GÜRCİSTAN Yeme-İçme Rehberi

KUTAİSİ YEME İÇME REHBERİ: KUTAİSİ’DE GİTMENİZ GEREKEN 8 MEKAN

Öncelikle size koccaman bi HOŞ GELDİNİZ! demek istiyorum. Neden diye soracak olursanız; sınır komşumuz diye Hopa’dan HOPPADANAK geçip Batum‘a gitmek yerine, daha gelişmiş ve başkent diye GÜPPEDENEK Tiflis‘e gitmek yerine yiğidin harman olduğu Kutaisi‘ye geldiğiniz için TEBRİKLER. Bizden 1 metre CHURCUKHELA kazandınız 🙂 Kutasi bir başka şehir. Batum’a hiç benzemez, Tiflis’in de uzaktan akrabası gibidir ama işte Kutaisi bir başkadır. Yolunuz bir şekilde buralara kadar düştüyse belli ki YEREL DENEYİMLERİN peşindesiniz. Belli ki popüler kültürün kölesi olmamış, araştırmış, didiklemiş Kutaisi‘yi bulmuşsunuz. Şimdi ben sizi övmeyeyim de kimleri öveyim 🙂

Övme faslına kısa bir YEME-İÇME molası vereceğiz. Kısa dediğime de bakmayın, Kutaisi‘nin en güzel ve popüler mekanlarını ele alacağız. Çünkü biliyorsunuz ki yeme içme benim için en önde gelen mevzudur. İşte o yüzden size görüp görebileceğiniz Türkçe en detaylı KUTAİSİ YEME İÇME REHBERİ‘ni yazacağım şimdi 🙂 Hemen elinizdeki hinkaliyi yavaşça yere bırakın ve uzattığım haçapuriye sıkı sıkı tutunun. Pamuk gibi haçapuri hepimize iyi gelecek 🙂

KUTAİSİ YEME İÇME REHBERİ

KAHVALTI

1-Tea House Foe Foe (Vintage ortamda krepli kahvaltı)

Burası tarihi bir yapıda konumlanan çok hoş çok cici bir mekan. Yüksek tavan hatta merdivenler ve sütunlar, derken saraylarda görmeye alıştığımız saten kumaşlardan örtüler objeler.. Vintage dekorasyonlu mekanlar bu dünyada bence en çok Gürcistan’a yakışıyor. Tea House Foe Foe da yine vintage dekorasyonlu şirin bir mekan. Adı sizi yanıltmasın, detaylı çay menüsüne ek kahveler de mevcut. Lavazzanın klasik kahveleri tabi, nitelikli kahve değil.

Menüsü biraz kahvaltı ağırlıklı gibi. Tatlı tuzlu pancake ve krepler mevcut. Ben tatlı bir krep tercih ettim gayet lezizdi. Yediğim şeyin adı menüde “Crepe strudele with ice cream” olarak geçiyor. Fiyatı 10 Lari idi. İki adet olduğu için de doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Kutaisi ziyaretinizde muhakkak uğramanız gereken bir mekan diye düşünüyorum, gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

KONUM

ÖĞLEN YEMEĞİ

2-Lilestan (Yerel mutfağın en şık sunumu)

Burası da yine Kutaisi‘nin popüler mekanlarından biri. İlk ziyaretimde değilse de 2. ziyaretimde öğlen yemeği, için uğradım. İç kısmı daha şık bir havaya sahipken bahçe kısmı daha bana göre daha salaş ve vintage görünüme sahip. Fiyatlar Kutaisi ortalamasının üzerinde. Ben çok aç gidip 2 adet sipariş verdiğim için Gürcistan’daki gelmiş geçmiş en yüksek hesabı bu mekanda ödedim. Dediğim gibi güzel olmasına güzel ama bütçeleri biraz zorlayabilir.

Önce bi “Pkhali board” ile 1 kadeh beyaz şarap söyledim. Açıkçası pkhaliyi beğenmedim. Tek çeşit olması biraz can sıkıcıydı ama badrijani nigzvit güzeldi. Sonra aklım haçapurilere takıldı. “Special layered khachapuri” yi bir sorayım dedim. Hani böyle yağlama tarzı lime lime yağlı hamurlar vardır ya ağızda dağılır, işte bu haçapurinin üzeri de böyleymiş.

