :)))) Kafamdaki deli soruları dizginleyeyim de başlayalım o zaman 🙂

Singapore Airlines

SINGAPORE AIRLINES İLE İSTANBUL-SİNGAPUR SİNGAPUR-İSTANBUL UÇUŞ DENEYİMİ

İstanbul-Singapur direkt uçuşu yaklaşık 10.5 saat sürüyor. Kaç saat süreceğini ilk duyduğumda nasıl geçecek bunca vakit diye endişelenmiştim ama ikramlar yağdıkça hiç bitmesin istedim 🙂 Güleryüzlü hosteslerimiz selamladı bizi ilk olarak. Hani görev gereği gibi değil de gerçekten samimi bir şekilde karşıladılar.

İnsana huzur ve güven veriyorlar. Böylelikle uçuş öncesi gerginliği tümden havaya uçuyor. Buna bir de dağıttıkları buharlı havluları ekleyince tadından yenmiyor! Sıcak minik el havlularını alnımda gezdirdim, tüm baş ağrımı aldı. Onlar havluları dağıtırken ben de artık klasikleşen “Sarong Kebaya” isimli üniformalarını inceledim..

Singapore Airlines-Sarong Kebaya

 • Sarong Kebaya

Fransız Moda Tasarımcısı Pierre Balmain tarafından 1968 senesinde tasarlanan bu kostüm (üniforma deyince çok resmi oluyor ve bunu giyenler de üniformadan çok daha fazlası olduğunu söylüyor) yıllardır değişmeden (giyim kolaylığı için bir kaç güncelleme ve desende bir kaç yenilik dışında) bugünlere ulaşmış ve Singapore Airlines‘ın sembolü haline gelmiş. Kostümün rengine göre kıdem artıyor. Normal hostesler mavi ile başlıyor, yetki ve kıdem arttıkça yeşil, kırmızı, mor olarak devam ediyor.

Kostümün altına giydikleri terlikler ilk aşamada bana komik gelmişti ama sonra geleneksel Singapur kültürünü ne güzel yansıttıklarını düşünüp kendimi eleştirdim. Modernleşmek ve çağa ayak uydurmak elbette güzel ama kendi kültürünü olduğu gibi kabul ettirip tüm dünyada buna saygı duyulmasını sağlamak da takdire şayan bence.

Hosteslerimiz zarif bir şekilde koridorlar arasında salınırken zarafet üzerine kafa yordum biraz. Ey Singapore Airlines sen nelere kadirsin, ben paçoz kot pantolonumla otururken bana dünyanın giyim kuşam üzerine değer yargılarını sorgulattın 🙂

 • İkramlar

En heyecanlı yere geldik 🙂 Yemeklerin güzel olacağını tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Önce menümüz dağıtıldı. Ben ekonomi sınıfında uçtuğum için sizinle ekonomi menüsünü paylaşacağım. Tabi bu menüler sürekli aynı olmayacak zaman zaman değişecektir ama iyi kötü bir fikir sahibi olunabilmesi adına menüyü paylaşayım.

Yemekler gayet lezizdi. Özellikle yerel bira Tiger ve yerel kokteyl Singapore Sling‘i uçakta içmek paha biçilemezdi. Böylelikle alkolün epey pahalı olduğu bir ülkeye daha gitmeden yerel içeceklerini ücretsiz tatma imkanı bulmuş oldum.

Singapore Airlines-Singapore Sling

Uçuşun tadını çıkarttım. En çok da içinde bezelye patlağı olan atıştırmalıkları sevdim. Hatta markete gidip onlardan aldım kendime. Yerel havayolu firması ile seyahat etmek size daha havadayken o ülkenin kapılarını açıyor. Hosteslerin yaklaşımından misafirperverliği, ikramlardan yeme içmeye dair detayları kestirebiliyorsunuz. 

