Hayata Dair Semt Keşifleri

NETFLIX’E DÜŞEN ORGANİZE İŞLER SAZAN SARMALI FİLMİ’NDEKİ SARI SARUHAN’IN HANI NEREDE?

2005 yılında çekilen Organize İşler filmi, çekildiği dönemde epey yankı uyandırmıştı. Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Tolga Çevik ve Özgü Namal gibi oyunculardan oluşan güçlü kadrosunun ve eğlenceli senaryosunun yanısıra akıllarda muhteşem İstanbul görüntüleriyle yer etmişti. Özellikle de Cem Yılmaz’ın bulunduğu sahneler aylarca konuşulmuştu. Benim içinse bu filmi özel kılan, filmde Brooklyn Funk Essentials adlı grubun Laço Tayfa ile ortak kaydettiği “In The Buzzbag” albümüne yer verilmiş olması.. Çünkü eğer İstanbul’a müzik seç deselerdi saniye düşünmeden bu albümü seçerdim.. Senelerce kulağımda “Istanbul Twilight” ile İstanbul sokaklarını karış karış gezdim (Şarkının linkini şuraya bıraktım). 

Sokaklar benim yuvam, hanlar benim meskenim! Ben tam bir HANSEVERİM! Organize İşler Sazan Sarmalı sinemada gösterime girer girmez seyrettim. Zaten bu aralar herkes bu filmi konuşuyor. Nedeni ise filmin sinemalarda gösterime girmesinden kısa bir süre sonra Yılmaz Erdoğan’ın filmi NETFLIX‘e satması. Yakın geçmişte Mars Group’un sinema bileti yanına mısır kampanyasına diğer oyuncu arkadaşları ile birlikte (Bkz. Cem Yılmaz) karşı çıkan Yılmaz Erdoğan’ın o hareketi ile tezat oluşturacak son hamlesi herkesi şaşırttı. Tabi olaylara “ELİMİZDE MISIR” dışarıdan bakıp ahkam kesmek kolay. Büyük projelerin, çok ama çok büyük bütçelerle yapıldığını, gişede başarı elde edemediğinde de hem maddi zarar hem de manevi yıkım yarattığını da biliyoruz. Diğer yandan da sinema için yapılmış bir filmi daha gişeler “Vira Bismillah” diyemeden internetin kucağına kendi elinle atmak da tartışılacak cinsten. En azından film, sinema gösteriminden kalkana kadar beklenip sonra NETFLIX‘e satılabilirdi naçizane görüşü içerisindeyim. Tüm bu tartışmalar devam ede dursun, biz asıl konumuza gelelim! Filmin başlangıç sahnesi bir handa geçiyordu. Bir araya gelmiş onlarca adam taklacı güvercinleri yarıştırıyordu.. Sahi neresiydi burası? Neredeydi? Hanın bulunduğu bölge yakınlarında çalışan bir arkadaşım vesilesiyle ben de orayı keşfetmiş oldum. Ta ta taaaaaam! İşte karşınızda Organize İşler Sazan Sarmalı Filmi’nde Saruhan’ın takıldığı han : KUVEL OĞLU HAN!

DİKKAT! Spoiler içerir, filmi izledikten sonra okumanızı öneririz.

BU İŞLER NASIL İŞLER?

Fatih tam bir han cenneti! Çoğu Osmanlı zamanından kalma, bir çoğu yıkık, harap, bitap durumda kendini zorla ayakta tutan o hanlarda nostaljik birer atölye, depo ya da mütevazı dükkanlar görüyoruz turistik olanlar dışında. Pek çoğunun da iç avlusu var.. Turist Rehberi Saffet Emre Tonguç’un ünlü ettiği Büyük Valide Han‘ı duymuşsunuzdur. Bir anda sosyal medyada büyük ilgi gördü, ben de dahil hepimiz o hanın çatısında ZIP ZIP ZIPLADIK! Sonra ortalık karıştı yine hemen! Hanın çatısına çıkmak yasaklandı. Çünkü neden çünkü burası Türkiye! Biz bi kuşun yavrusunu çok sevimli diye mıncırırken onu fazla sevgiden öldürürüz de ondan! Çabuk tüketir bir sonrakine geçeriz. Yahut Doğu Ekspresi örneği! O muhteşem deneyim, gösterilen fazla ilgiden ve izdihamdan dolayı son bir senede devlet meselelerinden daha çok haberi yapılan bir olay oldu. Sorunlar çıktı, bilet bulamayanlar ombudsmanlığa kadar şikayet etti. En sonunda bölge halkının ulaşımı aksamasın diye sadece instagramlık foto çekinmek için bu seyahati yapanlara turistik ayrı bir sefer tertip etme kararı aldık dendi. Of, neyse, bu apayrı bir konu ama Doğu Ekspresi ile ilgi yazımı şuracığa bırakmaktan da geri durmayacağım 🙂