Personel porsiyonunun çok büyük olduğu konusunda beni uyardı. Ama günah benden gitmişti artık, siparişi verdim. İşte bu doğru tercihmiş. Sadece bununla 2 kişi yemek borusuna kadar doyar 🙂 Çok da lezzetliydi. Tabi ben bitiremedim paket yaptırdım. Bir daha da yiyemedim, hiç sevmem kalmış yemeği yemeği 🙂 Diyeceğim o ki ya çok iştahlı olmayın ya da yalnız gezmeyin sonra benim gibi 75 Lari’lik olursunuz bir anda 🙂

Bir de yemeğimi paket yapmalarını rica ettiğimde 2 Lari’ye yapıyoruz dediler, benden 4 Lari almışlar, 2 Lari’yi elden iade ettiler falan minik çapta bir rezillik yaşandı. Paket yapmak için ekstra ücret almak nedir ya, bunlar hep sıkıntı aslında.

 • Special Layered Khachapuri: 19 GEL
 • Pkhali Board: 26 GEL
 • 1 kadeh beyaz şarap: 9 GEL
 • Argo Black Beer: 6 GEL

ADRES: 11 Tamar The Queen St, Kutaisi 4600, Gürcistan

3-Palaty (Zarif ve balkonlu bir mekan)

Kutaisi Yeme İçme Rehberinde en çok karşınıza çıkacak mekanlardan birisi de Palaty. O yüzden ben de bir denemek istedim. 2022’deki ilk ziyaretimde eski Sovyet madenci şehri Chiatura dönüşümde kurtlar gibi aç bir şekilde gittim mekana. O yüzden yemekler gerçekten güzel miydi ben mi çok açtım emin olamıyorum 🙂

Palaty‘in iç mekanı kadar üst katı ve balkonu da güzel. Ben balkonu boş bulunca kaçırmadım. Mis gibi bir yaz akşamında Kutaisi kent manzarası eşliğinde güzel bir yemek yedim. Bütün gün bir şey yeme imkanım olmadığı için çok acıktığımdan kendime menüdeki en pahalı yemeği ısmarladım 🙂 “House Special” diye geçen tarhun soslu bifteği sipariş ettim. Yanına da bir kırmızı şarap seçtim, amman sabahlar olmasın 🙂

Kutaisi Yeme İçme Rehberi-Palaty

Et gayet güzeldi. Ancak şunu söylemem gerekir ki tarhun çok ağır bir ot; kokulu aromatik, lezzeti epey baskın. Bu otu sevmezseniz bu yemek de size zehir olur. Tarhun kazanına düşmüş gibi oldum 🙂 Dediğim gibi ben sevdim ama siz yine de menüdeki başka lezzetlere de bakın diye fotoğrafını buraya bırakıyorum.

Palaty-Menü
 • House Special: 34.50 GEL
 • 1 Kadeh kırmızı şarap (Ojaleshi): 15 GEL
 • Yerel bira: 6 GEL

ADRES: Pushkini Street II, Kutaisi 4600, Gürcistan

AKŞAM YEMEĞİ

4-Sisters (Kutaisi’nin en güzel mekanı)

Geldik Kutaisi Yeme İçme Rehberimizin gülüne, geldik Sisters‘a. Ben bu mekanı Kutaisi‘ye gitmeden aylar evvel takip etmeye başladım. Yine tarihi mekan, yine yüksek tavan, yine vintage tasarım ama bu defa daha şık. Epey geniş bir alana ferahça yayılmış masalar, akşam müzik dinletisi, çiçekli elbiselerle servis yapan yerel çalışanlar.. Ahh, monstera bitkisi de var, şocuklar siz beni öld*rmeye mi çalışıyorsunuz? Kalbimin orta yerinden vurmaya ne hakkınız var bakiim 🙂

Kutaisi Yeme İçme Rehberimizde en çok öveceğimiz mekana hepiniz hoş geldiniz 🙂 Burası benim için bir “Ben buraya aşık oldum.” yeri. Açılalı çok olmamış ama insanda yıllardır oradaymış hissi uyandırıyor. Yerel mutfağı güzelce yorumlamışlar. Ne yediysem mest oldum.

