YUNANİSTAN Yeme-İçme Rehberi

ANA BRITANNICA’YI KISKANDIRACAK DETAYLARLA DEV ALEXANDROUPOLİ MEKAN REHBERİ

Beklentilerimi düşürerek gittiğim şehirlerden daha mutlu ayrılıyorum. Belki de onları olduğu gibi sevmeye çalıştığımdan en ufak güzelliğini bile öve öve bitiremiyorum. Her ne kadar meşhur deniz feneri ve bir kaç kiliseden başka sembol binası olmasa da, sanırım Alexandroupoli‘ye ben gurme şehir gözüyle bakıyorum. Ve Alexandroupoli mekanlarını yeme içme deneyimlerim arasında çok güzel bir yere koyuyorum. Ben bu minik Yunan şehrinde yemelere içmelere doyamıyorum a dostlar! Sabah el açması börekle güne merhaba diyor, öğlen buz gibi frappemi yudumluyor, akşam gelsin de nefis mezelere göz kırpayım diye heyecanla bekliyorum.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-nisiotiko

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Nisiotiko

Akşam oluyor, masa tzatziki, kabak kızartması, Greek salad ve acılı ahtapotla donanıyor. Mide hücrelerim halay çekmeye başlıyor. Tey  tey teeeeyyyy! Yemek sonrası güzel bir bistroda birşeyler içip sosyalleşiyorum. Sürekli tapas ikramı ile şımartılıyorum. Söyleyin bakayım, ben bu şehri sevmeyeyim de ne yapayım? Siz de tatlı tatlı gezin, güzel vakit geçirin diye Alexandroupoli‘nin en keyifli mekanlarını inci gibi diziyorum.. İşte karşınızda Alexandroupoli Mekan Rehberi! Haydi şimdiden afiyet olsun!

Alexandroupoli Mekan Rehberi

SABAH

Day Night

Günaydın kiii 🙂 . En tatlı sabahlar, kahvaltı ile başlar, Avrupa’da olsanız bile. İstikamet bilimum börekçiler! Börekçiler! Çabuk içeri alın bu aç turisti 🙂 . Day Night‘ın (İsim biraz diskotek ismi gibi ama 😛 ) önü epey kalabalık, demek ki en iyisi bu (Allahım ne kadar da düz mantık!). Peynirli, ıspanaklı ve muhallebili.. El açması böreklerin hepsi birbirinden güzel. Ispanaklı favorim oluyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-borek-day-night

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Day Night-Ispanaklı Börek

Muhallebili de epey denişikli, “Yea Yunan’da bi börek yedim aga, içinde muhallebi var, yeminle bak, accayip manyak güzeldi.” deseniz bir Karadenizli arkadaşınıza, size Laz Böreği ile karşılık verecektir. İyisi mi prim yapacak yerde atın havanızı siz 🙂 .

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-borek

Mahallenin bütün “döpiyeslileri” burada olduğuna göre evet doğru yerdeyiz. Tüm Moda Deniz Kulübü yaşlısı kılıklı delikli beyaz ayakkabılısılar bu böreği yiyorsa evet efendim, doğru tercih etmişiz. Yoksa şüpheniz mi var?

ÖĞLEN

Fleur Plebis

Börekler gömüldü, yüzde tatlı bi gülümseme, peki ya nerde benim frappe? Şunu içmeden duramıyorum azizim! Yunanistan’ın frappesi sahiden de güzel oluyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-frappe-

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Fleur Plebis-Frappe

Türkiye’de böylesi yok, iddia ediyoruz. Bulana bulduğu yerde biz frappe ısmarlıyoruz! Fazla da uzatmayın, istirham ediyoruz 🙂 . Mekan beyaz dekorasyonu ile öyle zarif ki.. O çok sevdiğimiz su ikramı kristal sürahi ve bardaklarla yapılıyor, her yerinden zarafet damlıyor. Frappenizi sipariş ederken şeker tercihinizi belirtmeyi unutmayınız.

Kafka Bookstore

Kitap kafeler her daim 1-0 önde başlıyor evet. Ama bu mekan öyle huzur dolu ve sempatikti ki..

