MEKANLAR

Paşafırını: Fırın, Pastane, Cafe ve Ötesi..

Paşafırını girişimcilerinin sektördeki çeşitli deneyimlerinden sonra birer altın bilezik sayılabilecek bu deneyimlerin de üzerine katarak 2009 yılında Sarıyer’de kurulmuş. Kaliteli malzemeler ve tazecik meyveler ile hazırlanan ürünlerini şu anda 20’ye yakın şubesinde gururla sunuyor.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye

Üretimde kullandıkları tüm malzemeler insan sağlığına zararsız, katkısız ve birinci kalitede.. Mesela  kurabiyelerde kullanılan tereyağı Trabzon‘dan, baklavalarında kullanılan tereyağı ise Şanlıurfa‘dan geliyor. Pasta ve tatlılarda kullanılan çikolatalar ise Belçika’nın en iyi çikolata üreticilerinden biri olan Callebaut‘tan temin ediliyor.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-ugurbocegi

Ucuza alınıp, kolay hazırlanma  avantajına rağmen asla hazır kek karışımı kullanılmıyor. Krem şanti tercihleri de yine en kalitelisinden yana. Ürünler katkı maddesi içermediğinden tüketim süresi de kısa oluyor haliyle. Bu yüzden sürekli yeni ve taze ürünler üretilip müşterilere taze taze sunuluyor.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-cileklipasta

Ürünlerin numuneleri alınıyor, herhangi bir şikayet yahut talep durumunda anında numune ve satılan ürünler karşılaştırılıyor. Gıda mühendisleri tarafından da kontrol ediliyor. Müşteri talepleri aktif olarak kullanılan ve takip edilen mail hesabı ile kayda alınıyor, değerlendirmeler yapılıyor. Mekanlarda olumlu yaşanmışlıklar sonrasında herşey yolunda gider, ne zaman ki bir eleştiri gelir, işte o zaman mekan işletmecilerinin karakteri ortaya çıkar. Eleştirilere karşı nasıl tepki verildiği, bir hata varsa düzeltilip düzeltilmediği, yanlış tutum varsa olumlu yönde adım atılıp atılmadığı çok önemlidir. Mesele üretimle bitmiyor; sonrasında da önemli bir boyut var. Geri dönüşler oldukça önemli. Paşafırını bu noktada takdirimi kazandı. İş disiplini ve kriz yönetimi konularında deneyimli beyin takımı ile yaşanabilecek spontan problemler minimal seviyeye indirilebiliyor.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-kandil-simit

Fırın adıyla yola çıksa da zengin içerikli ekmekleri ve kahvaltı için hepimizin tercih ettiği poğaça, simit ve açma çeşitlerinin yanında öncelikle Sarıyer Böreğiyle sonra kurabiyeleri, şerbetli tatlıları, trileçesi, kekleri, petifürleri, mono pastaları ve doğum günü pastaları alternatifleriyle modern bir pastane&cafe boyutu kazanıyor. Günün her vakti yolunuz Paşafırını‘na düşebilir.

Tam Buğday Ekmeği

Tam Buğday Ekmeği

Sabah kahvaltı için poğaça-börek tadında, öğlen yemeği için “2 ekmek al da gel evladım” boyutunda, ikindi vakti arkaşlarla buluşup tatlı&kahve keyfi yapmak için, akşam da sevdiklerinizin doğum gününü kutlamak için bir çilekli pasta kılığında karşınıza çıkabiliyor Paşafırını. Tarabya’da, Tarabya Yokuşu’nun üzerinde Hacıosman Metro durağına oldukça yakın bir bölgede konumlana Paşafırını Şubesi minik bahçe kısmıyla karşılıyor beni.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-trilece-sut

Vitrinde önce trileçe göz kırpıyor bana. Özlemişim bu tazecik 3 çeşit süt ile yapılıp üzerine karamel dökülen Makedon tatlısını.. Her ne kadar kısa bir sürede popüler hale gelip sonra yavaştan pabucu dama atılsa da, eskiden beri bildiğim bir lezzet olduğu için bende her daim sevilen tatlılar listesinde kalacaktır. Sonra gözüme kurabiyeler ilişiyor. Un kurabiyesini her pastane yapamaz; yani yapar da iyi yapamaz. Kurabiyeyi ısırdığında bir anda damakta kum gibi dağılıp tereyağını hissettin mi, o un kurabiyesi iyidir. Ama ısırdığında ilk kısmı yumuşak olup ortada bir sertlik/kıtırlık varsa o un kurabiyesi “bizimla deyildır”. Paşafırını‘nın un kurabiyesi tam not aldı!