Gürcü mutfağında en sevdiğim yemeklerden biri olan “Chikhirtma” denilen sirkeli kişnişli tavuk çorbasını söyledim önce. Bu vakte kadar yediklerim arasında en iyisiydi. Sonra bir de lobiani söyledim ama buradaki lobiani minik olandan değil de dev bir şekilde geldi, içi barbunya ezmesi doluyor, epey lezizdi. 1 şişe de beyaz şarap söyledim, oh yandan yandan :).

Piyano ve keman dinletisi öyle güzeldi ki. Ruhuma ilaç gibi geldi. Ben bu mekandan epey etkilendim, sizlere de tavsiye ederim. Ancak rezervasyon öneriyorum. Yer bulamama ihtimaliniz yüksek çünkü.

 • Chikhirtma: 13 GEL
 • Imeretian Lobiani: 5 GEL
 • Alazani Valley beyaz şarap (şişe): 30 GEL

Gördüğünüz gibi fiyatlar da aşırı uygundu. Ama belki sonra zamlanmıştır. Artık 30 Lari şişe açtırma Gürcistan’da da kalmadı malesef.

ŞARAP BUTİĞİ

5-Winetage (Şehrin en cici şarap butiği)

2023 Temmuzundaki Kutaisi seyahatime damgasını vuran mekan burası oldu. Mekan çok şirin, çok tatlı. Sadece bir kaç masası var, onlara oturup şehrin rutin akışını seyretmek çok keyifli. Burası Gürcistan’ın yerel şaraplarını tadabileceğiniz aynı zamanda da şişe olarak satın alabileceğiniz bir şarap butiği. Duvar resimleri ve afişleri şaraba dair esprilerle bezeli.

Irakli ve Magda şarap ile ilgili tüm sorularınızı içtenlikle yanıtlayacaktır, lütfen çekinmeden kafanıza takılanları sorun. Ben ilk günümde kanyonlar turunda tanıştığım gezgin arkadaşlarla gittim, çok memnun kalınca ertesi akşam tekrardan uğradım.

Kutaisi Yeme İçme Rehberi-Winetage

Seyahatlerimde aradığım o yerellerle tatlı tatlı sohbet kafasını bu mekanda da yakaladığım için çok mutluyum. Bir de denediğim bütün şaraplar özenle seçilmişti. Ne içtiysem memnun kaldım. Zaten Irakli senelerce turizm sektöründe çalışıp pek çok şarap evini gezdiği için bu güzel markaları bir araya toplamakta da zorlanmamış belli ki.

Şaraplara ek peynir tabakları da mevcut, aklınızda bulunsun. Winetage, Kutaisi Yeme İçme listenizde ilk sıralarda yer almalı.

 • Kadeh şarap fiyatları 10-15 GEL gibiydi sanırım.

ADRES: 2 Tsminda Nino Street, Kutaisi 4600, Gürcistan

GECE TAKILMALIK

Kutaisi öyle çok büyük ve coşmalık bir şehir değil. Belli başlı mekanlar mevcut ama beklentiyi çok da yükseltmemek gerek. Yine de genç nüfus çoğunlukta ve akşamları dışarıda takılmayı seviyorlar. Şimdi sizinle denediğim bir kaç mekanı paylaşayım.

6-Museum Bar&Restaurant (Gençlerin takıldığı salaş mekan)

Buraya dışarıdan baktığınızda insanda dandik bir çay bahçesi algısı yaratıyor, lakin ki öyle de değildir 🙂 Çünkü masa örtüleri bizim kahvelerde olandan, etnik esintili 🙂 Yaz günü gittiğim için herkes bahçedeki masalardaydı. Müzik de vardı, kalktık oynadık bildiğin 🙂 Gençler bi ara tekno bile açtı yaaa, çay bahçesinde tekno düşünsenize 🙂 Peggy Go’nun kulağını bile çınlattık. NA NA NA NAAAA 🙂