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kafka-bookstore

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Kafka Bookstore

Masa üzerindeki dergilerden yapılmış çiçeklikler, duvarda asılı hediyelikler ve boydan boya önünüze inci gibi dizilmiş kitaplar.. Tam da siesta vaktinde gittik bu cafeye, ayaklarımı uzattım, 5-10 dk uyumuş dahi olabilirim.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kafka-bookstore-limonata

Kafka Bookstore

Önce berryli bi limonata sipariş ettim, çok güzeldi. Kalkmadan evvel de bir espresso. Arada kurabiye ikram etmekten geri durmadılar. Yunanca kitapları kurcaladık, Türkçe kitaplar bulup okuduk, mis gibi dinlendik doğrusu.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kafka-bookstore-kitap

Kafka Bookstore

Alexandroupoli Mekan Rehberi yazısına en çok yakışanlardan biri.. Güleryüzlü çalışanları da sevmemizde büyük etken. Bence bu cafeyi es geçmeyin, biraz vakit geçirin, eminim siz de seveceksiniz..

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kafka-bookstore-yunanistan

Kafka Bookstore

Mikel

O kafein buraya gelecek! Kahveseverler Poli’de (bak hele bak bak, Poli demeler, bibeşeyler) hiç yabancılık çekmeyecek çünkü bir sürü kahveci var 🙂 . Bunlardan en çok sevilen kahve zinciri ise Mikel. Hani Yunan’ın Sıtarbaksı gibisine. Yemek borumuza kadar dolu olduğumuz için bir espresso shot atıp kaçıyoruz. Ama sağolsunlar yine kurabiyeleri önümüze diziyorlar. Onu bunu bilmem ama Yunanistan’dan önce gözünüz doyuyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-mikel-kahve

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Mikel-Espresso

Kahve için orta hallice diyeyim. Mekanı genelde yaşlı teyze ve amcalar istila etmiş durumdalar. Bunların sosyalliği beni öldürecek! Bizim ev olsa o saatte annem en fazla çay demler yahut mandalina felan soyar, bunlar kahvecilerde sürtüyor 🙂 . Aklıma Haarlem’in yaşlıları ve onların elmalı tart tutkusu geldi birden, Haarlem yazım için de şurayı tıklayabilirsiniz.

Perigyros

Espresso, frappe de bir yere kadar.. Hafiften karnımız acıkmadı mı artık.. Ben Yunanistan’da mükellef sofra kurmaya bayıldığım için fast food olaylarına yanaşmıyordum pek. Ama midemiz kazınınca şu meşhur Yunan gyrosunu da bir deneyelim istedik. Fahriye Evcen’in Özcan Deniz’den ayrılması kadar doğru bir kararmış meğersem! Gyros, bizim dönere benzeyen bir yemek. Tavuk&eti(ki onlar genelde domuzdan yapıyor) pide ile pita arasında bir ekmeğe cacık sürdükten sonra ekleyip, içerisine de istediğiniz malzemeyi ve patates kızartmasını koyup “dürüyorlar”. Ben tavuk olanını tercih ettim.. Sonuçta tavuk döner yiyip elitliğime mok sürdüremezdim, ama mideme laf geçiremedim, gizli gizli yemeye kalkıştım bu lezzeti. Aman yarabbim, bu nasıl bir lezzettir! Altı üstü bir tavuk, en fazla ne kadar lezzetli olabilir ki demeyin, deneyin. Az kalsın parmaklarımı yiyordum..

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-perigyros-gyros

Perigyros-Gyros

Rodos’ta yediğimden çok çok daha güzeldi, hatta biz bir hevesle Budapaşte’de de denedik ama ı ıhh, bunun yerini tutmadı.. 8.5 deprem şiddetinde öneriyorum. Dimokratias Bulvarı üzerinde, sırtınızı denize verdiğinizde sol tarafta kalan, tam yol ayrımının üst kısmında Drunk Sinatra mekanının yanında konumlanan Perigyros‘ta bi gyros yemeden dönmeyin! Navigasyon ağladı şu an 🙂 . 

AKŞAM YEMEĞİ

Nisiotiko

Nisiotiko diye yazılır fantastiko diye okunur! Alexandroupoli‘ye tekrar tekrar gitme sebebidir kendileri. Hatta Alexandroupoli mekan larının kralıdır! Belki de tzatziki (cacıki) ile ilk tanıştığım yer diye bu kadar seviyorum (çünkü o günden beri sürekli tzatziki yapıp yiyorum:) ) .

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-nisiotiko-kabak-kizartmasi

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Nisiotiko – Kabak Kızartması

Nisiotiko, Türkler tarafından çok tercih edilen bir mekan. Çok ünlüsünden az ünlüsüne Alexandroupoli‘ye giden her Türk ille bi ziyaret eder. Bana göre asla şişirilmiş bir yer değil, çünkü lezzetleri gerçekten sağlam. Başka mekanlara da şans vermeye çalıştım ama hayal kırıklığı oldu. O yüzden mekan diğerlerine göre bir miktar pahalı da olsa ziyaret edilmeyi hak ediyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-nisiotiko-greeksalad

Nisiotiko – Greek Salad

Başlangıç olarak tzatziki, kabak kızartması ve greek salad olmazsa olmazlardan. Ara sıcak olarak kalamar ve acılı ahtapot şenlendiriyor masamızı.