Doğruyu söylemek gerekirse yol boyunca hiç boğazım durmadı! Yemeğin üzerine bira&çerez, biraz sonra sandviç&meyve suyu, daha sonra kek&kahve sonra yeniden kahvaltı derken 10 buçuk saat su gibi akıp gitmiş. Ayrıca iyi bir film arşivlerinin olduğunu söylemeliyim. Bu seyahat benim için bir yorgunluk değil de dinlence oldu. Resmen keyif çattım 🙂 Çin’e giden Türk iş adamlarıyla da sohbet ettiğimize göre artık iniş için hazırız 🙂

SINGAPORE AIRLINES İLKLERİ

Singapore Airlines hakkında biraz araştırma yapıldığında sektördeki pek çok “ilk” i bünyesinde barındırdığını görüyoruz. Bunlardan en ilginci yukarıda da bahsettiğim gibi ilk “sıcak havlu”yu Singapore Airlines sunuyor. Bir kaç tanesini sıralayacak olursak;

 • 1970 yılında Ekonomi sınıfında ilk kez ücretsiz kulaklık ve yeme içmede seçenek sunulması,
 • 1984 yılında Londra-Singapur ilk direkt uçuşu,
 • 2001 yılında ilk kez Krisworld ile uçak içi eğlence sistemi,
 • 2004’te ilk en uzun direkt uçuş Singapur-Los Angeles

Bu liste uzar gider 🙂

SİNGAPUR TÜRK VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTİYOR MU?

 • Singapura Giriş Belgesi

Singapur‘a turistik sebeplerle seyahat edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf! İniş vakti yaklaştığında hosteslerin dağıttığı belgeyi alıp bilgileri doğru bir şekilde doldurursanız, TEBRİKLER SİNGAPUR’A HOŞ GELDİNİZ!

Doldurulan formun küçük bir parçası size iade ediliyor ve ülkenden çıkana kadar bunu kaybetmemeniz gerekiyor. Pasaportunuza vurdukları damga da pek şekilli, pasaporta renk katıyor 🙂 Pasaport kontrolde herhangi bir sorun yaşamadan hızlıca geçiş yaptım ülkeye. O zaman merhaba Changi Airport!

DÜNYANIN EN GÜZEL HAVAALANI: CHANGI AIRPORT!

Nasıl ki Sarong Kebaya bir üniformadan daha fazlası ise Changi Havaalanı da bir havaalanından çok daha fazlası bence! Havaalanına mı geldik cennete mi düştük belli değil! Şehrin sembolü orkideler ve tropik bitkiler her yerde! Özel arajmanlar, dev ağaçlar, geniş yapraklı bitkiler, dinlenme alanları, spor ve oyun salonları, havuz, jakuzi falan filan.. Başımız döndü yahu, bu kadarı benim için çok fazla 🙂 İnsanın erkenden gidip bir kaç saat takılası ya da uçuşunu kaçırası geliyor 🙂 Sanırım aklımı kaçırdım 🙂 

Changi Airport

Havaalanlarında alışkın olduğumuz o keşmekeş, stres ve koşuşturmaca burada yok, çünkü neden çünkü su şırıltısı ve kurbağa sesleri buna müsaade etmiyor 🙂 Şaka değil, bildiğin kurbağa vraklıyor yahu! Uçuşumu beklerken azıcık dinleneyim deyip en havalı orkide arajmanının yanındaki banklardan birine çöktüm. Şırıl şırıl su sesi tuvaletimi getirmesi dışında sorun değildi ama arkamdan bir kurbağa vrakladı!

Nasıl yani? Tam yok artık kurbağalar ne zamandan beri uçakla seyahat etmeye başladı diye düşünürken çiçeklerin arasında mini bi hoparlör gördüm. Kendimizi bir dere kenarında hissedebilelim diye adeta overlok makinasını ayağımıza getirir gibi kurbağa sesini ayağımıza getirmişler 🙂 Hani havaalanına turistik gezi düzenlense katılınır, o derece!

Changi Airport

Yazının burasına kadar aşırı bir övme söz konusu oldu farkındayım ama gidince siz de bana hak vereceksiniz. Changi Havaalanı‘nda aktarmanız varsa hiç üzülmeyin aksine sevinin diye söylüyorum. Yahut seyahat planınızda buraya 1-2 saat ayırın diye paylaşıyorum.