Kendi halinde gençlerin takıldığı tatlı bi mekan. Mutfağı da var, ben gaza gelip hinkali bile yedim. Arkadaşım da haçapuri 🙂 Kötü de değil, muhteşem de değil, orta şekerli diyelim. Akşamları Kutaisi‘de yapacak çok şey yok, Museum‘a gidip takılabilirsiniz 🙂

ADRES: 16 Alexander Pushkin Street, Kutaisi 4600, Gürcistan

7-Hoegaarden (Barımsı 🙂

Benim çok da tercih etmediğim bir Belçika bira markası olan Hoegaarden‘ın Kutaisi‘deki şubesi benim için bir hayal kırıklığı oldu. Nedeni -gülmeyin ama- dekorasyonu. Asla bir bara benzemeyen, lokal bir hinkali restoranı gibiydi. Koltuklar, masalar, kesinlikle pub havası vermiyor. Ben de ondan dolayı havaya giremedim. Çok az gelişmiş şehir cafesi kıvamındaydı. Bence pek olmamış. Yukarıda çay bahçesi görünümlü yer keyif verdi ama yine de adı bar olan bir yer böyle olmamalıydı.

Hoegaarden, Kutaisi‘de gidilmesi gereken mekanlar listesinde yer aldığı için ben de buraya ekledim. Eeee ne yapalım, koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler 🙂

 • Hoegaarden 0,50 l: 8.5 GEL

ADRES: N7 Tsisperi Kantselebi Street, Kutaisi, Gürcistan

8-Paparevo Bar&Restaurant (Canlı müzik desen var)

Kutaisi akşamları müziksiz geçmiyor 🙂 O zaman istikamet Paparevo. Yine baştan uyarayım fazla beklentiyle gitmeyin. Bunlar kendi halinde mekanlar. Genellikle gençlerin gidip canlı müzik dinlediği bir yer. Çalışanlar tatlış, müzikler keyifli. Kutaisi‘de bir akşam buraya uğrayabilirsiniz.

ADRES: 5 Tsisperi Kantselebi Street, Kutaisi 4600, Gürcistan

Eveett, şimdilik Türkçe yazılmış ilk Kutaisi Yeme İçme Rehberimizin sonuna geldik 🙂 Siz yine de benim Gürcü Mutfağı hakkında genel bilgiler verdiğim GÜRCÜ MUTFAĞI VE TİFLİS YEME İÇME KÜLTÜRÜ ÜZERİNE: KİŞNİŞMİŞ DE MUŞ MUŞ MUŞ 🙂 yazımı bi okuyun. Çünkü orada haçağuri nedir, çeşitleri nelerdir, hinkali nasıl yenilir, lobiani, ckhirtma hepsinin tane tane anlatıyorum 🙂

Bakın aynadan yansıyan masa bir Supra masası, her an Tamada olaya el koyabilir 🙂

Seyahatinizin devamında Tiflis‘e geçecekseniz 49 MEKANLIK DEV TİFLİS YEME İÇME REHBERİ: SONUNA İ KOY VE YE 🙂 yazımı,

Hızınızı alamayıp Batum‘a da geçecekseniz BATUM YEME İÇME REHBERİ: HAÇAPURİ Mİ HİNKALİ Mİ? yazımı okumanızı öneririm. Hatta şu yazılara da bir göz atabilirsiniz; malum DENİZDE KUM BENDE GÜRCİSTAN YAZISI:)

I PHONE TURİSTLERİ İÇİN 24 SAATTE TİFLİS GEZİ REHBERİ

GÜRCİSTAN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER-KİMDİR BU TAMADA?

GÜRCİSTAN ‘A GİTMEDEN EVVEL BİLMENİZ GEREKENLER

GÜRCİSTAN KAKHETİ ŞARAP ROTASI VE SİĞNAĞİ TURU

BATUM ‘UN KENDİSİNE SORDUK: 24 SAATTE BATUM NASIL GEZİLİR?

BATUM’UN KALBİNDE NEZİH BİR MEKAN: COFFEETOPIA BATUMİ

Katski Pillar

Yeni seyahatlerde ve mekanlarda görüşünceye kadar,

Kalın sağlıcakla,

Afiyetle..

EYVALLAH..

NİNÜ

Belki bunlarla da ilgilenebilirsiniz

Yorum yok!

  Yorum Bırakın

  Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.