MEKANLAR İstanbul Mekanları

Balat’ın Sevimlisi: Vanilla Cafe

Fener-Balat bölgesini ne kadar seviyorum konulu klişe cümlelerime bu yazıda rastlayamayacaksınız (Çok mu iddialı oldu? Belki yine anlatırım daha kimsecikler yokken ben Fener’e gider eski evleri çekerdim diye. Şaka şaka, söz Balat sokaklarını ne kadar sevdiğimi anlatmayacağım. Size söz, samimiyetten, sıcaklıktan, mahalle kültüründen bahsetmeyeceğim (Sözünü tutamadı).).

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-konsept

Efendim ne diyorduk? Artık şehrin nabzı Fener-Balat hattında atıyor. Gün geçmiyor ki bir rehber peşine bir grup meraklıyı takıp Balat sokaklarını arşınlamasın.. Köşede bir mekan açılıyor, onun çaprazında, karşısında, ötesinde, berisinde yenileri geliyor peşinden. Böylelikle sokaklar daha renkli, canlı ve keyifli oluyor.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-fotograf

Vanilla Cafe, cafeler açısından zenginleşen Vodina Caddesi üzerinde, şirin mi şirin bir aile işletmesi. Arzu Hanım ve oğlu Mehmet tümüyle kendilerini bu mekana adamışlar. Arzu Hanım ağırlıklı olarak mutfakla ilgilenirken, Mehmet de servisi bizzat gerçekleştirip böylelikle gelen misafirle misafirperver bir diyalog kurabiliyor. Güleryüz had safhada. Taleplere cevap verebilmek için didiniyorlar. Bu gözler kız arkadaşının canı çikolata çekti diye bir konuğa yurtdışından kendilerine gelen çikolataları ikram eden Mehmet’in sevimli çabasını da gördü. Ben zaten baş müdavim; canım sıkılıyor hoop Vanilla‘dayım. Boş bir masa bulup kuruluyorum, sonra da sokakta klişe düğün fotoğrafı çekenleri gülerek seyrediyorum.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-elmali-tart

Fonda hareketli parçalar belirince kendimi tuvalete kitleyip göbek atıyorum. Evet evet, yaptım bunu! Yani ben sokakta da oynarım, problem değil de, toplum da buna hazır değil : ) .

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-balatsokaklari

Vanilla Cafe özellikle hafta sonu kahvaltılarında çok talep görüyor. Bazen zor yetişiyorlar, o esnada ben kendi mekanımmış gibi seviniyorum, “Oh oh iş olsun da, gerisi hallolur.” gibisine meh meh konuşan babaanneler gibi yorumlar yapıyorum : ) . Kahvaltı dışında arkadaşınızla iki lafın belini kırmak için tercih edilesi bir mekan ayriyetten.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-pasta

Çay kahvenin yanında ev yapımı elmalı turta, muzlu çikolatalı kek, kurabiyeleri tercih edebilir, o gün taze malzemelerle yapılmış “anne işi” mamalardan neler var diye sorabilirsiniz.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-dereotlu-pogaca

Mekanda beni benden alan iki yiyecekten biri başka hiçbir yerde bulamayacağınız “Tavuklu Börek Mantısı”. Bulamazsınız, çünkü tarif Arzu Hanımın büyükannesinden.. Tavuklu böreğin üzerine sarımsaklı yoğurt döküp, biberli kızgın yağ ilave ediliyor. Sonuç mükemmel!

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-tavuklu-manti

Bunu değişiklik arayanlara armağan edip gelelim lezzetiyle adeta “ateş eden” diğer lezzet pizzaya. Bildiğiniz pizza çeşitlerini unutun. Öyle kocaman bir pizza da hayal etmeyin! Denk gelip bir dilim alabildiyseniz kendinizi şanslı hissedin.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-pizza

Mehmet’in “Pizza var gelsene” demesiyle te Ayvansaray’dan 5 saniyede Vanilla‘ya ışınlandığım doğrudur! Artık nasıl geldim bilmiyorum, bir daha git desen gidemem : ) .

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-icmekan

Malum Fener-Balat’taki eski yapılar küçük parseller üzerine inşa edilmiş. Dolayısıyla da cafeler de küçük oluyor. O yüzden Vanilla Cafe‘nin iç mekanı gerçekten minik. Orayı hareketlendirmeye bu duvar resmi yetiyor.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan

Üşüdüğümde içeri atıyorum kendimi, bu resmi karşıma alıp sohbet muhabbet derken zaman nasıl geçiyor anlamıyorum.

yesempatik-vanilla-cafe-fener-balat-mekan-limonata

Geçenlerde blogger arkadaşım Elçin (@istanbuleater) ve Balat‘ta yaşayan dünyalar tatlısı takipçim Ezra (@callouca) ile yeniden uğradık mekana. Havalar soğudu malum, bitki çayları imdadımıza yetişti. Fotoğrafımızı çek bahanesiyle kandırdım Mehmet‘i, “Eeee bide selfi çekinelim bari” diyerekten onu da bu kareye aldım çaktırmadan.

yesempatik-balat-fener-vanilla

İşini seven ve canla başla çalışan kişilere ekstra saygı duyuyorum. Yaşadığı semti özümseyip, onun ruhuna da uygun bir şekilde mahalle kültürünü devam ettiren, hem esnafıyla hem sakinleriyle güzel diyaloglar kuran Vanilla Cafe‘yi de tebrik ediyorum. Yolunuz açık, müşteriniz bol olsun!

 

Yeni keşiflerde görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

 

Nilgün KARAKAŞ

 

TEL: 0 536 631 40 05

ADRES: Balat Mahallesi, Vodina Caddesi, No 6/A, Fatih, İstanbul       

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

2 Yorumlar

 • Cevapla
  Arzu Baştunç
  23 Kasım 2016 at 18:48

  Çok çok tşk ediyoruz güzel düşüncelerin için canım benim bu kadar güzel anlatılabilirdi.. Yüreğine sağlık.. Seni seviyoruz.. 💕 ❤ 💕

  • Cevapla
   Nilgün Karakaş
   24 Kasım 2016 at 08:17

   Güleryüzünüz ve misafirperverliğiniz için ben teşekkür ederim. Sevgiler 😊

Yorum Bırakın