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-elmali

Elmalı tarçınlı kurabiye burada karşımıza farklı bir sunumla çıkıyor, arada bir şaşırmak iyidir. Elma&tarçın&pudra şekeri oranları yerinde. Kırık bademden yapılan ve üç çeşit yağ içeren “Kavala kurabiyesi” oldukça başarılı, içerisinde badem ezmesi ve çikolata bulunan çatlak mantar kurabiye tam da damak zevkime göre..

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet

Damla çikolatalı, üzümlü ve vanilyalı “İtalyan Cookie”yi 5 çayına misafir çağırıp kurabiye yapmaya üşenenlere armağan ediyorum. 🙂 Atom kurabiye ise beni benden alandır! Pişmiş krema, daha sonra donduruluyor ve hindistan cevizine bulanıyor. Truffa benzeyen bu lezzet ağızda dağılıyor..

Tuzlu kurabiyelerden haşhaşlı, kekikli ve keten tohumlu olanlarını beğendim. Patatesli tuzlu börekitas ve zeytinli ay kurabiye de denemeye değer..

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-kek

Tam buğday unundan yapılan kekler tam da “Al Götür”lük. Diyet ve spor yapanlar tercih ediyormuş genelde. Benim için çok farketmiyor, kalorisi bol olanları da tüketiyorum. 🙂 Tartılarak fiyatlandırılıyor kekler, ama bu boyuttakiler aşağı yukarı 15 TL tutuyor.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-atistirmalik-paket

Paket ürünleri de çay saatlerinde eşlikçi, pratik açlık bastırma çabalarını destekleyici türden.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-petifur

Petifürleri oldum olası sevmişimdir; sanırım herşeyin miniği daha sevimli oluyor. Petifürlerin kek zemini standart, mus ve kaplama içerikleri değişiyor. Beyaz çikolatayla kaplı olanını ve limonlusunu pek sevdim. Kaplamada yine kaliteli beyaz çikolata kullanılmış. Zaten Paşafırını‘nda dekor çikolataları dahi 1. kalite kullanılıyor. İlk duyduğumda çok şaşırdım, çünkü her ne kadar içeriğini kaliteli kullansalar da süsleme ve dekorlarda karı maksimize etmek için 2. kalite ve daha kötüsünü kullanıyor pek çok pastane.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-ekler

Beyaz çikolatalı, krokanlı ve hindistan cevizli eklerleri misafirliğe giderken ne alsak diyenlere ilaç gibi gelecek cinsten. Yok ben kendime alır bir kiloyu oturup yerim diyorsanız da saygı duyarım. 🙂 

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-visne

Vişneli mono pastada bitter çikolatayla vişnenin uyumu güzel, iç kısmı klasik pasta formatında değil de mus ile kaplı. Dış yüzeyin beyaz çikolatalı olması hoşuma gitti. Oldukça hafif, ekşi ile tatlıyı bir arada sevenler için ideal.

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-cilek

Çilekli pastada pastayı oluşturan her öğenin tadını ayrı ayrı alabilmek ve bunların hepsinin uyum içerisinde bir bütün oluşturması hoşuma gitti. Yani ister tümdengelin, ister tümevarın; bu pastayı seveceksiniz. Fonda kullanılan kakaolu kekin üst kısımda ufalanarak süslemede kullanılması pratik bir detay olmuş. Aradaki krema klasik pastacı kreması değil; kaliteli şanti ve eritme çikolata ile yapılmış. Meyve barındırması münasebetiyle yine hafif bir pasta. Fiyatı da çok uygun 8 TL.

“Fıstıklı Piramit” yine musla çalışılmış içinde kıtır Antep fıstıkları bulunan kek fonlu tek kişilik bir pasta. Ağızda eriyip gidiyor. Yiyecekler beni çok yormasın istiyorum. Kendiliklerinden yayılıversinler damağıma, ulaşsınlar dilimdeki tat tomurcuklarına.. Beyne yollasınlar sinyali, “Bu yemek/tatlı lezzetli” desin beynim. Mideye yollasınlar mesajı “İşte tam şu anda doydum.” desin midem. Paşafırını‘ndaki lezzetler beni yormadı hiç. Çünkü bu bir oyunsa kuralına göre oynuyorlar, bu bir işse hakkını veriyorlar. Şubeleşmenin verdiği bazı sıkıntılar olabilse de, bu lezzetli ürünlerin daha fazla semtte karşımıza çıkması sevindirici.. İşini benimsemiş işletmecilerin profesyonelliği, ara servis elemanlarının sık sık değişmesi nedeniyle oluşabilecek muhtemel hizmet farklılığını kapatmaya yetiyor. 

yesempatik-pasafirini-firin-pastane-pasta-kurabiye-lezzet-ekler

Benim deneyimleyip memnun kaldığım Paşafırını‘nı sizler de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Daha fazlası için:

www.pasafirini.com.tr

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

    Yorum Bırakın