Changi Havaalanı’nın Tarihçesi

 • 1959: Paya Lebar ismi ile kurulan havalanına ilk uçuş gerçekleşiyor.
 • 1981: Changi Havaalanı faaliyete başlıyor.
 • 1988: İlk kez Dünyanın En İyi Havaalanı Ödülünü alıyor.
 • 1991: Terminal 2 açılıyor.
 • 1993: Prenses Diana havaalanını ziyaret ediyor. (:) )
 • 1995: Dünyanın yüzme havuzlu ilk havaalanı oluyor.
 • 2008: İçinde Kelebek Bahçesi olan Terminal 3 açılıyor.
 • 2015: Skytrax tarafından yeniden (habire ödül kazanıyorlar yazmaya üşendim 🙂 ) dünyanın en iyi havaalanı seçiliyor. Böylelikle açılışından beri toplamda 500 kere ödül kazanarak bu alanda bir ilk oluyor.
 • 2017: Terminal 4 açılıyor.
 • 2018: Skytrax tarafından tekrar dünyanın en iyi havaalanı seçiliyor.

Singapore Airlines uçuşları ile ödüllere doymayan bu havaalanını görme imkanım olduğu için mutluyum. Dünyanın geri kalanına örnek olmasını ümit ediyorum. Mimari yapıları beton yığını olmaktan kurtaran doğa ile iç içe, estetik tasarımı ile göz kamaştıran Changi Havaalanı‘nı görülmesi gereken yerler listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Gezmek için can atıp elim kolum bağlı oturduğum bir anımda bir çekiliş sayesinde 8 günlük Singapur-Malezya gezisi yapmış oldum. Hiç görmediğim şehirlerde hiç tatmadığım yemekleri&meyveleri yedim. Bir sürü insan tanıyıp binlerce fotoğraf çektim. Şimdi bunları düşündükçe yüzümde kocaman bir gülümseme beliriyor.

Algıda seçiciclik de insana pek çok şey kazandırabiliyor. Seyahate böylesine tutkun olmasam bu kampanyalardan, çekilişlerden haberdar olamayacaktım. Daha şimdiden 2 büyük çekiliş kazanmış biri olarak sizlere şunu söyleyebilirim ki araştırmaktan ve girişimci olmaktan vazgeçmeyin. Ümitsizliğe kapılmayın. Sonuçta dondurma çubuğundan lüks araba kazanılabilen bir ülkede yaşıyoruz 🙂 Çekilişle işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız da havayolu firmalarının basın bültenlerine abone olun. Zaman zaman fiyatlar yarı yarıya düşebiliyor.

Gezginleri ve seyahat firmalarını bir araya getiren Uzak Rota‘ya, Malezya’yı Türkiye’de daha çok tanıtabilmek için emek sarf eden Tourism Malaysia İstanbul Ofisi‘ne ve bu eşsiz uçuş deneyimini bana sağlayan Singapore Airlines İstanbul Ofisi’ne çok teşekkür ederim.

Bu arada senelerdir severek katıldığım Uzak Rota Travel Summit 2019, 13 Aralık tarihinde Hilton İstanbul Bosphorus Oteli’nde gerçekleşecek. Katılımcılara ve konuşmacılara şuradan bir göz gezdirebilirsiniz.

Singapore Airlines’tan uçak bileti rezervasyonu yapmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Singapur-Malezya seyahatimin en güzel anları..

Singapur-Marina Bay Sands

Singapur-Gardens by the Bay

Singapur-Merlion

Singapur gece manzarası

Singapur-Little India

Malezya-Batu Caves

Malezya-Kuala Lumpur-Petronas Twin Towers

Malezya-Penang-George Town

Malezya-Pahang-Cameron Highlands

Yeni yollarda ve maceralarda görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Beni instagram’dan da takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/yesempatik/

Diğer yazılarıma da göz atabilirsiniz..

PRİŞTİNE YEME İÇME REHBERİ: MACCHİATO LÜTFEN!

MİLANO YEME İÇME REHBERİ : 15 MEKANLA MİLANO’YU FETHEDİYORUZ

İSTANBUL’UN YÜKSELEN SEMTİ SİRKECİ’DE GİDİLMEYE DEĞER 10 MEKAN : SİRKECİ MEKAN REHBERİ

I PHONE TURİSTLERİ İÇİN 24 SAATTE TİFLİS GEZİ REHBERİ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

  Yorum Bırakın