Ne diyorduk, han diyorduk. Sokak sokak gezip, hanları incelemeye bayılırım. Hele bir de çay ocağı varsa -ki ille bi çay ocağı olur- minik tahta masaya çöküp tahta taburelere oturur çayımı/kahvemi yudumlarım. Organize İşler Sazan Sarmalı Filmi‘nin en çok konuşulan karakteri Kıvanç Tatlıtuğ‘un canlandırdığı Sarı Saruhan‘ın mesken tuttuğu Kuvel Oğlu Han, Fatih İlçesine bağlı Eminönü semti sınırları içerisinde, Tahtakale’yi ve meşhur hırdavatçıların olduğu Kantarcılar Caddesini geçince Kıble Çeşme Caddesi üzerinde yer alan kendi halinde bir han aslında. Burayı farklı kılan cam tavanı.. Hatta filmde de yeşil ışık verilerek çok güzel bir hava katılmıştı. Hanın katlarında da çeşitli ışıklandırmalar yapılarak bambaşka bir boyuta taşınmıştı.

Tümüyle filmdeki sahneler kafanızda canlandığında elbette bu sade hali biraz hayal kırıklığına uğratabiliyor ama bence her haliyle kendine has bir havası olan bir han. Zemindeki  siyah beyaz karolar, yürümekten artık erimiş ve eğrimiş merdivenler, duvarlarında asılı hepsi birbirinden alakasız ama bir o kadar da uyumlu görünen tablolar ve çerçevelerle bu han gönlümde bir yer edindi.

Ortada büyük bir soba, çekmiyor, tütüyor, saçlarım is kokuyor. Garip ama bu kokuyu özlemişim.. Hanı terk ettikten sonra dahi saçlarımda kalıyor bu koku..

En üst kata çıkıp aşağıya bakıyorum.. Taklacı güvercinleri ve böcekleri yarıştıran adamları görmeye çalışıyorum, yoklar.. Sarı Saruhan rolündeki Kıvanç Tatlıtuğ‘u arıyor gözlerim sonra..

Ben böyle şehrin kenarda köşede kalmış hayatlarını yansıtan filmlerini seviyorum.. Mesela Ağır Roman.. Onda da Tarlabaşı’nın arka sokaklarında yaşanan çapraşık hayatlara yer verilmişti.. Sarı Mersedesiyle sülün gibi süzülen 🙂 Sarı Saruhan bu hana çok yakışmış! Güzel kurgu! Bu vesileyle ben de Kuvel Oğlu Han‘ın öğrenmiş ve gezmiş oldum.

Tekrar aşağı inip Türk kahvesi sipariş ediyorum. Kantarcılar Altan Şekerleme’den aldığım kuş lokumlarını da koyup yanına tatlı bir keyif yapıyorum. Arkadaşımla sohbet muhabbet.. Veda vakti geliyor.. Ama köşede gözüme pide fırını ilişiyor, sıcacık bir pideyi ayak üstü midemize indiriveriyoruz. Han soğuk, ama pide sıcak, dumanı üzerinde tütüyor..

Fotoğraf bulanık ama koymak istedim.. Hayaller Londra hayatlar Eminönü gibisine..

Sazan Sarmalı’nda Ezgi Mola da oyunculuğu ile göz dolduruyor. İlk filmde figürandan hallice olan rolü 13 sene sonra baya baya baş role yakın bir pozisyona 🙂 evrilmiş 😉 Ezgi Mola hangi filmde oynarsa oynasın seyrederim zaten o ayrı 🙂 

Organize İşler‘in cenneti İstanbul’da, Organize İşler Sazan Sarmalı Filmi‘ndeki Sarı Saruhan‘ın mesken tuttuğu han Kuvel Oğlu Han’ı daha yakından tanımış olduk.. Ama keşke Erdal Tosun da yer alabilseydi filmde.. Gözlerim hem filmde hem de sonradan gittiğim handa onu aradı.. Yazıyı Organize İşler’in ilk filminde Üzeyir karakteriyle karşımıza çıkan Erdal Tosun’un sözleri ile sonlandıralım:

“.. bir ara çok konuştum, hiç faydasını görmedim, bıraktım..”

Kalın sağlıcakla, afiyetle..

Eyvallah..

Nilgün KARAKAŞ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

2 Yorumlar

Yorum Bırakın