Ouzo olmadan masa tamamlanmıyor haliyle. 20’lik altın serisi ouzo ile masayı taçlandırıyoruz.

En son tatlı ve Limoncello ikram ediliyor. Rodos’tan (gönül isterdi ki gerçek diyarı olan İtalya’dan getirmiş olalım, ama henüz nasip değilmiş 🙂 ) getirdiğim Limoncello’yu yudumlayarak yazıyorum bu satırları 🙂

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-nisiotiko-tatli

Nisiotiko

Mekan sahibi Kiriako tam bir sempatiklik abidesi. Güleryüzüyle karşılıyor, hoş beş ettikten sonra devasa bir balığı eline alıp geliyor, biz de boş durmuyoruz, bir güzel fotoğraf çekiniyoruz 🙂 . Eşi Türkmüş bu arada, bu da yazının magazinel bir detayı olsun 🙂

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-nisiotiko-yunanistan-lezzet

Nisiotiko ve Kriako

Loukoulos

Nisiotiko’yu çok seviyorum ama sürekli aynı yere gidince diğer mekanlara haksızlık mı ediyorum diye düşündüm açıkçası. Deniz manzaralı bu mekana biraz da o yüzden şans vermek istedim. Cacıki (eee artık cacıki diyelim 🙂 ), kabak mücveri ve kalamar tava söyledik.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-loukoulos

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Loukoulos – Tzatziki

Cacıki beklentimin çok altındaydı, kabak mücveri ise bariz yağ çekmişti; öyle ki kokusundan dahi midem bulandı. Kalamar tava fena değildi.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-loukoulos-kabak-mucveri

Loukoulos – Kabak Mücveri

Bu mekan benim için büyük hayal kırıklığı oldu. Ama tabi belki diğer yemekleri güzeldir, bilemiyorum. Gelgelelim ben bir daha gitmeyi düşünmüyorum. Bildiğin yoldan şaşmamak gerek 🙂 . 

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-loukoulos-kalamar

Loukoulos – Kalamar Tava

AKŞAMÜSTÜ TAKILMACASI

Karnınız tok sırtınız pek ise size bir kaç doz Alexandroupoli bistroları (Ankara’nın bağları gibi oldu 🙂 ) öneriyorum. Zira işin en keyifli kısmına geldik. Fiyat&performans konusunda çok başarılı bulduğum bistrolardan bir kuple de sizinle paylaşmak isterim efem.

Soho Absolutely Fabulous

Daha evvel yazdığımız yazımızda Soho‘yu öve öve bitirememiştik, oradaki notlar için şurayı tıklayınız.. Soho benim ilk göz ağrım, yiğidim, aslanım.. Yeri, tadı apayrı.. Son gezimde hem frappe içmek için gündüz gittim, hem de gecemi nefis kokteylleri ile güzelleştirdim.

Çalışanların nezaketine ve güleryüzüne hiç değinmiyorum artık, tüm mekanların ortak özelliği bu. Caddenin en güzel yerinde geniş bir alana yayılmış mekanın ambiansı gerçekten çok hoş. Yahu bu Alexandroupoli mekan ları çok janjanlı 🙂 . 

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-soho-absolutely-fabulous-kokteyl

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Soho

Hiç şüphe duymadan kokteyllerini deneyebilirsiniz, alkol oranı gayet ideal. Geniş menüsünden ne arzu ederseniz seçebilirsiniz. Bu mekanı es geçmeyin!

Thema Coffees and Drinks

Sohocuğumu aldatmayı hiç istemezdim ama iyi ki Thema‘yı da denemişim. Çünkü onu da çok sevdim 🙂 . Akşamüstü takılmacalarımızın başkenti oldu. Biz efendi gibi yerel biramızı içip kalkacaktık. Kalbime giden yolun midemden geçtiğini anlamış olacaklar ki beni tapasa boğdular..

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-thema-fix

Alexandroupoli Mekan Rehberi – Thema

Bir adet yerel bira siparişine zaten 1 şişe su, çerez, cips getiriyorlar. Üzerine bir de adeta kokteyldeymişiz gibi çeşit çeşit tapaslar gelince ben artık utanmaya başladım. Hatta tapas tabağını alıp un helvası kavurup tabağı öyle mi iade etsem acaba dedim. Sonuçta bizde tabak boş gönderilmez.. Neyse, mekan epey kalabalık oluyor ama aynı anda herkes keyifli olduğu için müthiş de bir sinerji oluşuyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-thema-meyve

Thema

Mekana ikinci kez gittiğimde bitki çayı içip kendime bir de meyve tabağı hazırlattım. Ne yapayım, onlar şımarttılar:p .

GECE

Kellari Pro

Yedik içtik, kendimizden geçtik, şöyle sakince oturup keyfimize bakalım, dostlarla iki lafın belini kıralım yahut aşkitoyla aşkımızı tazeleyim diyorsanız size Kellari Pro‘yu öneriyorum. Burası Alexandroupoli‘nin tek şarap evi. Gündüz pek sakin ama özellikle gece 11’den sonra epey hareketleniyor. Yer bulmak gitgide zorlaşıyor. Çünkü burayı yereller pek seviyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kellari-pro

Kellari Pro – Wine House

Menüden şöyle güzel bir Yunan Pinot Noir  şarabı seçiyorum. Damağımın alışkın olduğu türden bir pinot noir değil ama o ortamda ne içsen memnun eder gibi duruyor.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-kellari-pro-şarap-evi

Ben mekana bayıldım. Alexandroupoli’de iki geceniz varsa birini muhakkak burada geçirin şaraba da ilginiz varsa. Yemekleri de güzelmiş Foursquare’ye bakılırsa..

BONUS

Metro Crepe Station

Dikkat! Bu bir ara sokak keşfidir! Son dönemlerde iyice güçlenen krep dalgası Alexandroupoli’ye de bulaşmış. Hem tatlı hem de tuzlu çeşitleri var. İçeriğini gönlünüze göre seçebiliyorsunuz. Tadı da hiç fena değil bu arada, sonuçta Nutella 🙂 . 

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-krep

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-krep-nutella

JOKER

I Love Gelato

Eğer ziyaretiniz yaz aylarına denk gelecekse muhakkak akıllarda o mühim soru belirecektir: “Burada iyi dondurmacı bulabilir miyim?” . Overlok makinası ayağınıza geldi! Evet efendim I Love Gelato işte bunun için var. Dondurmaları leziz mi leziz.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-dondurma-i-love-gelato

I Love Gelato

Hatta dondurma ustası (evet böyle bir usta çeşidi de var) bilogır olduğumu anlamış olacak ki (ne biçim davrandıysam artık : ))))) ) güzel fotoğraflar çekebilmem için yardımcı oldu. Ama ben ne yaptım, kalktım yine selfie çekindim. İşte bunlar hep ergenlikten..

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-dondurma-ilovegelato

GİTME! Sebebim olursun..

Goody’s Burger

Gidilen yerde hamburger yeme tutkum bu sefer pişman etti! Uzaktan pek güzel görünen mekana gittim ve hamburgerini denedim. O kadar lezzetsiz ve yavandı ki anlatamam. İncecik manasız bir köfte, sünger bob burger ekmeği, bomboş bir burger.

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-goodys-hamburger

Goody’s Burger

Mekan fena değil ama ye kürküm yemiyor bu sefer! O yüzden gidin dediğimiz gibi gitmeyin demeyi de biliriz (şuraya bi güneş gözlüklü cool emoji alalım) .

yesempatik-alexandroupoli-mekan-rehberi-yeme-icme-yunanistan

O misminicik Alexandroupoli’de dünyaları yemiş içimişiz, haberimiz yok! En önemlisi de bol keyif almışız, var mı ötesi?

Alexandroupoli mekan larının altını üstüne getirmişiz, yine gideceğiz, kalanları da keşfedeceğiz..

Yeni yollarda, yeni tatlarda görüşmek üzere..

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Beni instagram’dan da takip edin 🙂

https://www.instagram.com/yesempatik/

Diğer yazılarıma da göz atın..

SOFYA’DA NEREDE KAHVE İÇİLİR? NİTELİKLİYSEN GEL 🙂

BUDVA YEME İÇME REHBERİ : NE KADAR DA İTALYAN BİR MUTFAK!

24 SAATTE SARAYBOSNA NASIL GEZİLİR?

10 LOKMADA BÜKREŞ YEME İÇME REHBERİ

I PHONE TURİSTLERİ İÇİN 24 SAATTE TİFLİS GEZİ REHBERİ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın

    Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.